Особливості виплати лікарняних по вагітності та пологах

Підставою для призначення допомоги по вагітності та пологах є листок непрацездатності, сформований на підставі медичного висновку

Чи мають право на допомогу вагітні жінки, які ведуть незалежну профдіяльність

⚡ Лікарняні: нарахування і оплата

Кому надають допомогу по вагітності та пологах

На оплату лікарняних по вагітності та пологах мають право жінки, які працюють на:

  • умовах трудового договору (контракту);
  • гіг-контракту;
  • іншого цивільно-правового договору;
  • на інших підставах.
  • підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності та господарювання. Зокрема. які є резидентами Дія Сіті, у тому числі в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів або у фізосіб, жінки, які обрані на виборні посади в органах держвлади, органах місцевого самоврядування, жінки – підприємці, особи, які провадять незалежну профдіяльність.

Розмір допомоги

Допомогу по вагітності та пологах надають у розмірі, який компенсує 100% середньої заробітної плати (доходу).

Порядок обчислення середньої заробітної плати для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, в тому числі допомоги по вагітності та пологах, здійснюють відповідно до постанови КМУ від 26.09.2001 № 1266; далі — Порядок № 1266.

Розмір допомоги обчислюють із зарплати (доходу) за останнім місцем роботи (діяльності) шляхом ділення суми заробітку за останні 12 місяців, що передують місяцю настання страхового випадку, на кількість календарних днів.

Розмір виплат жінкам, які займаються підприємницькою діяльністю, залежить від факту сплати ЄСВ та розміру доходу, з якого сплатили страхові внески.

Зауважте, у розрахунковому періоді (12 місяців) не враховують календарні дні, які не відпрацювали з поважних причин (визначені в п. 3 Порядку №1266).

Суму допомоги по вагітності та пологах у розрахунку на місяць визначають в межах максимальної величини бази нарахування ЄСВ, з якої сплачувалися страхові внески, та не може бути меншою за розмір допомоги, обчислений із мінімальної заробітної плати (МЗП), встановленої на час настання страхового випадку.

З 1 січня 2024 року максимальний розмір допомоги для жінок, що працюють, становить 106 500 грн на місяць (15 МЗП), а мінімальний7 100 грн на місяць.

Скільки календарних днів оплачують?

Оплачувану відпустку по вагітності та пологах надають тривалістю:

  • 126 к. дн. (70 дн. до пологів та 56 дн. після),
  • 140 к. дн. (70 дн. до пологів та 70 після) у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнених пологів;
  • 180 к. дн (90 до пологів та 90 після) для жінок, які належать до 1-3 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Працюючі жінки в разі відсутності медичних протипоказань мають право, за власним бажанням:

При цьому загальна тривалість такої відпустки, не змінюватиметься.

За інформацією ПФУ


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Витрати майбутніх періодів: що врахувати при складанні фінансової звітності

Витрати майбутніх періодів не часто можна побачити у бухгалтерському балансі. Однак для них відведено аж цілий рядок. Що таке витрати майбутніх періодів та чи можна обійтися без них? Чим витрати майбутніх періодів відрізняються від авансу за послуги? Чи є витрати майбутніх періодів у фінансовій звітності за МСФЗ? Відповідні на ці питання — знайдете у консультації
48971

Соціальні відпустки у 2025 році

В огляді мова піде про соціальні відпустки. У фокусі ― соціальні відпустки на дітей, тривалість таких відпусток, соціальні відпустки під час воєнного стану, додаткові соціальні відпустки
24020

Ліцензія на алкоголь 2025: вартість, документи, відповідальність

Кому потрібні ліцензії на оптову та роздрібну торгівлю алкоголем, скільки за них треба платити та які документи зібрати за оновленими правилами 2025 року, бланки заяв та порядки їхнього заповнення, бухгалтерський облік таких ліцензій — у статті
82135

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді