Позиція суду щодо внеску в статутний капітал до реєстрації змін в установчих документах та витрат на оплату праці під час простою підприємства

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Для оцінки розміру заробітної плати найманих працівників застосовується показник фонду оплати праці

На момент здійснення підприємством-позивачем операції з передачі обладнання до статутного фонду іншої юрособи (ТОВ) до державної реєстрації змін до статуту цього ТОВ в частині зміни складу учасників та розподілення часток статутного фонду, позивач та відповідне ТОВ не є пов’язаними особами в розумінні Податкового кодексу України (ПК), а відтак застосування податковим органом до правовідносин, що виникли, звичайних цін є неправомірним. Таку позицію висловили суди першої та апеляційної інстанцій, проаналізувавши норми чинного законодавства.

Крім цього, законним визнали суди і віднесення позивачем до собівартості придбаних (виготовлених) та реалізованих товарів (робіт, послуг) витрати на оплату праці працівникам, які були незадіяні на виробництві, та ЄСВ.

Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності

Адже вказані витрати здійснені позивачем у зв’язку з простоєм підприємства з огляду на відсутність належних організаційних та технічних умов і необхідності приведення проектної документації у відповідність до вимог законодавства України. Факт простою підтверджений належним чином оформленими документами і податківцями не спростований.

Відповідно до положень Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР заробітна плата — це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому вираженні, яку за трудовим договором власник або вповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Для оцінки розміру заробітної плати найманих працівників застосовується показник фонду оплати праці (п. 1.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 № 5). Так, фонд оплати праці складається з:

  • фонду основної заробітної плати;
  • фонду додаткової заробітної плати;
  • інших заохочувальних та компенсаційних виплат.

Як вбачається з підпункту 2.2.12 вказаної Інструкції до фонду додаткової заробітної плати, який включає в себе доплати, надбавки, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством, премії, пов’язані з виконанням виробничих завдань і функцій, входить оплата за невідпрацьований час, а саме оплата простоїв не з вини працівника.

Відповідно до частини 1 статті 34 Кодексу законів про працю України (КЗпП) простій — це призупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами.

Час простою не з вини працівника оплачується з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу) (ч. 1 ст. 113 КЗпП).

Таким чином, витрати позивача на оплату праці працівникам, незадіяним на виробництві, відносяться до фонду оплати праці та є такими, що пов’язані зі здійсненням позивачем своєї господарської діяльності, а відтак здійснені правомірно.


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Середня зарплата для відпускних: як розрахувати у нестандартних ситуаціях + приклади

Як розрахувати середню зарплату для відпускних у складних ситуаціях? У цій статті пояснюємо, як враховувати місячні, квартальні та річні премії, як діяти, якщо у розрахунковому періоді був простій, відпустка за власний рахунок, неповний робочий тиждень або призупинення дії трудового договору. Також розглядаємо, як обчислити середню зарплату для відпускних, якщо втрачено облікові дані через війну
56

Положення про преміювання у 2025 році: зразок, структура, обов’язкові пункти

У положенні про преміювання фіксують, за які досягнення й у якому порядку працівники отримують премії. Такий документ захищає роботодавця і пояснює працівнику, коли чекати додаткової оплати. У статті — структура положення, обов’язкові формулювання, типові помилки та зразок на 2025 рік
39396

Нарахування розрахункових при звільненні у 2025 році: як і що виплатити працівнику

У день звільнення роботодавець повинен провести остаточний розрахунок із працівником та виплатити йому всі належні суми. Цей матеріал — покроковий гід для бухгалтера: як підготувати наказ, розрахувати всі виплати й правильно оформити розрахунковий листок
126510

Відрядження за кордон 2025: як оформити, провести в обліку та не порушити правила виїзду

У 2025 році відрядження за кордон потребує особливої уваги: і через воєнний стан, і через нові обмеження на виїзд. У цьому матеріалі — як правильно оформити закордонне відрядження, які документи підготувати, як обліковувати витрати та добові, а також які обмеження і дозволи діють під час війни. Усе — з прикладами й поясненнями для бухгалтера
301007

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді