Робоча ситуація дня: Договір дорожчий за гроші

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Підприємство отримує поворотну фінансову допомогу від засновника у разі потреби в грошових коштах. Чи можна укласти із засновником один договір, за яким протягом року, за необхідності, отримувати та повертати таку фінансову допомогу?

Підприємство отримує поворотну фінансову допомогу від засновника у разі потреби в грошових коштах. Чи можна укласти із засновником один договір, за яким протягом року, за необхідності, отримувати та повертати таку фінансову допомогу?

Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов’язків (ч. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України; ЦК).

Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності

При укладенні договору сторони можуть визначати його зміст на основі вільного волевиявлення. Сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству (ч. 4 ст. 179 Господарського кодексу України; ГК).

Водночас слід врахувати, що договір має містити істотні умови: предмет, ціну та строк дії договору. Такий обов’язок встановлено частиною 3 статті 180 ГК.

Правовою основою для отримання поворотної фінансової допомоги є договір позики. Відносини за договором позики регулюються відповідно до статей 1046–1053 ЦК.

За договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти. У свою чергу, позичальник зобов’язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів у строк та в порядку, що встановлені договором.

Враховуючи зазначене, договір про надання поворотної фінансової допомоги може укладатись як на кожну окремо отриману суму, так і на загальну суму, але із вказаним графіком її надання. Графік має містити дати надання допомоги, суми та строки її повернення. Такий графік можна скласти у вигляді додатку до договору. У разі зміни строків надання чи повернення поворотної фінансової допомоги або її суми дозволяється вносити коригування шляхом укладення додаткової угоди.

На нашу думку, у ситуації, коли поворотна фінансова допомога надається засновником у разі потреби (тобто строки її надання невизначені), доцільно укладати договір на кожну надану суму окремо. Крім зручності використання в обліку підприємства, такий договір слугуватиме підтвердженням правомірності застосування вимог Податкового кодексу України (ПК) в частині оподаткування податком на прибуток суми отриманої допомоги.

Нагадаємо, що отримання поворотної фінансової допомоги не призводить до збільшення податкового доходу платника податку (пп. 136.1.20 ПК). Однак надалі податкові наслідки такої операції мають певні особливості, обумовлені податковим статусом надавача та строком повернення йому фінансової допомоги.

Так, у разі повернення такої допомоги засновнику пізніше, ніж через 365 к. дн. з дня її отримання, підприємство-отримувач має включити її до складу податкових доходів відповідного звітного періоду (за умови, що засновник не є платником податку на прибуток). Якщо ж засновник є платником податку на прибуток на загальних підставах, підприємство має включити до складу податкових доходів умовно нараховані проценти.

Ще більше робочих ситуацій ви знайдете в експертно-правовій системі «Експертус Податки»

додаток


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Військовий збір 2025: ставки з зарплати, приклад розрахунку, штрафи

Військовий збір — це обов’язковий платіж із зарплати, який спрямовують на фінансування ЗСУ. Який військовий збір у 2025 році, як його утримувати, хто є платником, які об’єкти оподаткування, звітність і штрафи — читайте в огляді
241710

Акт виконаних робіт 2025: бланк, зразок і правила заповнення

Акт виконаних робіт — зразок і бланк, які знадобляться для підтвердження послуг або робіт. Бухгалтер оформлює його для належного документування госпоперацій. Завантажуйте приклад акта надання послуг і готовий бланк — у консультації експерта
434733

Аліменти 2025: розмір, оподаткування, відповідальність за несплату + приклади

Який мінімальний розмір аліментів у 2025 році? Як їх обліковувати, оподатковувати, документувати? У консультації — актуальні суми, приклади оформлення та нюанси відповідальності за несплату аліментів
344500

Податкова накладна 2025: як заповнювати за актуальною формою + зразки

Платники ПДВ мають вчасно реєструвати податкові накладні навіть під час воєнного стану. Як правильно скласти податкову накладну за новою формою 2025 — у консультації з прикладами та зразками для скачування
388298

Бухгалтерська довідка 2025: коли потрібна, як оформити + зразок

Бухгалтерська довідка виручає, коли бракує первинних документів, затримується контрагент або потрібно пояснити помилку. Мінфін уточнив, коли можна її складати, а ми зібрали готові зразки для типових ситуацій
104125

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді