Лікарняний через хворобу чи у зв’язку з вагітністю під час простою: як оплачувати
Лікарняні: нарахування і оплата
Лист ПФУ від 22.02.2023 № 2800-030401-8/9101
Керуючись частиною третьою статті 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі – Закон № 1105) страхувальник (уповноважені ним особи):
- розглядає підстави для призначення допомоги у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю відповідно до наявних листків непрацездатності;
- і ухвалює рішення щодо призначення або відмови у призначенні допомоги через тимчасову непрацездатність.
Якщо дні хвороби або травми, перебіг яких збігається з часом перебування працівника в простої та за ці дні роботодавець повинен нарахувати та виплатити працівнику компенсацію за невідпрацьований час у розмірі не нижче від двох третин тарифної ставки, то відсутні підстави для призначення допомоги у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю за зазначений період як компенсації втраченого заробітку. Страхувальник відмовляє працівнику у призначенні допомоги у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю на підставі частини першої статті 15 Закону № 1105, адже відсутня втрата заробітної плати в зазначеному періоді.
Що ж стосується допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами, то її надають у формі страхових виплат, які повністю або частково компенсують втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами. Розмір допомоги становить 100% середньої заробітної плати (доходу) і не залежить від страхового стажу (ст. 18 і 19 Закону № 1105). Оплачувану відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами надають жінкам на підставі медичного висновку (ст. 17 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР).
Отже, страхувальник на підставі виданого листка непрацездатності з причиною непрацездатності «Вагітність та пологи» зобов’язаний:
- надати працівниці відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами
та
- особисто або через уповноважених осіб призначити допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами за період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами, у розмірі 100% середньої заробітної плати на загальних підставах.
Добірка відповідей на запитання, з якими зверталися до нас ваші колеги, допоможе не наразитися на штрафи й не оплатити необґрунтовано видані лікарняні. Фахівець ПФУ підкаже, що робити, коли працівник надав два лікарняні. Чи можна оплатити лікарняний під час відпустки без збереження зарплати? Хто видає лікарняний по догляду за дитиною батькові тощо