Індивідуальна податкова консультація ДПС від 15.02.2023 № 284/ІПК/99-00-24-03-03-05
ЄСВ обчислюють на підставі бухгалтерських та інших документів, на підставі яких нараховують або які підтверджують нарахування/обчислення виплат (ч. 2 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI; далі — Закон про ЄСВ).
Для осіб, яким за рішенням суду нарахували середню зарплату за вимушений прогул, ЄСВ нараховують на суму, яку визначають діленням доходу на кількість місяців, за які його нарахували (абз. 2 ч. 2. ст. 7 Закону про ЄСВ).
Отже, сума середньої зарплати, яку роботодавець нарахував за вимушений прогул за рішенням суду, є базою для нарахування ЄСВ. При цьому ЄСВ за минулі періоди обчислюють з розміру ЄСВ, що діяв на день нарахування/обчислення доходу, на який нараховують ЄСВ (ч. 4 ст. 9 Закону про ЄСВ).
Крім того, ЄСВ нараховують на суми, не зменшені на суму:
- податків, інших обов’язкових платежів, які з них сплачують,
та
- утримань, що здійснюються відповідно до закону або за договорами позики, придбання товарів і виплат на інші цілі за дорученням отримувача (ч. 4 ст. 7 Закону про ЄСВ).
Помилка в сумі зарплати призводить до сумних наслідків. Якщо виплатите занадто мало або невчасно — покарає трудова інспекція. Не сплатите із зарплати податків — претензії пред’явить податковий інспектор. Тримайте поради із розрахунку зарплати і зарплатного авансу, які враховують вимоги і трудового, і податкового законодавства на 100%