Догана + звільнення за порушення: чи можна поєднати

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Порушення, через яке винесли працівникові догану, не може бути підставою для його звільнення.

Догана + звільнення за порушення: чи можна поєднати

Не виплатили зарплату через війну: чим це загрожує

Позивачка попросила суд визнати незаконним і скасувати наказ про її звільнення на підставі пункту 3 статті 40 Кодексу законів про працю України (КЗпП) за систематичне невиконання обов’язків без поважних причині поновити її на роботі. ВС задовольнив її позов (постанова ВС від 02.02.2022 у справі № 705/539/21).

Роботодавець може розірвати трудовий договір, якщо працівник систематично не виконує свої трудові обов’язки без поважних причин (п. 3 ч. 1 ст. 40 КЗпП). Тобто звільнити можна лише за проступок, який працівник вчинив після того, як до нього застосували дисциплінарне стягнення за невиконання без поважних причин трудових обов’язків або правил внутрішнього трудового розпорядку. При цьому враховують заходи дисциплінарного стягнення, які встановили чинним законодавством і які не втратили юридичної сили (ст. 151 КЗпП).

За порушення трудової дисципліни роботодавець може застосувати до працівника лише один із заходів стягнення:

У справах про незаконне притягнення до дисциплінарної відповідальності та звільнення, саме роботодавець має довести, що застосував заходи стягнення без порушення законодавства про працю.

Суд встановив, що роботодавець звільнив працівницю наказом від 21.01.2021. Раніше наказами від 16 березня, 11 вересня, 24 грудня 2020 року її притягали до дисциплінарної відповідальності. Службовою запискою від 05.01.2021 директора підприємства повідомили про те, що працівниця систематично порушує трудову дисципліну та не виконує свої посадові обов’язки, і запропонували звільнити її.

Роботодавець не надав суду доказів, що у період з 24.12.2020 до 22.01.2021 позивачка вчинила новий проступок, за який її звільнили за пунктом 3 частини 1 статті 40 КЗпП.

Отже, позивачку звільнили з роботи 21.01.2021 за систематичне невиконання посадових обов’язків незаконно. Адже за це порушення її вже притягнули до дисциплінарної відповідальності, а нового вона не вчинила. Тож у відповідача не було підстав звільняти працівницю, оскільки за порушення трудової дисципліни до працівника можна застосувати лише один із заходів стягнення — догану чи звільнення.

За інформацією ВСУ


Наші спільний опір, щоденна боротьба наших хлопців та дівчат на передовій і наша надважка робота в тилу приносить свої результати. Ворог знесилений, а ми втримуємо економіку України на гідному рівні, навіть у такі скрутні часи. Тому надаємо вам знижку в 40% для передплати фахових видань «Головбух», «Головбух Агро», «Головбух Медицина», а також до експертно-правової системи «Експертус Головбух» на рік.

Замовляйте доступ онлайн в інтернет-магазині. Якщо потрібно обговорити передплату з вашим менеджером, телефонуйте: 0 800 21 12 20 (дзвінки безплатні). Миру нам. Тримаймо рівень!


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Відображаємо в обліку штрафні санкції

За боргами слід платити, взяті зобов’язання виконувати. Штраф, пеня, неустойка — це покарання за невиконання свого обов’язку. Окрім них є й відшкодування інших втрат, яких зазнала друга сторона, наприклад, інфляції. Як же відобразити в обліку штрафи й пеню, що виникають за господарськими договорами, а також під час сплати податків і зборів — у консультації
145455

Спрощена система оподаткування: переваги та недоліки

Як позбутися податкового тягаря, що тисне бізнес та платити менше? Очевидно, що обрання системи оподаткування — це вкрай важливе рішення. Спрощена чи загальна? Про спрощену систему оподаткування, її переваги та нюанси — у статті
113806

Рахунок-фактура: зразок

Маєте справу з рахунком-фактурою у внутрішніх операціях чи інвойсом у ЗЕД — пам’ятайте, що не кожен рахунок має статус первинного документа, і не за кожним рахунком відбувається оплата. Які умови треба виконати, аби рахунок вважався первинним документом, рахунок фактура бланк — у консультації
209620

Календар бухгалтера 2025: червень

Виробничий календар на червень 2025 та податковий календар на червень допоможуть бухгалтеру вчасно подати звітність та сплатить податки
25124

Видатковий касовий ордер: заповнення&зразок

Видатковий касовий ордер — це обов’язковий документ, якщо підприємство має касу та видає готівку на господарські потреби чи передає її до банку. Коли заповнюєте форму, зважайте на все — від форми бланку до заповнення реквізитів. У консультації розповімо про заповнення видаткового касового ордера
93767

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді