Сторони договору можуть змінювати призначення платежу і не включати дохід до бази оподаткування: рішення ВС

Суб’єкти господарювання мають право змінювати призначення платежу без участі банку та не включати до бази оподаткування господарські операції, суть яких сторони уточнили, та які відповідно до чинного законодавства не включають до бази оподаткування.

sud_0202.jpg

Постанова ВС від 17.02.2022 у провадженні № К/9901/34472/20

Податківці перевірили суб’єкта господарювання. За результатами перевірки нарахували податкові зобов’язання з доходів, яких платник не врахував. Платник з ними не погодився і звернувся до суду. Він стверджує, що сторони договору змінили призначення платежу. Тож кошти, які він отримав за цим договором, — поворотна фіндопомога, а не оплата за товар.

Верховний Суд (ВС) став на бік суб’єкта господарювання. Кошти, які він отримав від контрагента, суд визнав поворотною безвідсотковою фіндопомогою. Тому платник не включив їх до оподатковуваного доходу на підставі підпункту 165.1.31 Податкового кодексу України.

Контрагент правомірно змінив волевиявлення у розпорядженні коштами у межах господарської діяльності між ним і суб’єктом господарювання. Про це контрагент повідомив у листах, що надіслав позивачеві. Суми коштів у платіжних дорученнях відповідали сумі коштів, що визначили у договорах про надання безвідсоткової фінансової допомоги.

Сторони договору можуть уточнювати інформацію, що зазначили в реквізиті «призначення платежу» виконаного платіжного доручення в порядку, який узгодили між собою, без участі банку. Вони мають право визначати суть операцій — оплата за товар/послуги, поворотна фіндопомога тощо. Орган контролю не може визначати суть операцій всупереч волевиявленню суб’єктів господарювання.

Платник податків і контрагент домовилися, що призначення певних платежів не відповідало справжній природі господарських операцій між ними. Тож контрагент правомірно змінив волевиявлення у розпорядженні коштами у межах господарської діяльності між ним і суб’єктом господарювання за допомогою відповідних листів.

Суд дійшов висновку, що суми коштів у спірних платіжних дорученнях відповідали сумам коштів, що сторони визначили в договорах про надання безвідсоткової фінансової допомоги, реквізити яких контрагент зазначив у листах. Цяч опція не суперечить чинному законодавству.

За результатами розгляду справи ВС виніс рішення на користь платника податків.

 


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Клуб білого бізнесу: які переваги статусу учасника

Розглянемо, як функціонує Клуб білого бізнесу. Особливу увагу приділимо перевагам, ризикам та зобов’язанням учасників. Проаналізуємо причини, через які частину підприємств у переліку приховують
1512

Форма 20-ОПП: актуальний зразок і порядок заповнення

Існує спеціальна обов’язкова заява про об’єкти, які є джерелом доходу платника податку, або такі, що пов’язані з оподаткуванням, наприклад легкові автомобілі, земельні ділянки, а також кіоски, магазини та інші торговельні точки тощо. Це так звана форма 20-ОПП. Коли її подавати, які наслідки за неподання, невірну чи помилкову інформацію в ній, як її слід заповнювати та коли оновлювати, – у консультації експерта на конкретних зразках для різних ситуацій
361765

Календар бухгалтера на лютий 2025

2025-й рік розпочинає свій другий місяць. Аби він не був найлютішим через неподані звіти й несплачені податки, варто проглянути виробничий календар на лютий 2025 та податковий календар 2025
41538

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді