Сторони договору можуть змінювати призначення платежу і не включати дохід до бази оподаткування: рішення ВС

Суб’єкти господарювання мають право змінювати призначення платежу без участі банку та не включати до бази оподаткування господарські операції, суть яких сторони уточнили, та які відповідно до чинного законодавства не включають до бази оподаткування.

sud_0202.jpg

Постанова ВС від 17.02.2022 у провадженні № К/9901/34472/20

Податківці перевірили суб’єкта господарювання. За результатами перевірки нарахували податкові зобов’язання з доходів, яких платник не врахував. Платник з ними не погодився і звернувся до суду. Він стверджує, що сторони договору змінили призначення платежу. Тож кошти, які він отримав за цим договором, — поворотна фіндопомога, а не оплата за товар.

Верховний Суд (ВС) став на бік суб’єкта господарювання. Кошти, які він отримав від контрагента, суд визнав поворотною безвідсотковою фіндопомогою. Тому платник не включив їх до оподатковуваного доходу на підставі підпункту 165.1.31 Податкового кодексу України.

Контрагент правомірно змінив волевиявлення у розпорядженні коштами у межах господарської діяльності між ним і суб’єктом господарювання. Про це контрагент повідомив у листах, що надіслав позивачеві. Суми коштів у платіжних дорученнях відповідали сумі коштів, що визначили у договорах про надання безвідсоткової фінансової допомоги.

Сторони договору можуть уточнювати інформацію, що зазначили в реквізиті «призначення платежу» виконаного платіжного доручення в порядку, який узгодили між собою, без участі банку. Вони мають право визначати суть операцій — оплата за товар/послуги, поворотна фіндопомога тощо. Орган контролю не може визначати суть операцій всупереч волевиявленню суб’єктів господарювання.

Платник податків і контрагент домовилися, що призначення певних платежів не відповідало справжній природі господарських операцій між ними. Тож контрагент правомірно змінив волевиявлення у розпорядженні коштами у межах господарської діяльності між ним і суб’єктом господарювання за допомогою відповідних листів.

Суд дійшов висновку, що суми коштів у спірних платіжних дорученнях відповідали сумам коштів, що сторони визначили в договорах про надання безвідсоткової фінансової допомоги, реквізити яких контрагент зазначив у листах. Цяч опція не суперечить чинному законодавству.

За результатами розгляду справи ВС виніс рішення на користь платника податків.

 


безплатний вебінар для бухгалтера

Статті за темою

Усі статті за темою

Кваліфікований електронний підпис: види та використання

Електронний цифровий підпис — це заміна традиційного підпису «від руки». В його основі лежить криптографічний захист електронних даних з використанням особистого ключа особи, яка підписує документ. Які існують види електронного підпису, які з них обов’язкові і в яких ситуаціях, який підпис вимагає ДПС, що таке захищений носій і токени та їхні альтернативи
55638

Форми реєстраційних заяв 2024

Із вересня 2024 року діють нові форми реєстраційних заяв. Актуальні бланки і зразки заповнення форм, а також порядок їх заповнення — у статті
34083

Збільшення податків: коментар експерта щодо законопроєкту № 11416-д

Доопрацьований законопроєкт «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» від 30.08.2024 № 11416-д вже зареєстрували на сайті ВРУ. Розглянемо, що ці зміни означають для платників податків
765

«Чорний» список ДПС: хто потрапить

Податкова готує «чорний список» несумлінних платників, щоб управляти податковими ризиками і впливати на сплату податків. Хто і як готуватиме цей список і чим це загрожує платникам, розповімо у цьому матеріалі
349

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді