Чи повинен платник перевіряти свого контрагента на наявність податкових правопорушень
СКАЧАЙТЕ ПАМ'ЯТКУ: Граничні строки реєстрації ПН/РК і штрафи за їх порушення 📝
Постанова ВС від 26.04.2023 у справі № 420/1008/21
ТОВ звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС в Одеській області з проханням визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення (ППР).
Підприємство доводило, що його контрагент, щодо якого проводили перевірку, є діючими суб’єктом господарювання. Всі господарські операції з цим контрагентом мають реальний характер та підтверджені необхідними документами, оформленими відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV.
Рішенням Одеський окружний адміністративний суд рішенням від 09.03.2021, позов ТОВ задовільнив. П’ятий апеляційний адміністративний суд постановою від 01.11.2021 скасував рішення Одеського окружного адміністративного суду. І у задоволенні позову відмовили.
Позиція Верховного Суду (ВС) по даній справі
Покупець послуг не має обов’язку та повноважень здійснювати контроль за дотриманням виконавцем послуг вимог законодавства щодо здійснення господарської діяльності і в подальшому зазнавати певних негативних наслідків у вигляді позбавлення права на податковий кредит з ПДВ за можливу неправомірну діяльність будь-кого з контрагентів, а надто тих, з якими у підприємства відсутні взаємовідносини. Такого покупця не притягують до відповідальності в тому випадку, якщо він здійснював реальну господарську операцію.
Натомість, податковий орган наділений такою сукупністю повноважень. Належна реалізація таких повноважень надає можливість:
- виявити податкові правопорушення контрагента при здійсненні ним своєї господарської діяльності
та
- притягнути саме його до відповідальності.
Це охоплюється принципом індивідуальної відповідальності платника податків.
З матеріалів справи зрозуміло, що зустрічну перевірку контрагентів підприємства податківці не проводили, податкові правопорушення щодо нарахування ПДВ у контрагентів не встановили. Тому висновки акту перевірки ДПС є недоведеними.
Позиція щодо обов’язковості проведення зустрічних перевірок контрагентів викладена у постанові ВС від 19.02.2019 у справі № П/811/217/17.