Контрольовані операції з особами, які мають податкову адресу на території ВЕЗ «Крим»

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Операції, здійснені з особами, які мають податкову адресу на території ВЕЗ «Крим» та досягли вартісного критерію, визначеного підпунктом 39.2.1.4 Податкового кодексу України, визнаються контрольованими

Чи застосовується вартісний критерій 50 млн. грн. для визначення операцій контрольованими з контрагентами — особами, які мають податкову адресу на території ВЕЗ «Крим», та з якого періоду такі операції відображаються у Звіті про контрольовані операції?

Статтею 5 Закону України «Про створення вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України» від 12.08.2014 № 1636-VII (далі — Закон № 1636), який набрав чинності з 27 вересня 2014 року, визначено, зокрема, що на території ВЕЗ «Крим» не справляються загальнодержавні податки та збори, визначені статтею 9 Податкового кодексу України (ПК).

Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності

При цьому взаємовідносини між особами, які мають податкову адресу на території ВЕЗ «Крим», та особами, які мають податкову адресу на іншій території України, є контрольованими операціями згідно зі статтею 39 ПК. Юридична особа (відокремлений підрозділ), яка має податкову адресу (місцезнаходження) на території ВЕЗ «Крим», прирівнюються з метою оподаткування до нерезидента.

Перелік господарських операцій, які визнаються контрольованими, встановлено підпунктом 39.2.1 ПК.

Згідно з підпунктом 39.2.1.1 ПК, контрольованими операціями є господарські операції з придбання (продажу) товарів (робіт, послуг), що здійснюються платниками податків з пов’язаними особами — нерезидентами.

Окрім цього, на підставі підпункту 39.2.1.2 ПК контрольованими вважаються господарські операції, однією зі сторін яких виступає нерезидент, який сплачує податок на прибуток (корпоративний податок) за ставкою на 5 і більше відсоткових пунктів нижчою, ніж в Україні.

При цьому господарські операції визнаються контрольованими, якщо загальна сума таких операцій платника податків з кожним контрагентом дорівнює або перевищує 50 мільйонів гривень (без урахування податку на додану вартість) за відповідний звітний календарний рік (пп. 39.2.1.4 ПК).

Отже, операції, здійснені з особами, які мають податкову адресу на території ВЕЗ «Крим» та досягли вартісного критерію, визначеного підпунктом 39.2.1.4 ПК, визнаються контрольованими, незалежно від того, чи є така особа пов’язаною, чи ні.

Оскільки для цілей податкового контролю за трансфертним ціноутворенням звітним періодом є календарний рік (пп. 39.4.1 ПК), то для визначення вартісного критерію контрольованих операцій з особами, які мають податкову адресу на території ВЕЗ «Крим», враховуються операції окремо з кожним контрагентом у цілому за календарний рік, тобто з 1 січня 2014 року до 31 грудня 2014 року. У звіті про контрольовані операції за 2014 рік платник податку повинен зазначити контрольовані операції з такими особами, здійснені в період із 27.09.2014 до 31.12.2014.

додаток


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Продовження воєнного стану і мобілізації: що треба знати бухгалтеру

Війна триває, тому воєнний стан продовжують до 5 листопада 2025 року. Разом з ним триватиме й мобілізація. Про особливості в роботі, які очікують на бухгалтера через продовження воєнного стану і мобілізації, ― в коментарі експерта
8779

Довідка про доходи: як видати працівнику

Довідка про доходи може знадобитися працівникові будь-коли. За якою формою видавати довідку про доходи та в яких випадках, підкажемо у консультації
280596

Господарський кодекс: скасування, вплив на бізнес і перспективи

У консультації роз’яснимо, за які новації у видах юросіб, управлінні об’єктами державної та комунальної власності проголосували депутати. Верховна Рада скасувала Господарський кодекс і внесла зміни до низки інших нормативних актів. Проаналізуємо, як це вплине на бізнес
45

Облікова ставка НБУ 2025

Облікова ставка НБУ — монетарний інструмент, за яким НБУ встановлює для суб'єктів грошово-кредитного ринку орієнтир щодо вартості залучених та розміщених грошових ресурсів. Із 25.07.2025 розмір облікової ставки НБУ залишився на рівні 15,5% річних
70701

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді