Із 22.11.2014 запрацював Закон, який встановлює гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб. Ідеться про громадян України, які постійно проживають в Україні, але яких змусили або які самостійно покинули своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру (далі — переселенці).
Законом передбачено особливості обліку переселенців та реєстрації місця їх проживання. Факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, виданою територіальним органом ДМС з терміном дії 6 місяців (далі — Довідка). Обліковуватимуть таких осіб шляхом унесення відомостей про них до Єдиної інформаційної бази даних.
Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності
Оформити документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, переселенці можуть в органі ДМС за місцем свого фактичного проживання. Тут же переселенець може оформити припинення самозайнятості (на підставі заяви та Довідки з відміткою про реєстрацію).
Переселенці, які звільнилися з роботи, за відсутності документів, що підтверджують факт звільнення (припинення зайнятості), періоди трудової діяльності та страхового стажу, реєструються як безробітні та одержують забезпечення та соціальні послуги на випадок безробіття.
Для отримання статусу безробітного переселенцю, який не звільнився з роботи (не припинив інший вид зайнятості), необхідно надати письмову заяву про припинення трудових відносин (засвідчену нотаріально). Але з підтвердженням того, що заява надіслана роботодавцю рекомендованим листом з описом вкладень.
Переселенець, який не має документів для отримання статусу безробітного, отримує його за спрощеною процедурою. До отримання документів та відомостей про трудову діяльність допомогу по безробіттю цим особам призначають у мінімальному розмірі.
Переселенець, який бажає увійти до складу засновників юрособи або зареєструватись підприємцем, має подати держреєстратору за місцем проживання заяву та Довідку з відміткою про реєстрацію.
За переселенцями також закріпили право на отримання місця тимчасового проживання житлового фонду на період до 6 місяців. Водночас за переселенцями зберігається право власності на житло, майно і земельні ділянки, залишені ними у регіоні попереднього проживання.
Повне або часткове копіювання матеріалу дозволено лише за умови посилання на портал «Головбух24»