Як «касовикам» визначати ПДВ-зобов’язання за перехідними операціями на єдиний податок за ставкою 2%

Контролери пояснили особливості, за якими слід визначати податкові зобов’язання з ПДВ платникам, що застосовують касовий метод податкового обліку, при їх переході на спрощену систему оподаткування за ставкою 2% та поверненні зі спрощеної системи оподаткування на загальну.

Як «касовикам» визначати ПДВ-зобов’язання за перехідними операціями на єдиний податок за ставкою 2%

Як запровадити, організувати та припинити дистанційну роботу

Якщо операції з постачання товарів/послуг були здійснені до переходу на спрощену систему оподаткування за ставкою 2%, а оплата за них надійшла в період застосування спрощеної системи оподаткування

Якщо відвантаження товарів/надання послуг відбулось у періоді перебування платника податку — постачальника на загальній системі оподаткування та застосування ним у цей період касового методу податкового обліку ПДВ, а кошти за такі відвантажені товари/надані послуги отримані таким постачальником у період застосування спрощеної системи оподаткування за ставкою 2%, то такі кошти він включає до доходу, що оподатковується за ставкою єдиного податку 2%, а податкові зобов’язання з ПДВ, відповідно, не нараховує.

При цьому після переходу зі спрощеної системи оподаткування за ставкою 2% доходу на загальну систему оподаткування та відновлення реєстрації платником ПДВ такий платник ПДВ у податковій звітності за перший звітний період відновлення реєстрації платника ПДВ повинен відповідно до пункту 198.5 Податкового кодексу України (ПК) нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ на вартість товарів, послуг, використаних (поставлених, реалізованих) у неоподатковуваних операціях, суми податку по яких включив до складу податкового кредиту до дати переходу на спрощену систему оподаткування за ставкою 2%, виходячи з вартості придбання таких товарів, послуг.

Якщо операції з постачання товарів/послуг були здійснені під час перебування на спрощеній системі оподаткування за ставкою 2% та оплата за них надійшла у період застосування спрощеної системи оподаткування

Якщо відвантаження товарів/надання послуг та оплата за такі товари/послуги відбулись у періоді застосування платником спрощеної системи оподаткування за ставкою 2%, то такі кошти він має включити до доходу, що оподатковується за ставкою єдиного податку 2%, а податкові зобов’язання з ПДВ, відповідно, не нараховувати.

Водночас при придбанні товарів/послуг у період застосування спрощеної системи оподаткування за ставкою 2% податковий кредит за такими операціями з придбання не формується та податкові зобов’язання з ПДВ відповідно до пункту 198.5 ПК після переходу на загальну систему оподаткування та відновлення реєстрації платником ПДВ не нараховуються.

Після переходу зі спрощеної системи оподаткування за ставкою 2% доходу на загальну систему оподаткування та відновлення реєстрації платником ПДВ такий платник ПДВ у податковій звітності за перший звітний період відновлення реєстрації платника ПДВ повинен відповідно до пункту 198.5 ПК нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ на вартість лише тих товарів/послуг, використаних (поставлених, реалізованих) у неоподатковуваних операціях, які були придбані під час перебування на загальній системі оподаткування та суми податку по яких підлягали включенню до складу податкового кредиту на дату переходу на спрощену систему оподаткування за ставкою 2%, виходячи з вартості придбання таких товарів/послуг.

Якщо операції з постачання товарів/послуг були здійснені під час перебування на спрощеній системі оподаткування за ставкою 2%, а оплата за них надійшла після переходу на загальну систему оподаткування (відновлення реєстрації платника ПДВ)

Якщо відвантаження товарів/надання послуг відбулось у періоді застосування платником спрощеної системи оподаткування за ставкою 2%, а кошти за такі відвантажені товари/надані послуги такий постачальник отримав вже у період, коли застосовував загальну систему оподаткування, тобто після відновлення реєстрації платника ПДВ, то такий платник зобов’язаний за такими операціями визначити податкові зобов’язання з ПДВ за касовим методом.

При цьому за товарами/послугами, які були придбані:

  • до переходу на спрощену систему оподаткування та використані в операціях з постачання товарів/послуг, оплата за які здійснена у період після переходу на загальну систему оподаткування — податкові зобов’язання з ПДВ відповідно до пункту 198.5 ПК не нараховують;
  • у період застосування спрощеної системи оподаткування за ставкою 2% — податковий кредит не формують.

Якщо операції з постачання товарів/послуг були здійснені до переходу на спрощену систему оподаткування за ставкою 2%, а оплата за них надійшла після переходу на загальну систему оподаткування (відновлення реєстрації платника ПДВ)

Якщо відвантаження товарів/надання послуг відбулось у період перебування платника податку — постачальника на загальній системі оподаткування та застосування у цей період касового методу податкового обліку ПДВ, а кошти за такі відвантажені товари/надані послуги такий постачальник отримав у період застосування ним загальної системи оподаткування, тобто після відновлення реєстрації платника ПДВ, то він зобов’язаний за такими операціями визначити податкові зобов’язання з ПДВ за касовим методом.

При цьому за товарами/послугами, які були придбані для використання у таких операціях до дати переходу на спрощену систему оподаткування та використані в операціях із постачання товарів/послуг, оплата за які здійснена в період після переходу на загальну систему оподаткування, податкові зобов’язання з ПДВ відповідно до пункту 198.5 ПК не нараховують.

За інформацією ДПС України


Шановні бухгалтери, редакція «Головбух» працює для вас і у воєнний час. Відновили випуск електронних продуктів. Наша з вами головна мета — підтримати український бізнес у цей важкий час і зробити все від нас залежне задля спільної Перемоги. Передплачуйте ваші електронні журнали з вагомою знижкою у розмірі 50% на 6 місяців: Головбух, Головбух Агро, Головбух Медицина, а також експертно-правову систему "Експертус Головбух". Будьте певні, що матимете відповіді на всі робочі питання і під час воєнного стану, і після нашої Перемоги.

Замовляйте доступ онлайн в інтернет-магазині. Якщо потрібно обговорити передплату з особистим менеджером, телефонуйте: 0 800 21 12 20 (дзвінки безплатні). Будьмо на зв’язку щодня!


безплатний вебінар для бухгалтера

Статті за темою

Усі статті за темою

Кваліфікований електронний підпис: види та використання

Електронний цифровий підпис — це заміна традиційного підпису «від руки». В його основі лежить криптографічний захист електронних даних з використанням особистого ключа особи, яка підписує документ. Які існують види електронного підпису, які з них обов’язкові і в яких ситуаціях, який підпис вимагає ДПС, що таке захищений носій і токени та їхні альтернативи
55658

Збільшення податків: коментар експерта щодо законопроєкту № 11416-д

Доопрацьований законопроєкт «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» від 30.08.2024 № 11416-д вже зареєстрували на сайті ВРУ. Розглянемо, що ці зміни означають для платників податків
774

Додаток 1 до декларації з ПДВ: як заповнити

Експерт допоможе скласти додаток 1 до декларації з ПДВ. Скористайтеся підказками, щоб швидко та без помилок внести дані з ПН та РК до відповідних таблиць
3074

Довідники податкових пільг 2024

Податкова оприлюднила оновлений довідник податкових пільг станом на 07.08.2024 року. Там знайдете перелік пільг із податку на прибуток, оподаткування неприбуткових установ й організацій, плати за землю, ПДВ, державного мита тощо, а також визначено строки дії пільг
10997

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді