Чайові офіціанту перераховують через POS-термінал: що з ПДФО та ВЗ
Індивідуальна податкова консультація ДПС від 12.01.2023 №35/ІПК/99-00-24-03-03-06
Відвідувачі закладу громадського харчування, розраховуючись за замовлення, залишають офіціантам безготівкові чайові. Сплачені через POS-термінал чайові не включають в основний рахунок замовлення, а перераховують на банківську карту офіціанта. За допомогою присвоєного ID-коду термінал карту офіціанта ідентифікує для зарахування коштів.
Чи відносять отримані на карту через POS-термінал чайові до об’єкта оподаткування доходу фізичної особи в розумінні статті 163 Податкового кодексу України (ПК)? Чи виникає у офіціанта обов’язок вести облік і декларувати такі доходи? Чи виникатимуть у закладу будь-які додаткові податкові зобов’язання після запровадження безготівкового способу оплати чайових через POS-термінал, не включених до основного рахунку?
Чайові, які фізична особа (офіціант), отримала на власну картку через POS-термінал від інших фізичних осіб (відвідувачів), включають до оподатковуваного доходу платника як інший дохід та оподатковують ПДФО і військовим збором на загальних підставах.
Така фізична особа (офіціант) зобов’язана подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи за наслідками звітного податкового року та сплатити податкові зобов’язання з ПФДО і військового збору, визначені у такій декларації.
Положеннями ПК не передбачили різниць для коригування фінансового результату до оподаткування по операціях з безготівкової оплати чайових офіціантам за обслуговування через POS-термінал закладу громадського харчування, не включених до основного рахунку замовлення. Такі операції відображають згідно з правилами бухгалтерського обліку під час формування фінансового результату до оподаткування.