Випадки застосування бухдовідки та самоакту: лист Мінфіну

Автор
експерт з обліку та оподаткування, Київ
Мінфін листом від 21.03.2023 № 41010-07-5/7607 роз’яснив окремі питання документального забезпечення записів у бухобліку

Бухгалтерська довідка як підстава для відображення госпоперації у бухобліку

Облік генераторів, павербанків, сонячних панелей, Starlink’ів

Лист Мінфіну від 21.03.2023 № 41010-07-5/7607

Господарські операції відображають в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони здійснені.

Для своєчасного одержання для записів у бухобліку первинних документів наказом керівника підприємства встановлюють графік документообороту, в якому вказують:

  • дату створення або одержання від інших підприємств та установ документів;
  • прийняття їх до обліку;
  • передачу в обробку та до архіву.

Якщо на момент закінчення складання регістрів бухобліку за звітний період від контрагента не отримали своєчасно первинний документ, підставою для перенесення інформації про таку госпоперацію до регістрів бухобліку є належним чином оформлений внутрішній первинний документ (акт). Його складає посадова особа, відповідальна за приймання-відпуск товарно-матеріальних цінностей, робіт і послуг. Така можливість повинна передбачатись правилами документообороту підприємства.

У місяці надходження від контрагента первинного документа у регістрах бухобліку за звітний період обсяг такої госпоперації зазначають шляхом коригування на суму різниці за внутрішнім первинним документом (актом) та первинним документом, отриманим від контрагента.

Мінфін пояснив: якщо правилами документообороту буде визначено, що внутрішнім первинним документом для відображення господарської операції, стосовно якої на момент закінчення складання бухрегістрів за звітний період від контрагента своєчасно не отримали первинного документа, може бути бухгалтерська довідка без складання іншого внутрішнього первинного документа (акта), то для цілей бухобліку така бухдовідка може бути підставою для відображення відповідної господарської операції. За умови, що вона містить усі обов'язкові реквізити, наведені у частині другій статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV та пункті 2.3 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Мінфіну від 24.05.95 N 88.

Водночас бухдовідку застосовують для виправлення помилок в регістрах бухобліку за минулий звітний період способом сторно.

Для документального забезпечення записів в бухобліку висновки щодо виявлених розбіжностей між фактичною наявністю активів і зобов’язань і даними бухобліку, які наводяться в звіряльних відомостях, та пропозиції щодо їх врегулювання відображають інвентаризаційною комісією у протоколі. Його складають після закінчення інвентаризації і передають на розгляд та затвердження керівнику підприємства. У протоколі наводять:

  • причини нестач, втрат, лишків;
  • пропозиції щодо заліку внаслідок пересортиці, списання нестач в межах норм природного убутку, а також понаднормових нестач і втрат від псування цінностей;
  • причини та вжиті заходи щодо запобігання таким втратам і нестачам.

Підприємства можуть додавати до протоколів іншу інформацію, що є суттєвою для прийняття рішень щодо визнання і оцінки активів і зобов’язань та розкриття відповідної інформації у фінзвітності.

Протокол інвентаризаційної комісії затверджує керівник підприємства протягом 5 робочих днів після завершення інвентаризації.

Результати інвентаризації на підставі затвердженого протоколу інвентаризаційної комісії відображають у бухобліку та фінзвітності того звітного періоду, у якому закінчили інвентаризацію.

 


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Видаткова накладна: для кого і для чого

Видаткова накладна, мабуть, найпоширеніший документ у тих, хто постійно придбаває або продає різні ТМЦ. Саме на підставі видаткової накладної юрособи та фізособи-підприємці відпускають матеріальні цінності під час своєї господарської діяльності. Звичайні покупці також часто мають справу з видатковою накладною, коли придбавають товари у магазинах оптової торгівлі, наприклад, будматеріалів. Розберімося докладно, за якими правилами складати видаткову накладну у 2025 році
216953

Оновлені довідники податкових пільг

Податкова оприлюднила оновлений довідник податкових пільг станом на 31.03.2025. Там знайдете перелік пільг із податку на прибуток, оподаткування неприбуткових установ й організацій, плати за землю, ПДВ, державного мита тощо
14208

Головне для бухгалтера у квітні 2025 року

В огляді — найважливіше, що маєте врахувати у квітні. Це нові або оновлені консультації, форми із зразками заповнення, довідники і найважливіші новини, які вплинуть на роботу бухгалтера у квітні. Роботи, як завжди, багато, але разом ми впораємось!
925

Податкові різниці

Розрахунок податку на прибуток передбачає врахування податкових різниць. Що це таке, де і як їх рахувати, чи всі платники податку на прибуток застосовують податкові різниці — розбираємо
9665

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді