Особливості преміювання працівників під час воєнного стану

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

На період воєнного стану дію окремих положень колективного договору можуть зупиняти за ініціативою роботодавця

Особливості преміювання працівників під час воєнного стану

Індексація зарплат повертається в липні 2025-го

Умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних виплат підприємства, установи та організації встановлюють у колективному договорі. Це передбачили:

Премія до святкової дати належить до фонду інших заохочувальних і компенсаційних виплат як винагорода (заохочення), що здійснюють раз на рік або має одноразовий характер. Отже, така премія є складовою зарплати (пп. 2.3.2 Інструкції зі статистики заробітної плати, що затверджена наказом Держстату від 13.01.2004 № 5).

Тож, всі питання щодо преміювання працівників підприємства роботодавець вирішує самостійно. Для цього розробляє Положення про преміювання, що є складовою частиною діючої системи оплати праці на підприємстві. Як правило, затверджують як додаток до колективного договору.

Зазначене положення узгоджують з профспілковим або іншим, уповноваженим на представництво трудовим колективом, органом. За його відсутності – представниками працівників, обраними і уповноваженими трудовим колективом.

На період воєнного стану дію окремих положень колективного договору можуть зупиняти за ініціативою роботодавця (ч. 1 ст. 11 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-ІХ; далі — Закон № 2136).

Якщо роботодавець не ініціював зупинення або обмеження виплат премій, то положення Колективного договору щодо преміювання діють і під час воєнного стану.

Якщо ні колдоговір, ні Положення про преміювання не містить будь-яких окремих заборон та обмежень щодо виплати премії під час дії воєнного стану, то премії виплачують, якщо дозволяє фінансовий стан підприємства.

Зазвичай, відповідно до положень Колективного договору та Положення про преміювання премії надають і з нагоди святкових днів.

До святкових днів належать державні свята, які перелічені у статті 73 КЗпП.

У період дії воєнного стану не застосовують норми статті 73, а також статті 53 (тривалість роботи напередодні святкових, неробочих і вихідних днів), частини першої статті 65, частин третьої – п’ятої статті 67 та статтей 71,78-1 КЗпП (ст. 6 Закону № 2136).

Отже, в період дії воєнного стану норми статті 73 КЗпП не застосовують, тобто святкові та неробочі дні на період війни фактично є звичайними робочими днями з оплатою роботи у ці дні, як за робочі дні, а не святкові. Це не вимагає видання наказу про роботу у вихідні дні (святкові та неробочі) або надання додаткових днів відпочинку за роботу у ці дні та не компенсується у грошовій формі у подвійному розмірі.

Якщо роботодавець не зупинив виплату премій у святкові дні у Положенні про преміювання як додатку до діючого Колективного договору, то підстави для не виплати премій з нагоди святкових днів відсутні.

Норми статті 73 КЗпП:

  • встановлюють право на надання додаткового вихідного дня;
  • визначають порядок компенсації за роботу у святкові і неробочі дні;
  • не стосуються питання виплат премій.

Щодо професійних свят, перелік яких не міститься у статті 73 КЗпП, то на них також розповсюджують норми Положення про преміювання як додатку до діючого Колективного договору, дію яких не зупинили.

Тож, якщо роботодавець не зупинив дію норм Положення про преміювання як додатку до діючого Колективного договору у частині виплати премій до святкових днів, то премії може виплачувати і під час дії воєнного стану.

За інформацією Федерації професійних спілок України


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Як аграрію скласти податкову накладну

Наш експерт підготував зразки заповнення нових податкових накладних для аграріїв ― скачуйте їх у консультації, аби заповнити без помилок та зареєструвати ПН без блокування
7417

Податкова декларація платника єдиного податку ФОП

Облік на спрощеній системі простий, податкова декларація платника єдиного податку не складна, але її треба вчасно подати та заповнити. У цій консультації зразки декларації, а також особливості складання декларації з ЄП для фізосіб, декларація для груп 1, 2 та 3 із заповненням додатка ЄСВ
242843

Єдиний податок 2025: ставки, групи, ліміти, звітність і сплата для ФОП

Що таке єдиний податок? Єдиний податок передбачає звільнення від сплати деяких податків, більш прості підходи до ведення обліку та звітності. На ньому можуть перебувати як юрособи, так і фізособи-підприємці. Про групи єдиного податку в 2025 році, про єдиний податок і воєнний стан, хто може перебувати на кожній з них та за яких умов, а хто взагалі не має права бути єдинником — у цьому огляді
305923

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді