Реалізація власно виробленої продукції за ціною нижче собівартості: які наслідки з ПДВ

Автор
експерт з обліку та оподаткування
Застосування підпункту «г» пункту 198.5 Податкового кодексу України до операцій з продажу самостійно виготовленої продукції за цінами, нижчими за собівартість, суперечить правовому регулюванню і призначенню цієї норми

Реалізація власно виробленої продукції за ціною нижче собівартості: які наслідки з ПДВ

ТОП-5 нагадувань аграрію про готівку, РРО та платіжний термінал

Постанова ВС від 04.04.2023 у справі № 120/15979/21-а

Податківці за результатами перевірки нарахували птахофабриці штраф, оскільки вважали що реалізація біологічних активів за ціною нижчою від собівартості не є господарською діяльністю. Тому у платника виник обов’язок сплатити ПДВ на суму перевищення бази оподаткування собівартості реалізованих поточних біологічних активів над фактичною ціною їх продажу.

Платник же доводив, що прибутковість окремої операції не є обов’язковою ознакою господарської діяльності, а її збитковість не означає, що така операція не належить до господарської діяльності платника.

Вінницький окружний адмінсуд частково задовільнив позов підприємства. Сьомий апеляційний адмінсуд залишив рішення без змін.

Суди дійшли висновку, що отримання платником товарів і послуг від контрагента, здійснення розрахунків, використання їх у власній господарській діяльності підтверджують документи. Під час перевірки контролери дослідили дані документи. Фіскали:

  • не навели переконливих доводів, що ґрунтуються на об’єктивній інформації та спростовують факти господарської діяльності, засвідчені вказаними документами,
  • не надали жодних доказів, що відомості з документів неповні, недостовірні та/або суперечливі.

Верховний Суд (ВС) частково задовольнив касаційну скаргу, скасував оскаржувані судові рішення в частині відмови в задоволенні позовних вимог щодо збільшення грошових зобов’язань з ПДВ та застосування штрафних санкцій. В іншій частині судові рішення залишив без змін.

Оцінка ВС по даній справі

Застосування підпункту «г» пункту 198.5 Податкового кодексу України (ПК) до операцій з продажу самостійно виготовленої продукції за цінами, нижчими від собівартості, суперечить правовому регулюванню і призначенню цієї норми. За цією нормою вилучають податковий кредит на всі суми ПДВ, сплачені під час придбання товару, попередньо включені до нього.

Пункт 189.1 ПК не встановлює базу оподаткування, з огляду на суму перевищення собівартості реалізованих поточних біологічних активів над фактичною ціною їх продажу.

Норми ПК встановлюють окремий порядок дій платника у випадку продажу самостійно виготовленої продукції за цінами, нижче звичайних цін. Датами виникнення податкових зобов’язань з ПДВ у такому випадку є:

  • дата першої події - дата зарахування коштів або дата відвантаження товарів;
  • дата визначення бази оподаткування ПДВ за цими операціями, з огляду на суму перевищення звичайних цін над фактичною вартістю, якщо реалізація самостійно виготовлених товарів / послуг відбувалася за цінами меншими від звичайних (ринкових).

 


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Реєстрація податкової накладної в ЄРПН

Реєстрація податкових накладних обов'язкова, адже без неї вони фактично недійсні. А ще ― загрожує штрафом несвоєчасна реєстрація податкових накладних. Однак в умовах воєнного стану правила дещо змінилися. В огляді експерт розбирає строки реєстрації податкових накладних, порядок реєстрації податкових накладних та граничний термін реєстрації податкових накладних
235584

Бухгалтерський та податковий облік експортних операцій

Як розпочати експорт товарів, про його документальне оформлення, дата визнання доходу від експорту товарів, вплив умов Інкотермс, курсові різниці та інші облікові нюанси експортних операцій, а також оподаткування експортних операцій – у цьому огляді
80564

Податок на додану вартість

В аналітиці експерт розбирає, що таке ПДВ, все про ПДВ 2024 – ставки, платники, бюджетне відшкодування, податкові пільги, призупинення перебігу строків давності, звільнення від ПДВ товарів, необхідних на фронті
74709

Штраф за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної

ПДВ, безумовно, є найбільш штрафонебезпечним податком, що вимагає складного обліку та адміністрування. У цьому огляді ми розглянемо можливі штрафи за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних або коригування розрахунків
59822

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді