Відмінності трудового та цивільно-правового договорів: роз’яснення ДПС

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Податківці нагадали, чим відрізняються трудовий та цивільно-правовий договори

Відмінності трудового та цивільно-правового договорів: роз’яснення ДПС

Заробітна плата і аванс: поради експерта + розрахункові приклади

Трудовий договір — це угода між найманим працівником і роботодавцем. Останнім може бути компанія, ФОП і навіть фізособа, яка наймає, наприклад, водія або няню.

За трудовим договором ви зобов’язуєтеся виконувати роботу, зазначену в договорі, а роботодавець — виплачувати за це зарплату й забезпечувати гідні й безпечні умови праці, що передбачає законодавство про працю. Вам надають робоче місце, обладнання, засоби індивідуального захисту тощо.

Трудовий договір регулює процес виконання роботи за певною спеціальністю, кваліфікацією чи посадою, а також вимагає дотримання правил внутрішнього трудового розпорядку.

З одного боку, найманий працівник залежить від роботодавця. Якщо ви хочете взяти відпустку, залишитися вдома за сімейними обставинами, піти до лікаря упродовж робочого дня — маєте отримати дозвіл керівника.

З іншого — працівник має низку соціальних і трудових гарантій:

  • регулярна оплата праці — щонайменше двічі на місяць;
  • нормований робочий час;
  • лікарняні;
  • оплачувані вихідні й відпустки;
  • захист від незаконного звільнення тощо.

За цивільно-правовим договором (угодою) немає роботодавців і працівників. Є виконавець, який зобов’язується виконати певну роботу або надати послугу, і замовник, який приймає роботу й оплачує її.

Такі взаємовідносини укладають між будь-якими юридичними або фізичними особами і регулює їх Цивільний кодекс України. На них не поширюють дію трудового законодавства.

Предметом договору є кінцевий результат, а не процес його досягнення. Обидві сторони — незалежні й рівноправні. Замовник не повинен піклуватися про умови праці, надавати робоче місце й обладнання, оплачувати лікарняні. Виконавець самостійно організовує роботу і відповідає за її вчасне виконання.

Розмір винагороди й термін оплати визначають угодою сторін, а не законодавством.

Зазвичай цивільно-правовий договір укладають для виконання разових, а не систематичних робіт.

За інформацією ДПС по роботі з ВПП


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Як застосовувати міжнародні договори

Подвійне оподаткування — типова проблема міжнародного бізнесу. Уникнути її можна через міжнародні договори про усунення подвійного оподаткування. Тема стає актуальною, якщо маєте справу з нерезидентами, виплачуєте їм доходи (дивіденди, роялті, проценти, дохід від надання послуг), ведете облік в їхніх представництвах чи дочірніх підприємствах, самі здійснюєте бізнес за кордоном. З якими країнами укладені міжнародні договори та як їх застосовувати ― дізнайтеся в цьому огляді
12033

Код УКТ ЗЕД: як знайти

Щоб отримати код УКТ ЗЕД онлайн, скористайтеся навігатором від системи «Експертус Головбух» — знайдіть свій код товару за УКТ ЗЕД
52413

Додаток ПП до Податкової декларації з податку на прибуток

У Додатку ПП «Інформація про суми податкових пільг» прибутківці розкривають інформацію про суми податкових пільг, якими скористалися. Пояснимо, як обчислити суму податкової пільги, як заповнити новий додаток та які штрафи загрожують за його неподання
34019

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді