Нацбанк запроваджує додаткові адміністративні заходи для стабілізації ситуації на валютному ринку

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

З огляду на напружену ситуацію на валютному ринку Правління Національного банку України прийняло постанову «Про врегулювання ситуації на валютному ринку України»

З огляду на напружену ситуацію на валютному ринку Правління Національного банку України 20 серпня 2014 року прийняло постанову «Про врегулювання ситуації на валютному ринку України» № 515 (далі — Постанова № 515).

Постановою № 515 запроваджено обов’язковий продаж надходжень в іноземній валюті на міжбанківському валютному ринку України. Також установлено, що розрахунки за операціями з експорту та імпорту товарів здійснюються у строк, що не перевищує 90 календарних днів.

Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності

На думку Голови Національного банку України Валерії Гонтаревої, застосування таких тимчасових заходів з боку регулятора сприятиме стабілізації ситуації на валютному ринку. «Ми продовжили строк дії норми щодо обов’язкового продажу експортерами надходжень в іноземній валюті на три місяці, збільшивши обсяг її продажу до 100%. Це цілком логічний та очікуваний крок, враховуючи вкрай складну суспільно-політичну ситуацію в країні», — відзначила Валерія Гонтарева.

Окрім цього, Постанова № 515 містить норму, згідно з якою Нацбанк здійснюватиме постійний щоденний моніторинг роботи уповноваженого банку з метою перевірки добросовісного характеру платежів за операціями клієнтів. Нацбанк має право вимагати від банків призупинення проведення операцій, що мають підвищений ризик їх використання з протиправною метою, та отримувати документи, що підтверджують добросовісний характер здійснення таких операцій.

Коментуючи таке рішення, Голова Національного банку України зазначила: «Звертаю увагу всіх керівників банків на те, що купівля валюти під фіктивні експортно-імпортні контракти, «сміттєві» ЦП, а також удавані угоди, сенсом яких є спотворення реального змісту трансакцій, приховування 100% продажу валютної виручки та інші операції, які вигадуються в обхід уведених регулятором адміністративних обмежень, — це порушення валютного законодавства, що матиме наслідком штраф в розмірі угоди».

Згідно з Постановою № 515, відтепер діє вимога щодо обов’язкового продажу на міжбанківському валютному ринку України надходжень в іноземній валюті з-за кордону на користь юридичних осіб, які не є уповноваженими банками, фізичних осіб — підприємців, іноземних представництв (крім офіційних представництв), на рахунки, відкриті в уповноважених банках для ведення спільної діяльності без створення юридичної особи, а також надходжень в іноземній валюті на рахунки резидентів, відкриті за межами України на підставі індивідуальних ліцензій Національного банку України.

Зазначені надходження в іноземній валюті підлягають обов’язковому продажу на міжбанківському валютному ринку України, у тому числі безпосередньо Нацбанку, у розмірі 100%.

Вимога щодо обов’язкового продажу поширюється на надходження в іноземній валюті І групи Класифікатора іноземних валют та банківських металів і в російських рублях.

Разом з тим нормативно-правовий акт також містить перелік випадків, коли обов’язковий продаж на міжбанківському валютному ринку України надходжень із-за кордону в іноземній валюті не діє. Серед них, зокрема:

  • надходження на користь держави або під державні гарантії;
  • за кредитами, позиками, що залучаються відповідно до міжнародних договорів України;
  • на кореспондентські рахунки банків-нерезидентів в іноземній валюті, відкриті в уповноважених банках, тощо.

Визначені Постановою № 515 норми діятимуть із 21 серпня 2014 року до 21 листопада 2014 року.


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Податкова декларація з транспортного податку 2025

Придбали вартісний автомобіль класу «люкс»? Тоді готуйтеся подавати декларацію з транспортного податку. Хто подає, який граничний термін подання податкової декларації з транспортного податку у 2025 році, як заповнити декларації — розповість експерт
18605

Статутний капітал підприємства: поняття, бухгалтерський облік та оподаткування

Статутний капітал — це вартість внесків засновників підприємства. У консультації детально розглянемо поняття статутного капіталу, обмеження щодо його розміру, оподаткування внесків до статутного капіталу, бухгалтерський облік статутного капіталу, зокрема операцій з формування, збільшення та зменшення статутного капіталу
189143

Податковий кредит з ПДВ 2025: відображаємо в обліку

Податковий кредит з ПДВ завжди був об’єктом прискіпливої уваги з боку податківців, так як впливає на обсяг податку сплаченого до бюджету. Сьогодні в консультації про право на податковий кредит з ПДВ, правила його обліку, податковий кредит з ПДВ проводки і приклади
190147

Місячна зарплатна звітність з ЄСВ, ПДФО та військового збору 2025

У консультації розглянемо особливості заповнення звіту та його додатків, коли та який із них подавати, як бути з порожніми додатками, а також останні зміни в чинній формі Податкового розрахунку, який з січня 2025 року став щомісячним
749329

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді