Робоча ситуація дня: Чи може управління статистики штрафувати за помилки у фінзвітності

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Чи має право управління статистики перевіряти правильність складання фінансової звітності на підприємстві та застосовувати штрафи за виявлені помилки?

Чи має право управління статистики перевіряти правильність складання фінансової звітності на підприємстві та застосовувати штрафи за виявлені помилки?

Підприємства мають подавати органам державної статистики, крім статистичної звітності, ще й фінансову звітність. Такий обов’язок встановлено пунктом 2 Порядку подання фінансової звітності, затвердженого постановою КМУ від 28.02.2000 № 419.

Однак це ще не дає права їм перевіряти правильність складання фінансової звітності та застосовувати у зв’язку з цим штрафи. І ось чому.

Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності

Що перевіряють органи держстатистики

Права органів державної статистики визначені статтею 13 Закону України «Про державну статику» від 17.09.1992 № 2614-XII (далі — Закон № 2614).

Органи державної статистики мають право, зокрема:

  • вивчати стан первинного обліку і статистичної звітності;
  • перевіряти достовірність поданих первинних та статистичних даних. При цьому може застосовуватись метод безпосереднього відвідування виробничих, службових та інших приміщень юридичних осіб, а також фізичних осіб — підприємців;
  • у разі виявлення приписок та інших перекручень первинних та статистичних даних вимагати від респондентів внесення виправлень до статистичної звітності. Слід зауважити, що у разі невиконання цієї вимоги органи державної статистики можуть самостійно вносити зазначені виправлення з наступним повідомленням про це респондентів;
  • розглядати справи про адміністративні правопорушення та накладати штрафи.

Порядок проведення перевірок достовірності первинних та статистичних даних, вивчення стану первинного обліку і статистичної звітності органами державної статистики затверджено наказом Держкомстату від 19.06.2003 № 186.

Органи держстатистики можуть проводити тематичні, комплексні, повторні, спільні перевірки. Предметом таких перевірок є форми звітності в галузі статистики. Одночасно перевіряють документи первинного обліку та дані статистичних спостережень.

Відмінності між статистичною та фінансовою формами звітності

Звертаємо увагу, що вищезазначені нормативно-правові акти дозволяють органам держстатистики перевіряти лише статистичну звітність.

Звітно-статистична документація включає форми звітності та інші статистичні формуляри, затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері статистики, тобто Держстатом (ст. 8 Закону № 2614).

Фінансова звітність — це бухгалтерська звітність, що містить інформацію про фінансове становище, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства за звітний період (ст. 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та статистичну звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV).

Форми фінансової звітності затверджуються Мінфіном.

Так, відповідно до НП(С)БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності», до фінансової звітності належать:

  • Баланс (Звіт про фінансовий стан);
  • Звіт про фінансові результати підприємства (Звіт про сукупний дохід);
  • Звіт про рух грошових коштів;
  • Звіт про власний капітал;
  • Примітки до звітів.

За що можуть штрафувати органи держстатистики

Як уже зазначалось, органи держстатистики мають право розглядати справи про адміністративні правопорушення та накладати штрафи.

За порушення правил заповнення та подання статистичної або фінансової звітності застосовуються штрафи, передбачені Кодексом України про адміністративні правопорушення (КпАП).

Так, статтею 244-3 КпАП передбачено, що органи державної статистики розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов’язані з порушенням порядку подання або використання даних державних статистичних спостережень.

За неподання статистичної звітності або подання її з недостовірною інформацією, не в повному обсязі або із запізненням посадові особи підприємств несуть адміністративну відповідальність. Відповідно до статті 186-3 КпАП розмір штрафу становить від 10 нмдг до 15 нмдг (від 170 грн. до 255 грн.). При повторному порушенні протягом року застосовується штраф від 15 нмдг до 25 нмдг (від 255 грн. до 425 грн.).

За порушення законодавства з фінансових питань застосовуються штрафи, встановлені статтею 1642 КпАП. Зокрема, за неподання фінансової звітності або внесення неправдивих даних до фінансової звітності передбачено штраф від 8 нмдг до 15 нмдг (від 136 грн. до 255 грн.). При повторному порушенні протягом цього ж року застосовується штраф від 10 нмдг до 20 нмдг (від 170 грн. до 340 грн.).

Враховуючи зазначене, органи державної статистики мають право отримувати фінансову звітність та використовувати її в своїх спостереженнях. Накладати штрафи за помилки у фінзвітності не входить до компетенції органів державної статистики. Такі штрафи можуть застосовувати лише органи державного фінансового контролю, тобто держфінінспекція. При цьому органи держстатистики можуть приймати участь у спільній перевірці разом з контролюючим органом (до якого належить і держфінінспекція).

Ще більше робочих ситуацій ви знайдете в експертно-правовій системі «Експертус Податки»


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Розрахунок при звільненні: порядок нарахування розрахункових при звільненні

У день звільнення роботодавець повинен провести остаточний розрахунок із працівником та виплатити йому всі належні суми. Розкажемо, що маєте нарахувати, та покажемо на прикладах, як це правильно зробити
119772

Єдиний податок 3 група: умови, ставки, види діяльності, бухгалтерський облік

Платники, які перебувають на єдиному податку, мають можливість сплачувати менше податків, аніж на загальній системі. Групу 3 єдиного податку можуть обирати і фізособи, і юрособи. У консультації розповімо про особливості єдиного податку для групи 3 зі ставками 3% та 5% у 2025 році
597609

Головне для бухгалтера в травні 2025 року

В огляді — найважливіше, що маєте врахувати в травні. Це нові або оновлені консультації, форми із зразками заповнення, довідники і найважливіші новини, які вплинуть на роботу бухгалтера в травні. Роботи, як завжди, багато, але разом ми впораємось!
3589

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді