Догана + звільнення за порушення: чи можна поєднати

Порушення, через яке винесли працівникові догану, не може бути підставою для його звільнення.

Догана + звільнення за порушення: чи можна поєднати

Не виплатили зарплату через війну: чим це загрожує

Позивачка попросила суд визнати незаконним і скасувати наказ про її звільнення на підставі пункту 3 статті 40 Кодексу законів про працю України (КЗпП) за систематичне невиконання обов’язків без поважних причині поновити її на роботі. ВС задовольнив її позов (постанова ВС від 02.02.2022 у справі № 705/539/21).

Роботодавець може розірвати трудовий договір, якщо працівник систематично не виконує свої трудові обов’язки без поважних причин (п. 3 ч. 1 ст. 40 КЗпП). Тобто звільнити можна лише за проступок, який працівник вчинив після того, як до нього застосували дисциплінарне стягнення за невиконання без поважних причин трудових обов’язків або правил внутрішнього трудового розпорядку. При цьому враховують заходи дисциплінарного стягнення, які встановили чинним законодавством і які не втратили юридичної сили (ст. 151 КЗпП).

За порушення трудової дисципліни роботодавець може застосувати до працівника лише один із заходів стягнення:

У справах про незаконне притягнення до дисциплінарної відповідальності та звільнення, саме роботодавець має довести, що застосував заходи стягнення без порушення законодавства про працю.

Суд встановив, що роботодавець звільнив працівницю наказом від 21.01.2021. Раніше наказами від 16 березня, 11 вересня, 24 грудня 2020 року її притягали до дисциплінарної відповідальності. Службовою запискою від 05.01.2021 директора підприємства повідомили про те, що працівниця систематично порушує трудову дисципліну та не виконує свої посадові обов’язки, і запропонували звільнити її.

Роботодавець не надав суду доказів, що у період з 24.12.2020 до 22.01.2021 позивачка вчинила новий проступок, за який її звільнили за пунктом 3 частини 1 статті 40 КЗпП.

Отже, позивачку звільнили з роботи 21.01.2021 за систематичне невиконання посадових обов’язків незаконно. Адже за це порушення її вже притягнули до дисциплінарної відповідальності, а нового вона не вчинила. Тож у відповідача не було підстав звільняти працівницю, оскільки за порушення трудової дисципліни до працівника можна застосувати лише один із заходів стягнення — догану чи звільнення.

За інформацією ВСУ


Наші спільний опір, щоденна боротьба наших хлопців та дівчат на передовій і наша надважка робота в тилу приносить свої результати. Ворог знесилений, а ми втримуємо економіку України на гідному рівні, навіть у такі скрутні часи. Тому надаємо вам знижку в 40% для передплати фахових видань «Головбух», «Головбух Агро», «Головбух Медицина», а також до експертно-правової системи «Експертус Головбух» на рік.

Замовляйте доступ онлайн в інтернет-магазині. Якщо потрібно обговорити передплату з вашим менеджером, телефонуйте: 0 800 21 12 20 (дзвінки безплатні). Миру нам. Тримаймо рівень!


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Зразкова добірка: Документи для призначення та виплати лікарняних і декретних

Зразки наказів, повідомлень і протоколу допоможуть задокументувати: призначення уповноважених із питань оплати непрацездатності, засідання уповноважених, виплату лікарняних і декретних, відмову у виплаті, комунікації з працівниками й ПФУ
25

Прожитковий мінімум 2025: розмір, таблиця

Прожитковий мінімум — це показник, який використовується у розрахунках різних соціальних виплат, наприклад пенсій, допомоги з безробіття, аліментів. Його використовують також і в оподаткуванні. Усе, що варто знати про прожитковий мінімум у 2025 році, — в огляді
1213

Держбюджет 2025

19 листопада ВРУ ухвалила Закон України «Про Державний бюджет на 2025 рік» (проєкт закону від 14.09.2024 № 12000). Це вже третій бюджет країни за час повномасштабного вторгнення рф із найбільшими видатками та дефіцитом бюджету за всю історію країни. Проте Уряд запевняє, що бюджет є збалансованим. На які показники він спирається та що очікує українців в умовах воєнного стану — в огляді
643

Мінімальна зарплата 2025

ВРУ ухвалила Закон України «Про Державний бюджет на 2025 рік» (проєкт закону від 14.09.2024 № 12000). Яка мінімальна заробітна плата очікується в 2025 році та на які показники вона вплине — розповімо у статті
2183

Премія за підсумками року: нарахування та оподаткування

Річна премія — це винагорода за результатами роботи за рік. Інколи її називають тринадцятою зарплатою. Законодавство детально питання нарахування премій не врегульовує і роботодавець має певну свободу. У консультації — як нараховується річна премія, які є види, їхнє оподаткування, вплив розрахунку середньої зарплати для відпускних, лікарняних та інших виплат
50671

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді