Хто компенсує втрати працівника у зв’язку з несвоєчасною виплатою за листком непрацездатності: рішення суду
Лікарняні: нарахування і оплата
Постанова ВС від 26.07.2023 у справі № 552/16890/20
Допомогу по тимчасовій непрацездатності за перші п’ять днів тимчасової непрацездатності, що виплачують за рахунок коштів роботодавця, відносять до виплат, які належать працівнику при звільненні. У разі несплати настає відповідальність, що передбачили статтею 117 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП).
Для віднесення допомоги по тимчасовій непрацездатності застрахованим особам, що виплачує Фонд соцстрахування починаючи з шостого дня непрацездатності, до виплат при звільненні, передбачених статтею 116 КЗпП, визначальною є обставина:
- чи є на момент звільнення працівника роботодавець розпорядником коштів, що належать до виплати звільнюваному працівнику;
- хто винен у тому, що такі кошти не виплатили.
Якщо страхові кошти перерахували до звільнення працівника і роботодавець став розпорядником таких коштів, то в розумінні частини першої статті 116 КЗпП такі кошти належать до виплат, які мають бути сплачені працівнику в день звільнення.
Якщо страхові кошти не перерахували, але комісія із соціального страхування підприємства вчасно розглянула питання про оплату листа непрацездатності, роботодавець відправив заяву-розрахунок, а Фонд невчасно перерахував кошти, то Фонд несе відповідальність шляхом нарахування і стягнення індексації вказаної виплати.
Якщо комісія чи роботодавець не вчинили таких дій, то відповідає за невиплату відшкодування роботодавець.
Добірка відповідей на запитання, з якими зверталися до нас ваші колеги, допоможе не наразитися на штрафи й не оплатити необґрунтовано видані лікарняні. Фахівець ПФУ підкаже, що робити, коли працівник надав два лікарняні. Чи можна оплатити лікарняний під час відпустки без збереження зарплати? Хто видає лікарняний по догляду за дитиною батькові тощо