Відновлення реєстрації ПН, формування податкового кредиту й уточнення зобов’язань
Мінфін оприлюднив на своєму сайті проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (далі – проєкт постанови).
Проєкт розробили через виявлення численних випадків маніпулювання показниками та ознаками, у разі відповідності яким подані для реєстрації в Реєстрі податкові накладні/розрахунки коригування не перевіряють на відповідність критеріям ризиковості платника податку та критеріям ризиковості здійснення операцій. Ці показники та ознаки визначає постанова Кабміну «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» від 11.12.2019 № 1165 (далі – Постанова № 1165).
Що змінюють у Порядку зупинення реєстрації ПН/РК
1. Звужують коло ознак безумовної реєстрації ПН/РК (зміни до п. 3 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Постановою № 1165). Якщо наразі з під перевірки на відповідність ознакам безумовної реєстрації випадають і одразу підлягають моніторингу відповідності критеріям оцінки ступеня ризиків тільки РК, що склали у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та РК, що склали на неплатника податку, то планують одразу відправляти на моніторинг РК, що складені до ПН на отримувача – платника ПДВ, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості хоча б одного з товарів/послуг. Тобто під моніторинг потраплятимуть і РК, в яких загальна сума компенсації не змінюється або навіть збільшується, якщо в них зменшуєте суму компенсації хоча б за одним товаром чи послугою.
2. Зупинятимуть реєстрацію РК, який відправлятиме на реєстрацію отримувач\покупець товарів\послуг, що відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку. (зміни до п. 6 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Постановою № 1165). Зараз передбачено зупинення реєстрації тільки тих ПН/РК, що складає постачальник, який підпадає під критерії ризиковості платника податку.
3. Конкретизують випадки, в яких Комісії органів контролю приймають рішення про неврахування таблиці даних платника податку, що врахована, зокрема, в автоматичному режимі (зміни до п. 19 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Постановою № 1165). Рішення про неврахування вже враховуної таблиці прийматимуть:
- якщо по платнику податку прийнято рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку визначених у пунктах 1-5 додатка 3 до цього Порядку;;
- якщо надійде інформація щодо невідповідності інформації, зазначеної в таблиці даних платника податків, видам економічної діяльності за КВЕД, кодам товарів згідно з УКТЗЕД та/або кодам послуг згідно з ДКПП, що постачає та/або придбаває (отримуює) платник податку, ввозить на митну територію України, яка свідчить про надання платником податку недостовірної інформації в таблиці даних платника податку.
4. Змінили критерій 1 ризиковості здійснення операцій (зміни до п.1 додатку 3 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Постановою № 1165).
Під цей критерій потраплять ПН/РК на збільшення, подані на реєстрацію, які одночасно відповідають трьом умовам:
1) товари, зазначені в ПН, не зазначені в таблиці даних платника ПДВ як такі, що їх постачають на постійній основі;
2) обсяг постачання товару, зазначений у ПН (Vпостач в пн) дорівнює або перевищує залишок, що визначають як різницю між обсягом придбаних товарів збільшеним у півтора рази та обсягом постачання (Vпостач в пн ≥ Vпридб × 1,5 – Vпостач),
3) у залишку товару понад 50% ризикових товарів із Переліку кодів товарів , що визначає та затверджує наказом ДПС.
Останню умову плануть прибрати з цього критерію. Фактично це означатиме, що пер перевіряти на відповідість цьому критерію будуть залишки по всіх товарах, а не лише по тих, що визначала ДПС.
Через запровадження цих змін уряд ставить на меті удосконалити моніторинг відповідності ПН/РК критеріям оцінки ступеня ризиків та запобігти порушенням податкового законодавства з ПДВ.
Для багатьох 24 лютого досі завмерло на календарі, та час невпинний і за вікном вже червень. Знайте, що редакції та експерти поруч, і ми будемо робити все від нас залежне, щоб підтримати вас особисто та економіку України в цілому. Тому надаємо вам знижку в 40% для передплати фахових видань «Головбух», «Головбух Агро», «Головбух Медицина», а також до експертно-правової системи «Експертус Головбух» на рік.
Замовляйте доступ онлайн в інтернет-магазині. Якщо потрібно обговорити передплату з вашим менеджером, телефонуйте: 0 800 21 12 20 (дзвінки безплатні). Миру нам. І хай буде літо!