Про розрахунки готівкою

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Фізичні особи мають право здійснювати розрахунки на суму, яка перевищує 150000 грн., шляхом перерахування коштів з поточного рахунку на поточний рахунок

Розрахунки між юридичними особами та за участю фізичних осіб, пов’язані зі здійсненням ними підприємницької діяльності, провадять в безготівковій формі. Якщо інше не встановлено законом, то їх можна провадити й готівкою.

Постановою Правління НБУ «Про встановлення граничної суми розрахунків готівкою» від 06.06.2013 № 210 встановлено такі обмеження щодо готівкових розрахунків упродовж дня:

Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності

  • для підприємств (підприємців) між собою протягом одного дня — у розмірі 10000 гривень;
  • для фізичної особи з підприємством (підприємцем) протягом одного дня за товари (роботи, послуги) — у розмірі 150000 гривень;
  • для фізичних осіб між собою за договорами купівлі-продажу, які підлягають нотаріальному посвідченню, — у розмірі 150000 гривень.

Фізичні особи мають право здійснювати розрахунки на суму, яка перевищує 150000 грн., шляхом перерахування коштів з поточного рахунку на поточний рахунок, внесення та/або перерахування коштів на поточні рахунки (у тому числі у депозит нотаріуса на окремий поточний рахунок у національній валюті).

Таким чином, обмеження готівкових розрахунків поширюються як на ситуації внесення готівки громадянами до каси підприємств (підприємців), так і на випадки виплати підприємствами (підприємцями) готівкових коштів громадянам.

При цьому обмеження не поширюються на:

1) розрахунки підприємств (підприємців) з бюджетами та державними цільовими фондами;

2) добровільні пожертвування та благодійну допомогу;

3) використання коштів, виданих на відрядження.

Розміри штрафних санкцій за порушення касової дисципліни встановлено Указом Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 № 436/95 (далі — Указ № 436). Разом з тим, Указом № 436 не передбачена відповідальність за правопорушення в частині перевищення встановлених лімітів розрахунків готівкою.

У разі здійснення суб’єктами господарювання розрахунків готівкою понад встановлену граничну суму таких платників притягують до відповідальності згідно з нормами Кодексу про адміністративні правопорушення (КпАП).

Так, відповідно до статті 163-15 КпАП зазначені порушення спричиняють накладення штрафу на фізичну особу — підприємця від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700–3400 гривень). Якщо ж особу впродовж року вже притягали до адміністративної відповідальності за таке ж порушення, то розмір штрафу значно зростає — від 500 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (8500–17000 гривень).

додаток


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Розрахунок середньої заробітної плати 2025: приклад для відпускних і компенсації

В основі розрахунку відпускних — середня заробітна плата. Її розраховуйте за Порядком № 100. Розглянемо, як розрахувати середню зарплату для відпускних з урахуванням усіх особливостей воєнного часу
209851

Лікарняні 2025: як розрахувати та нарахувати правильно

Як правильно нарахувати лікарняні? Що врахувати під час розрахунку, як працює електронний листок непрацездатності, що означають його статуси і коли ще можна використати паперовий — пояснюємо все
414862

Військовий збір 2025: ставки з зарплати, приклад розрахунку, штрафи

Військовий збір — це обов’язковий платіж із зарплати, який спрямовують на фінансування ЗСУ. Який військовий збір у 2025 році, як його утримувати, хто є платником, які об’єкти оподаткування, звітність і штрафи — читайте в огляді
242245

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді