Мінфін підготував зміни до Порядку зупинення реєстрації ПН/РК

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Уряд вирішив посилити контроль за виявленням наявності ризиків порушення податкового законодавства та внести зміни до Порядку зупинення реєстрації податкових накладних (ПН) та розрахунків коригування (РК).

Мінфін підготував зміни до Порядку зупинення реєстрації ПН/РК

Відновлення реєстрації ПН, формування податкового кредиту й уточнення зобов’язань

Мінфін оприлюднив на своєму сайті проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (далі – проєкт постанови).

Проєкт розробили через виявлення численних випадків маніпулювання показниками та ознаками, у разі відповідності яким подані для реєстрації в Реєстрі податкові накладні/розрахунки коригування не перевіряють на відповідність критеріям ризиковості платника податку та критеріям ризиковості здійснення операцій. Ці показники та ознаки визначає постанова Кабміну «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» від 11.12.2019 № 1165 (даліПостанова № 1165).

Що змінюють у Порядку зупинення реєстрації ПН/РК

1. Звужують коло ознак безумовної реєстрації ПН/РК (зміни до п. 3 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Постановою № 1165). Якщо наразі з під перевірки на відповідність ознакам безумовної реєстрації випадають і одразу підлягають моніторингу відповідності критеріям оцінки ступеня ризиків тільки РК, що склали у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та РК, що склали на неплатника податку, то планують одразу відправляти на моніторинг РК, що складені до ПН на отримувача – платника ПДВ, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості хоча б одного з товарів/послуг. Тобто під моніторинг потраплятимуть і РК, в яких загальна сума компенсації не змінюється або навіть збільшується, якщо в них зменшуєте суму компенсації хоча б за одним товаром чи послугою.

2. Зупинятимуть реєстрацію РК, який відправлятиме на реєстрацію отримувач\покупець товарів\послуг, що відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку. (зміни до п. 6 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Постановою № 1165). Зараз передбачено зупинення реєстрації тільки тих ПН/РК, що складає постачальник, який підпадає під критерії ризиковості платника податку.

3. Конкретизують випадки, в яких Комісії органів контролю приймають рішення про неврахування таблиці даних платника податку, що врахована, зокрема, в автоматичному режимі (зміни до п. 19 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Постановою № 1165). Рішення про неврахування вже враховуної таблиці прийматимуть:

  • якщо по платнику податку прийнято рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку визначених у пунктах 1-5 додатка 3 до цього Порядку;;
  • якщо надійде інформація щодо невідповідності інформації, зазначеної в таблиці даних платника податків, видам економічної діяльності за КВЕД, кодам товарів згідно з УКТЗЕД та/або кодам послуг згідно з ДКПП, що постачає та/або придбаває (отримуює) платник податку, ввозить на митну територію України, яка свідчить про надання платником податку недостовірної інформації в таблиці даних платника податку.

4. Змінили критерій 1 ризиковості здійснення операцій (зміни до п.1 додатку 3 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Постановою № 1165).

Під цей критерій потраплять ПН/РК на збільшення, подані на реєстрацію, які одночасно відповідають трьом умовам:

1) товари, зазначені в ПН, не зазначені в таблиці даних платника ПДВ як такі, що їх постачають на постійній основі;

2) обсяг постачання товару, зазначений у ПН (Vпостач в пн) дорівнює або перевищує залишок, що визначають як різницю між обсягом придбаних товарів збільшеним у півтора рази та обсягом постачання (Vпостач в пн ≥ Vпридб × 1,5 – Vпостач),

3) у залишку товару понад 50% ризикових товарів із Переліку кодів товарів , що визначає та затверджує наказом ДПС.

Останню умову плануть прибрати з цього критерію. Фактично це означатиме, що пер перевіряти на відповідість цьому критерію будуть залишки по всіх товарах, а не лише по тих, що визначала ДПС.

Через запровадження цих змін уряд ставить на меті удосконалити моніторинг відповідності ПН/РК критеріям оцінки ступеня ризиків та запобігти порушенням податкового законодавства з ПДВ.


Для багатьох 24 лютого досі завмерло на календарі, та час невпинний і за вікном вже червень. Знайте, що редакції та експерти поруч, і ми будемо робити все від нас залежне, щоб підтримати вас особисто та економіку України в цілому. Тому надаємо вам знижку в 40% для передплати фахових видань «Головбух», «Головбух Агро», «Головбух Медицина», а також до експертно-правової системи «Експертус Головбух» на рік.

Замовляйте доступ онлайн в інтернет-магазині. Якщо потрібно обговорити передплату з вашим менеджером, телефонуйте: 0 800 21 12 20 (дзвінки безплатні). Миру нам. І хай буде літо!


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Розрахунок коригування до податкової накладної: оновлена форма

У консультації про розрахунок коригування до податкової накладної та причини коригувань, які податкова визначила для його складання. Наведемо умовні коди в розрахунку коригування, їхнє призначення та приклади складання розрахунків коригування з різними кодами («101», «102», «103», «104» і «301»)
724398

Календар бухгалтера 2025: червень

Виробничий календар на червень 2025 та податковий календар на червень допоможуть бухгалтеру вчасно подати звітність та сплатить податки
26967

Податковий кредит з ПДВ 2025: відображаємо в обліку

Податковий кредит з ПДВ завжди був об’єктом прискіпливої уваги з боку податківців, так як впливає на обсяг податку сплаченого до бюджету. Сьогодні в консультації про право на податковий кредит з ПДВ, правила його обліку, податковий кредит з ПДВ проводки і приклади
198318

Навчальний тренажер для бухгалтера: перевірте себе

Хочете підвищити свої бухгалтерські навички та бути впевненими у своїй професійній майстерності? Перевірте себе за допомогою навчальних тестів для бухгалтерів. Незалежно від того, чи ви тільки починаєте свій шлях у бухгалтерії, чи вже маєте багаторічний досвід, наш тренажер допоможе вам освіжити знання та виявити свої слабкі місця. Спробуйте прямо зараз — і переконайтеся, що ви готові до будь-яких викликів
5606

ПДВ 2025: який розмір податку в Україні

Розбираємо все про ПДВ 2025 — ставки, платники, бюджетне відшкодування, податкові пільги, призупинення перебігу строків давності, звільнення від ПДВ товарів, необхідних на фронті
13996

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді