Стягнення податкового боргу може ініціювати податковий орган без звернення до судових органів на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) ДПС за наступних умов:
- податковий борг виник в результаті несплати самостійно задекларованих платником сум (без обмежень по сумі);
- борг не сплачують упродовж 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженого грошового зобов’язання;
- за відсутності чи наявності у меншій сумі непогашеного зобов’язання держави щодо повернення такому платнику помилково чи надміру сплачених ним грошових зобов’язань або бюджетного відшкодування ПДВ. Тобто, у випадку наявності непогашеного зобов’язання держави перед платником у сумі, що є меншою за суму податкового боргу, рішення про стягнення коштів в рахунок погашення податкового боргу приймають в межах різниці між сумою податкового боргу та сумою зобов’язання держави (п. 95.5 Податкового кодексу України).
Рішення про стягнення коштів з рахунків платника у банках є вимогою стягувача до боржника, що підлягає негайному та обов’язковому виконанню шляхом ініціювання переказу у платіжній системі за правилами відповідної платіжної системи.
Списання банком коштів з рахунків платників/госпсуб’єктів визначили розділом IV Інструкції про безготівкові розрахунки в національній валюті користувачів платіжних послуг, затвердженої постановою НБУ від 29.07.2022 № 163.
Військова агресія рф стала каталізатором, що спричинив зростання податкового боргу платників, який набув ознак безнадійного. Як списати в бухобліку податковий борг і які податкові наслідки матиме операція — розповість експерт