Чи можуть працівники Держфінінспекції проводити перевірки підприємств та товариств приватної форми власності? Якщо так, то які підстави для проведення перевірки та яку документацію вони мають право перевіряти?
Відповідно до абзацу першого статті 2 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 № 2939-ХІІ (далі — Закон про держфінконтроль) підконтрольними Держфінінспекції установами є:
Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності
- міністерства та інші органи виконавчої влади;
- державні фонди, фонди загальнообов’язкового державного соціального страхування;
- бюджетні установи і держпідприємства;
- підприємства, установи та організації, які отримують (отримували в періоді, що підлягає ревізії) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно.
Формами державного контролю є державний фінансовий аудит, перевірки державних закупівель та інспектування.
Приватні підприємства не фінансуються з бюджетів, отже, вищевказані заходи у них не проводять.
Проте відповідно до пункту 12 статті 10 Закону про держфінконтроль орган ДФІ має право проводити на підприємствах зустрічні звірки з метою документального та фактичного підтвердження виду, обсягу і якості операцій та розрахунків для з’ясування їх реальності та повноти відображення в обліку підконтрольної установи. Тобто, якщо приватне підприємство постачало товари (надавало послуги, виконувало роботи), за які отримало державні кошти, то ДФІ має право провести зустрічну звірку.
Об’єктом звірки будуть тільки відносини підприємства з підконтрольною ДФІ установою. Операції, які не стосуються виконання договорів з підконтрольною установою, не перевіряються.
Відповідно до пункту 26 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженого постановою КМУ від 20.04.2006 № 550, для проведення зустрічної звірки перевіряючому видають направлення, підписане керівником та скріплене печаткою відповідного контролюючого органу. У направленні мають бути визначені і строки проведення перевірки.
Повідомлення про проведення зустрічної звірки не надсилають.
Ще більше робочих ситуацій ви знайдете в експертно-правовій системі «Експертус Податки»