Судові витрати: як облікувати й оподаткувати
Лист Мінюсту від 15.08.2023 № 107341/5180-11.2.1-23/37.1
21.07.2023 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обовʼязкової реєстрації та використання електронних кабінетів в Єдиній судовій інформаційно - телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами» від 29.06.2023 № 3200-IX.
Законом запровадили процесуальні наслідки для осіб, які зобовʼязані зареєструвати електронний кабінет, але не зареєстрували його, а саме:
- залишення позовної заяви, апеляційної, касаційної скарг без руху;
- повернення без розгляду заяв, клопотань та заперечень.
Наразі значна кількість осіб, для яких реєстрація в ЄСІТС є обовʼязковою, досі не зареєстрували електронний кабінет у даній системі.
Водночас ці особи є учасниками численних судових проваджень. Така ситуація унеможливлює електронний обмін документами із судом, передусім надсилання повідомлень про засідання та процесуальних документів.
Паперовий документообіг значно збільшує строки розгляду справ та судові витрати.
Нагадуємо, що адвокати, нотаріуси, приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, держоргани, органи місцевого самоврядування, госпсубʼєкти державного та комунального секторів економіки та особи, які провадять клірингову діяльність у значенні, наведеному в Законі України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки» від 23.02.2006 № 3480-IV, реєструють офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в обов'язковому порядку (ст. 6 Господарського процесуального кодексу України).
Після ліквідації МСЕК із 01.01.2025 інвалідність особи підтверджують витягом із рішення експертної команди. Цей документ не згаданий серед тих, що дають роботодавцеві право застосувати пільгову ставку ЄСВ 8,41%. Нарешті посадовці виправили цю нормативну прогалину