ФОП-єдинник має основне місце роботи: коли подавати Додаток 1 до податкової декларації

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Щоб з’ясувати, чи потрібно подавати Додаток 1 до податкової декларації, дізнайтеся, чи сплатив роботодавець ЄСВ

ФОП-єдинник має основне місце роботи: коли подавати Додаток 1 до податкової декларації та як заповнити його графу 2 розділу 9

⚡ Усе про ФОП: КВЕД, реєстрація, облік, сплата податків і трудові відносини

ФОПи, у т. ч. спрощенці (крім е-резидентів), які мають основне місце роботи, звільнені від сплати ЄСВ за себе за місяці звітного періоду, за які роботодавець сплатив за них страховий внесок у розмірі не меншому за мінімальний (ч. 6 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI; далі — Закон про ЄСВ). Такі ФОПи можуть бути платниками ЄСВ, якщо самостійно визначили:

  • місяці звітного періоду, за які роботодавець сплатив за них страховий внесок у розмірі меншому за мінімальний;
  • базу нарахування ЄСВ (але не більше за максимальну величину бази нарахування ЄСВ, що встановив Закон про ЄСВ). При цьому сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

ФОПи-єдинники першої — третьої груп подають у складі Декларації додаток 1 «Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» (далі — Додаток 1).

У рядках графи 2 розділу 9 Додатка 1 у розрізі окремого календарного місяця звітного періоду відображають самостійно визначенні суми доходу з урахуванням максимальної величини. А в графі 4 розділу 9 Додатка 1 розраховують суми ЄСВ. Загальну суму нарахованого ЄСВ за звітний період зазначають у рядку «Усього» графи 4 розділу 9 Додатка 1.

Значення рядка «Усього» графи 4 розділу 9 Додатка 1 переносять до рядка 21 «Сума єдиного внеску, яка підлягає сплаті на небюджетні рахунки, за даними звітного (податкового) періоду» розділу VІІ Декларації.

Додаток 1 не подають і не заповнюють ФОПи-єдинники першої — третьої груп, які дотримали вимог частин 4, 6 статті 4 Закону про ЄСВ (дають ФОПу право не сплачувати ЄСВ за себе) (примітка 10 до Декларації). Такі ФОПи можуть подавати Додаток 1 винятково за умови добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Отже, ФОПи-єдинники першої — третьої груп, які мають основне місце роботи та за яких роботодавець сплатив ЄСВ у розмірі не меншому за мінімальний за всі календарні місяці звітного періоду, не заповнюють і не подають Додаток 1 до Декларації.

Якщо у звітному періоді роботодавець нараховував та сплачував ЄСВ у розмірі меншому за мінімальний або не нараховував і не сплачував, ФОП зобов’язаний самостійно визначити базу нарахування за ці місяці у розмірі не меншому за мінзарплату та відобразити її у графі 2 розділу 9 Додатка 1.

Наприклад, у випадках коли працівник працював неповний місяць у зв’язку з прийняттям/звільненням в середині місяця, у зв’язку із перебуванням працівника повний місяць у відпустці за свій рахунок.

За місяці, за які роботодавець сплатив ЄСВ у розмірі не менше мінімального страхового внеску, у графі 2 розділу 9 Додатка 1 — проставляють нулі.

За інформацією ДПС у Тернопільській області


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Військовий збір для ФОПів у 2025 році

ФОП військовий збір сплачують за себе з 1 січня 2025 року. Тепер це зобов’язані робити і юридичні особи — платники єдиного податку третьої групи. Скільки і коли сплачувати — в коментарі експерта
10129

Бронювання ФОП: які перспективи

Чи можливе бронювання фізичних осіб-підприємців в Україні? Це питання активно обговорюють, адже багато ФОПів хочуть отримати для себе і своїх працівників відстрочку від мобілізації. Хоча на сьогодні такої можливості офіційно немає, у ВРУ розглядають кілька законопроєктів, які можуть змінити ситуацію. Розберімо, що пропонує законодавець
17316

Гранти для розвитку бізнесу 2025

Один зі способів для бізнесу втриматися в ці непрості часи — отримати грант. Де шукати гранти, як їх отримати й оподаткувати, пояснив експерт
20363

Єдиний податок 3 група: умови, ставки, види діяльності, бухгалтерський облік

Платники, які перебувають на єдиному податку, мають можливість сплачувати менше податків, аніж на загальній системі. Групу 3 єдиного податку можуть обирати і фізособи, і юрособи. У консультації розповімо про особливості єдиного податку для групи 3 зі ставками 3% та 5% у 2025 році
599420

ФОП на загальній системі оподаткування 2025

Розповімо про особливості перебування ФОП на загальній системі оподаткування у 2025 році: облік доходів і витрат, про книгу обліку, перехідні витрати між ІII та IV кварталом, графік обов’язкових платежів (ЄСВ, ПДФО, військовий збір). Чи варто переходити на загальну систему у 2025 році? Відповіді — в огляді
691599

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді