ФОП-єдинник має основне місце роботи: коли подавати Додаток 1 до податкової декларації

Щоб з’ясувати, чи потрібно подавати Додаток 1 до податкової декларації, дізнайтеся, чи сплатив роботодавець ЄСВ

ФОП-єдинник має основне місце роботи: коли подавати Додаток 1 до податкової декларації та як заповнити його графу 2 розділу 9

⚡ Усе про ФОП: КВЕД, реєстрація, облік, сплата податків і трудові відносини

ФОПи, у т. ч. спрощенці (крім е-резидентів), які мають основне місце роботи, звільнені від сплати ЄСВ за себе за місяці звітного періоду, за які роботодавець сплатив за них страховий внесок у розмірі не меншому за мінімальний (ч. 6 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI; далі — Закон про ЄСВ). Такі ФОПи можуть бути платниками ЄСВ, якщо самостійно визначили:

  • місяці звітного періоду, за які роботодавець сплатив за них страховий внесок у розмірі меншому за мінімальний;
  • базу нарахування ЄСВ (але не більше за максимальну величину бази нарахування ЄСВ, що встановив Закон про ЄСВ). При цьому сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

ФОПи-єдинники першої — третьої груп подають у складі Декларації додаток 1 «Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» (далі — Додаток 1).

У рядках графи 2 розділу 9 Додатка 1 у розрізі окремого календарного місяця звітного періоду відображають самостійно визначенні суми доходу з урахуванням максимальної величини. А в графі 4 розділу 9 Додатка 1 розраховують суми ЄСВ. Загальну суму нарахованого ЄСВ за звітний період зазначають у рядку «Усього» графи 4 розділу 9 Додатка 1.

Значення рядка «Усього» графи 4 розділу 9 Додатка 1 переносять до рядка 21 «Сума єдиного внеску, яка підлягає сплаті на небюджетні рахунки, за даними звітного (податкового) періоду» розділу VІІ Декларації.

Додаток 1 не подають і не заповнюють ФОПи-єдинники першої — третьої груп, які дотримали вимог частин 4, 6 статті 4 Закону про ЄСВ (дають ФОПу право не сплачувати ЄСВ за себе) (примітка 10 до Декларації). Такі ФОПи можуть подавати Додаток 1 винятково за умови добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Отже, ФОПи-єдинники першої — третьої груп, які мають основне місце роботи та за яких роботодавець сплатив ЄСВ у розмірі не меншому за мінімальний за всі календарні місяці звітного періоду, не заповнюють і не подають Додаток 1 до Декларації.

Якщо у звітному періоді роботодавець нараховував та сплачував ЄСВ у розмірі меншому за мінімальний або не нараховував і не сплачував, ФОП зобов’язаний самостійно визначити базу нарахування за ці місяці у розмірі не меншому за мінзарплату та відобразити її у графі 2 розділу 9 Додатка 1.

Наприклад, у випадках коли працівник працював неповний місяць у зв’язку з прийняттям/звільненням в середині місяця, у зв’язку із перебуванням працівника повний місяць у відпустці за свій рахунок.

За місяці, за які роботодавець сплатив ЄСВ у розмірі не менше мінімального страхового внеску, у графі 2 розділу 9 Додатка 1 — проставляють нулі.

За інформацією ДПС у Тернопільській області


безплатний вебінар для бухгалтера

Статті за темою

Усі статті за темою

ФОП з найманими працівниками: як нарахувати і виплатити зарплату

Чи може ФОП мати найманих працівників? Так, фізособи-підприємці можуть мати найманих працівників. Відповідно, вони мусять нараховувати і виплачувати зарплату, платити з неї податки. Розглянемо, як це правильно робити і якими документами оформлювати
61

Збільшення податків: коментар експерта щодо законопроєкту № 11416-д

Доопрацьований законопроєкт «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» від 30.08.2024 № 11416-д вже зареєстрували на сайті ВРУ. Розглянемо, що ці зміни означають для платників податків
775

Трудова книжка в електронному вигляді

Цифровізація змінює й таку консервативну сферу, як оформлення трудових відносин. Ще з червня 2021 року в Україні впровадили електронні трудові книжки. Як перенести дані про стаж з паперової трудової книжки до електронної трудової книжки, якими мають бути скан-копії, як зміниться порядок виходу на пенсію — про все це в огляді
61725

Як закрити ФОП онлайн: алгоритм

Електронна послуга закриття ФОП онлайн дозволяє здійснити онлайн-подання заяви про державну реєстрацію припинення фізичною особою-підприємцем її підприємницької діяльності. Про те, як закрити ФОП онлайн, — читайте у статті
12193

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді