Робоча ситуація дня: Відображаємо в обліку заборгованість нерезидента за внесками до статутного капіталу

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Засновник-нерезидент має заборгованість за внесками до статутного капіталу в інвалюті вже кілька років. Як відображається така заборгованість та курсові різниці за нею в обліку підприємства?

Засновник-нерезидент має заборгованість за внесками до статутного капіталу в інвалюті вже кілька років. Як відображається така заборгованість та курсові різниці за нею в обліку підприємства?

Порядок формування статутного капіталу товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ) встановлено статтею 144 Цивільного кодексу України.

Обмеження щодо строку внесення вкладів до статутного капіталу

Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності

Заборгованість за внесками учасників до статутного капіталу не може обліковуватись кілька років.

Статутний капітал ТОВ підлягає сплаті його учасниками до закінчення першого року з дня державної реєстрації ТОВ.

У разі невнесення вкладів до закінчення першого року з дня державної реєстрації ТОВ, загальні збори учасників мають прийняти одне з таких рішень:

  • про виключення зі складу ТОВ таких учасників та про визначення порядку перерозподілу часток у статутному капіталі;
  • про зменшення статутного капіталу та про визначення порядку перерозподілу часток у статутному капіталі;
  • про ліквідацію ТОВ.

Якщо після закінчення другого чи кожного наступного фінансового року вартість чистих активів ТОВ виявиться меншою від статутного капіталу, ТОВ зобов’язане оголосити про зменшення свого статутного капіталу та зареєструвати відповідні зміни до статуту.

Якщо вартість чистих активів ТОВ стає меншою від визначеного законом мінімального розміру статутного капіталу, ТОВ підлягає ліквідації.

Відображення в обліку заборгованості за невнесеними вкладами

Заборгованість засновників за внесками до статутного капіталу в бухгалтерському обліку відображається записом за дебетом рахунку 46 «Неоплачений капітал» та кредитом субрахунку 401 «Статутний капітал».

У податковому обліку підприємства така заборгованість не відображається.

Суми коштів, що надходять платнику податку на прибуток у вигляді прямих інвестицій у корпоративні права, не враховуються для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток (пп. 136.1.3 Податкового кодексу України; ПК).

Визначення курсових різниць за зобов’язаннями із внесків

Завдяки змінам, внесеним наказом Мінфіну від 27.06.2013 № 627 до П(С)БО 21 «Вплив змін валютних курсів», питання курсових різниць чітко врегульовано.

У бухгалтерському обліку курсові різниці, які виникають внаслідок перерахунку зобов’язань засновників при формуванні статутного капіталу, відображаються у складі додаткового капіталу (п. 8 П(С)БО 21).

З цього приводу є роз’яснення Мінфіну, надане в листі від 05.12.2013 № 31-08310-06-10/29025.

У бухгалтерському обліку курсові різниці за зобов’язаннями засновників із внесків до статутного капіталу підприємства, які мають бути здійснені в іноземній валюті, підлягають перерахунку з використанням валютного курсу на дату балансу та на дату погашення.

Згідно з НП(С)БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності» доходи — це збільшення економічних вигод у вигляді надходження активів або зменшення зобов’язань, які призводять до зростання власного капіталу (крім зростання капіталу за рахунок внесків власників).

Відповідно курсові різниці, які виникають внаслідок перерахунку зобов’язань засновників при формуванні статутного капіталу, не можуть бути визнані доходом. Тому суми таких курсових різниць відображаються у складі додаткового капіталу.

Тобто курсові різниці за зобов’язаннями засновників із внесків до статутного капіталу відображаються на субрахунку 425 «Інший додатковий капітал».

У податковому обліку так само, як і в бухгалтерському, визначення курсових різниць від перерахунку операцій, виражених в іноземній валюті, заборгованості та іноземної валюти здійснюється відповідно до П(С)БО 21 (пп. 153.1.3 ПК).

Слід нагадати також, що з цього приводу діє Узагальнююча податкова консультація щодо визначення курсових різниць від перерахунку операцій у іноземній валюті, заборгованості та іноземної валюти, затверджена наказом ДПС від 05.07.2012 № 574. Зокрема, на запитання 7: «Чи здійснюється перерахунок курсових різниць по іноземних інвестиціях?» надано наступну відповідь: «По іноземних інвестиціях курсові різниці не перераховуються».

Ще більше робочих ситуацій ви знайдете в системі актуальних консультацій «Експертус Податки»


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Середня зарплата для відпускних: як розрахувати у нестандартних ситуаціях + приклади

Як розрахувати середню зарплату для відпускних у складних ситуаціях? У цій статті пояснюємо, як враховувати місячні, квартальні та річні премії, як діяти, якщо у розрахунковому періоді був простій, відпустка за власний рахунок, неповний робочий тиждень або призупинення дії трудового договору. Також розглядаємо, як обчислити середню зарплату для відпускних, якщо втрачено облікові дані через війну
57

Положення про преміювання у 2025 році: зразок, структура, обов’язкові пункти

У положенні про преміювання фіксують, за які досягнення й у якому порядку працівники отримують премії. Такий документ захищає роботодавця і пояснює працівнику, коли чекати додаткової оплати. У статті — структура положення, обов’язкові формулювання, типові помилки та зразок на 2025 рік
39400

Нарахування розрахункових при звільненні у 2025 році: як і що виплатити працівнику

У день звільнення роботодавець повинен провести остаточний розрахунок із працівником та виплатити йому всі належні суми. Цей матеріал — покроковий гід для бухгалтера: як підготувати наказ, розрахувати всі виплати й правильно оформити розрахунковий листок
126515

Відрядження за кордон 2025: як оформити, провести в обліку та не порушити правила виїзду

У 2025 році відрядження за кордон потребує особливої уваги: і через воєнний стан, і через нові обмеження на виїзд. У цьому матеріалі — як правильно оформити закордонне відрядження, які документи підготувати, як обліковувати витрати та добові, а також які обмеження і дозволи діють під час війни. Усе — з прикладами й поясненнями для бухгалтера
301023

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді