Постанова ВС від 09.09.2021 у справі № 360/3096/20
Верховний Суд України (далі – ВС) зазначив, що частиною 5 статті 235 Кодексу законів про працю України передбачили лише, що у разі затримки видачі трудової книжки з вини роботодавця працівникові виплачують середній заробіток за весь час вимушеного прогулу.
⚡️ Електронні трудові книжки: врахуйте це прямо зараз
Також у працівника є право на зміну дати звільнення у зв’язку із затримкою видачі трудової книжки. У такому разі днем звільнення буде день її видачі. Втім, така зміна дати передбачає лише перенесення дати звільнення, а не поновлення працівника на роботі на вказаний період. Іншої відповідальності роботодавця, а також інших, в тому числі і додаткових, гарантій для працівника цією нормою не передбачили. Не передбачили їх і в решті чинних нормативно-правових актів.
Тому ВС вказав:
- відповідно до чинного законодавства України, яке регулює питання несвоєчасної видачі працівнику трудової книжки, останній має право на зміну дати звільнення та отримання середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу;
- водночас, законодавством не передбачили, що за час затримки видачі трудової книжки за працівником зберігається місце роботи і цей період вважають таким, що дає працівникові право на відпустку. А тому відсутні підстави для стягнення на користь колишнього працівника компенсації за невикористані дні основної та додаткової відпусток у вказаний період.
Таких змін до Порядку № 100 ми не очікували. Знали, що вони будуть, але сподівалися, що урядовці доопрацюють попередні корективи. Та маємо кінцеве рішення Кабміну, і змінювати його вже ніхто не буде! Тому емоції в бік, беремо олівець, папір, калькулятор.