Особливості преміювання працівників під час воєнного стану

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

На період воєнного стану дію окремих положень колективного договору можуть зупиняти за ініціативою роботодавця

Особливості преміювання працівників під час воєнного стану

Чи індексувати зарплату в березні та квітні 2025 року

Умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних виплат підприємства, установи та організації встановлюють у колективному договорі. Це передбачили:

Премія до святкової дати належить до фонду інших заохочувальних і компенсаційних виплат як винагорода (заохочення), що здійснюють раз на рік або має одноразовий характер. Отже, така премія є складовою зарплати (пп. 2.3.2 Інструкції зі статистики заробітної плати, що затверджена наказом Держстату від 13.01.2004 № 5).

Тож, всі питання щодо преміювання працівників підприємства роботодавець вирішує самостійно. Для цього розробляє Положення про преміювання, що є складовою частиною діючої системи оплати праці на підприємстві. Як правило, затверджують як додаток до колективного договору.

Зазначене положення узгоджують з профспілковим або іншим, уповноваженим на представництво трудовим колективом, органом. За його відсутності – представниками працівників, обраними і уповноваженими трудовим колективом.

На період воєнного стану дію окремих положень колективного договору можуть зупиняти за ініціативою роботодавця (ч. 1 ст. 11 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-ІХ; далі — Закон № 2136).

Якщо роботодавець не ініціював зупинення або обмеження виплат премій, то положення Колективного договору щодо преміювання діють і під час воєнного стану.

Якщо ні колдоговір, ні Положення про преміювання не містить будь-яких окремих заборон та обмежень щодо виплати премії під час дії воєнного стану, то премії виплачують, якщо дозволяє фінансовий стан підприємства.

Зазвичай, відповідно до положень Колективного договору та Положення про преміювання премії надають і з нагоди святкових днів.

До святкових днів належать державні свята, які перелічені у статті 73 КЗпП.

У період дії воєнного стану не застосовують норми статті 73, а також статті 53 (тривалість роботи напередодні святкових, неробочих і вихідних днів), частини першої статті 65, частин третьої – п’ятої статті 67 та статтей 71,78-1 КЗпП (ст. 6 Закону № 2136).

Отже, в період дії воєнного стану норми статті 73 КЗпП не застосовують, тобто святкові та неробочі дні на період війни фактично є звичайними робочими днями з оплатою роботи у ці дні, як за робочі дні, а не святкові. Це не вимагає видання наказу про роботу у вихідні дні (святкові та неробочі) або надання додаткових днів відпочинку за роботу у ці дні та не компенсується у грошовій формі у подвійному розмірі.

Якщо роботодавець не зупинив виплату премій у святкові дні у Положенні про преміювання як додатку до діючого Колективного договору, то підстави для не виплати премій з нагоди святкових днів відсутні.

Норми статті 73 КЗпП:

  • встановлюють право на надання додаткового вихідного дня;
  • визначають порядок компенсації за роботу у святкові і неробочі дні;
  • не стосуються питання виплат премій.

Щодо професійних свят, перелік яких не міститься у статті 73 КЗпП, то на них також розповсюджують норми Положення про преміювання як додатку до діючого Колективного договору, дію яких не зупинили.

Тож, якщо роботодавець не зупинив дію норм Положення про преміювання як додатку до діючого Колективного договору у частині виплати премій до святкових днів, то премії може виплачувати і під час дії воєнного стану.

За інформацією Федерації професійних спілок України


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Відклик з відпустки

Ситуації бувають різні: виробнича необхідність, непередбачувана відсутність колеги або нагальна потреба у фахівцеві. У таких випадках у роботодавця виникає потреба ініціювати відклик працівника з відпустки. Але як це зробити правильно, щоб не порушити трудові права працівника й не отримати штраф? У цій статті розберемося, коли відклик дозволений, які умови обов’язкові, та як усе оформити документально
80331

Які можливі форми оплати праці в Україні

Комерційні підприємства самостійно встановлюють форми та системи оплати праці у колективному договорі з дотриманням діючого трудового законодавства. Поговоримо про суть основних форм оплати праці в Україні, коли їх застосовують та про системи оплати праці, на які вони поділяються
55140

Військовий збір для ФОПів у 2025 році

ФОП військовий збір сплачують за себе з 1 січня 2025 року. Тепер це зобов’язані робити і юридичні особи — платники єдиного податку третьої групи. Скільки і коли сплачувати — в коментарі експерта
9880

Додаткова відпустка учасникам бойових дій під час воєнного стану

Умови та документи, на підставі яких у працівників є право на додаткові оплачувані відпустки як учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам Революції Гідності. Правила оформлення, оплати, табелювання, поділу, перенесення та компенсації таких додаткових відпусток
55

Порядок знищення первинних документів

З консультації дізнаєтеся, який алгоритм знищення первинних бухгалтерських документів, та знайдете зразок заповнення акта на знищення первинних документів
48526

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді