Затвердили форму обліку доходів і витрат для ФОПів – єдинників 3 групи – платників ПДВ

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Мінфін затвердив типову форму, за якою здійснюють облік доходів і витрат ФОПи – платники єдиного податку третьої групи, які є платниками ПДВ, а також порядок її ведення.

biznes_fop_pidtrymka.jpg

ФОП: реєстрація, облік, сплата податків і трудові відносини

Наказ Мінфіну від 30.11.2022 № 405

Мінфін наказом від 20.12.2022 № 447 вніс зміни до свого наказу від 30.11.2022 № 405, яким затвердив:

  1. типову форму, за якою здійснюється облік доходів і витрат фізичними особами – підприємцями – платниками єдиного податку третьої групи, які є платниками податку на додану вартість;
  2. Порядок ведення типової форми, за якою здійснюється облік доходів і витрат фізичними особами – підприємцями – платниками єдиного податку третьої групи, які є платниками податку на додану вартість.

Платники єдиного податку третьої групи (ФОПи), які є платниками ПДВ (далі – платник податку), ведуть облік доходів і витрат від виробництва та реалізації власної сільгосппродукції окремо від обліку доходів і витрат від здійснення інших видів підприємницької діяльності.

Типову форму ведуть за вибором – у паперовому та/або електронному вигляді, зокрема через електронний кабінет.

За ведення типової форми в паперовому вигляді записи у ній виконують розбірливо, кульковою ручкою темного кольору. Виправлення вносять новим записом (з відображенням від’ємного або позитивного значення), який платник податку засвідчує підписом. За ведення нової типової форми впродовж податкового (звітного) періоду записи в ній продовжують наростаючим підсумком, а попередня типова форма залишається у платника податку.

За ведення обліку доходів і витрат в електронному вигляді платник податку зобов’язаний вести таку форму у форматі EXCEL, крім ведення обліку засобами електронного кабінету.

За ведення обліку доходів і витрат в електронній формі засобами електронного кабінету платник податку зобов’язаний отримати кваліфікований сертифікат відкритого ключа, сформований кваліфікованим надавачем електронних довірчих послуг, включених до системи подання податкових документів в електронному вигляді. Після отримання кваліфікованого сертифіката відкритого ключа, платник здійснює операції з ведення обліку доходів і витрат безкоштовно.

У типовій формі, яку ведуть в електронному вигляді, зокрема засобами електронного кабінету, допускається виправлення помилок або коригування – доповненням рядка, у якому відображено від’ємне або позитивне значення.

Записи у типовій формі виконують за підсумками робочого дня, упродовж якого отримали дохід, окремо про кошти, що надійшли на поточний рахунок платника податку та/або отримані готівкою, фактично безоплатно отримані товари (роботи, послуги) та понесені витрати, зокрема, оплачені придбані товари (роботи, послуги), виплачена зарплата, сплачений ЄСВ тощо.

Типова форма зберігається у платника податку впродовж 3 років після закінчення звітного періоду, в якому здійснено останній запис.

Дані типової форми заповнюють у гривнях з копійками та використовують для заповнення податкової декларації платника єдиного податку – ФОПа.

Платники податку не включають до витрат і доходів суми ПДВ, що входять до ціни придбаних або проданих товарів (робіт, послуг).

Накази Мінфіну № 405 і № 447 наберуть чинності з дня їх офіційного опублікування. Станом на 26.12.2022 документи офіційно не оприлюднили.

 


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Військовий збір для ФОПів у 2025 році

ФОП військовий збір сплачують за себе з 1 січня 2025 року. Тепер це зобов’язані робити і юридичні особи — платники єдиного податку третьої групи. Скільки і коли сплачувати — в коментарі експерта
10129

Бронювання ФОП: які перспективи

Чи можливе бронювання фізичних осіб-підприємців в Україні? Це питання активно обговорюють, адже багато ФОПів хочуть отримати для себе і своїх працівників відстрочку від мобілізації. Хоча на сьогодні такої можливості офіційно немає, у ВРУ розглядають кілька законопроєктів, які можуть змінити ситуацію. Розберімо, що пропонує законодавець
17316

Гранти для розвитку бізнесу 2025

Один зі способів для бізнесу втриматися в ці непрості часи — отримати грант. Де шукати гранти, як їх отримати й оподаткувати, пояснив експерт
20363

Єдиний податок 3 група: умови, ставки, види діяльності, бухгалтерський облік

Платники, які перебувають на єдиному податку, мають можливість сплачувати менше податків, аніж на загальній системі. Групу 3 єдиного податку можуть обирати і фізособи, і юрособи. У консультації розповімо про особливості єдиного податку для групи 3 зі ставками 3% та 5% у 2025 році
599420

ФОП на загальній системі оподаткування 2025

Розповімо про особливості перебування ФОП на загальній системі оподаткування у 2025 році: облік доходів і витрат, про книгу обліку, перехідні витрати між ІII та IV кварталом, графік обов’язкових платежів (ЄСВ, ПДФО, військовий збір). Чи варто переходити на загальну систему у 2025 році? Відповіді — в огляді
691595

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді