Робоча ситуація дня: Підприємство оплачує працівнику житло: чи утримувати військовий збір

Підприємство орендує для директора квартиру. Чи потрібно утримувати військовий збір з суми, сплаченої за оренду квартири? Якщо так, то чи потрібно застосовувати натуральний коефіцієнт?

Підприємство орендує для директора квартиру. Чи потрібно утримувати військовий збір з суми, сплаченої за оренду квартири? Якщо так, то чи потрібно застосовувати натуральний коефіцієнт?

Однозначної відповіді на дане запитання Податковий кодекс України (ПК) не містить.

Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності

І ось чому.

Об’єктом оподаткування військовим збором є доходи у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами; виграшу в державну та недержавну грошову лотерею, виграш гравця (учасника), отриманий від організатора азартної гри (пп. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 Прикінцевих положень Податкового кодексу України; ПК).

Відповідно до підпункту 2.3.4 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 № 5, оплата квартири та найманого житла відноситься до фонду заробітної плати як інші заохочувальні та компенсаційні виплати.

Оплата квартири та найманого житла відноситься до фонду заробітної плати.

Підтвердженням зарплатного статусу такого доходу є передбачення можливості оплати оренди квартири для директора у трудовому або колективному договорі. У такому разі орендна плата відноситься до фонду оплати праці та, відповідно, оподатковується військовим збором.

Ще одним підтвердженням цьому є відповідь податківців у ЗІР (підкатегорія 132.02). У ній зазначено, що під об’єктом оподаткування військовим збором розуміється дохід, який нараховується (виплачується, надається) платнику податку у зв’язку з трудовими відносинами. Тобто, якщо можливість оплати підприємством за працівника вартості житла передбачена колдоговором чи трудовим договором, то такий дохід працівника можна відносити до його зарплати та оподатковувати військовим збором.

Проте колдоговір може не містити положень щодо оплати підприємством найманого житла для директора. Але це зовсім не означає, що підприємство не має права на таку оплату. Просто податкові наслідки будуть іншими. Такий дохід буде для директора додатковим благом (пп. «а» пп. 164.2.17 ПК). Наголошують на цьому і податківці у відповіді ЗІР (підкатегорія 103.02).

У такому випадку військовий збір із суми орендної плати за квартиру не утримується.

При цьому звертаємо увагу, що на сьогодні роз’яснення по деталізації об’єктів оподаткування військовим збором відсутні. Тож радимо скористатись правом на індивідуальну податкову консультацію та звернутись із зазначеним питанням до фіскалів.

З приводу натурального коефіцієнта зазначимо таке. На нашу думку, його не потрібно застосовувати, оскільки посилання на нього у пункті 16-1 підрозділу 10 Перехідних положень ПК нема. Застосування натурального коефіцієнта передбачено пунктом 164.5 ПК при визначенні бази оподаткування податком на доходи фізичних осіб.


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Дебіторська заборгованість

Довіряй, але перевіряй. Ця приказка відображає суть обліку дебіторської заборгованості, яку треба не тільки визнати, але й контролювати на кожну дату балансу щодо можливості бути сплаченою. Визнання та списання дебіторської заборгованості, її розкриття у фінансовій звітності — у консультації
111451

Ліцензія на зберігання пального 2025: як отримати

Кому потрібна ліцензія на зберігання пального, скільки за неї доведеться заплатити і які документи зібрати за оновленими правилами 2025 року, який бухгалтерський облік таких ліцензій — розбираємо
100508

Зразок заяви на відпустку 2025

Як правильно скласти заяву на відпустку за різних обставин, що в ній бажано проконтролювати бухгалтеру, зразок заяви на відпустку — все у консультації
241407

Програмний РРО (ПРРО): як працювати у 2025 році

Програмний реєстратор розрахункових операцій (ПРРО) — альтернатива старому доброму касовому апарату. Адже за допомогою програмних РРО розраховуватися з покупцями і зручніше, і дешевше. Все про ПРРО: кому і коли застосовувати, як зареєструвати та працювати
23001

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді