З огляду на напружену ситуацію на валютному ринку Правління Національного банку України 20 серпня 2014 року прийняло постанову «Про врегулювання ситуації на валютному ринку України» № 515 (далі — Постанова № 515).
Постановою № 515 запроваджено обов’язковий продаж надходжень в іноземній валюті на міжбанківському валютному ринку України. Також установлено, що розрахунки за операціями з експорту та імпорту товарів здійснюються у строк, що не перевищує 90 календарних днів.
Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності
На думку Голови Національного банку України Валерії Гонтаревої, застосування таких тимчасових заходів з боку регулятора сприятиме стабілізації ситуації на валютному ринку. «Ми продовжили строк дії норми щодо обов’язкового продажу експортерами надходжень в іноземній валюті на три місяці, збільшивши обсяг її продажу до 100%. Це цілком логічний та очікуваний крок, враховуючи вкрай складну суспільно-політичну ситуацію в країні», — відзначила Валерія Гонтарева.
Окрім цього, Постанова № 515 містить норму, згідно з якою Нацбанк здійснюватиме постійний щоденний моніторинг роботи уповноваженого банку з метою перевірки добросовісного характеру платежів за операціями клієнтів. Нацбанк має право вимагати від банків призупинення проведення операцій, що мають підвищений ризик їх використання з протиправною метою, та отримувати документи, що підтверджують добросовісний характер здійснення таких операцій.
Коментуючи таке рішення, Голова Національного банку України зазначила: «Звертаю увагу всіх керівників банків на те, що купівля валюти під фіктивні експортно-імпортні контракти, «сміттєві» ЦП, а також удавані угоди, сенсом яких є спотворення реального змісту трансакцій, приховування 100% продажу валютної виручки та інші операції, які вигадуються в обхід уведених регулятором адміністративних обмежень, — це порушення валютного законодавства, що матиме наслідком штраф в розмірі угоди».
Згідно з Постановою № 515, відтепер діє вимога щодо обов’язкового продажу на міжбанківському валютному ринку України надходжень в іноземній валюті з-за кордону на користь юридичних осіб, які не є уповноваженими банками, фізичних осіб — підприємців, іноземних представництв (крім офіційних представництв), на рахунки, відкриті в уповноважених банках для ведення спільної діяльності без створення юридичної особи, а також надходжень в іноземній валюті на рахунки резидентів, відкриті за межами України на підставі індивідуальних ліцензій Національного банку України.
Зазначені надходження в іноземній валюті підлягають обов’язковому продажу на міжбанківському валютному ринку України, у тому числі безпосередньо Нацбанку, у розмірі 100%.
Вимога щодо обов’язкового продажу поширюється на надходження в іноземній валюті І групи Класифікатора іноземних валют та банківських металів і в російських рублях.
Разом з тим нормативно-правовий акт також містить перелік випадків, коли обов’язковий продаж на міжбанківському валютному ринку України надходжень із-за кордону в іноземній валюті не діє. Серед них, зокрема:
- надходження на користь держави або під державні гарантії;
- за кредитами, позиками, що залучаються відповідно до міжнародних договорів України;
- на кореспондентські рахунки банків-нерезидентів в іноземній валюті, відкриті в уповноважених банках, тощо.
Визначені Постановою № 515 норми діятимуть із 21 серпня 2014 року до 21 листопада 2014 року.