Амністія не звільняє від обов’язку відшкодувати підприємству заподіяну злочином шкоду

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Звільнення винної особи (бухгалтера) від кримінальної відповідальності на підставі амністії не звільняє її від обов’язку відшкодувати заподіяну злочином шкоду.

Звільнення винної особи (бухгалтера) від кримінальної відповідальності на підставі амністії не звільняє її від обов’язку відшкодувати заподіяну злочином шкоду. А відтак — згідно з пунктом 3 статті 134 Кодексу законів про працю України (КЗпП) на працівника покладається матеріальна відповідальність у повному розмірі шкоди, заподіяної з його вини підприємству.

Такого висновку дійшов Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ (ВССУ), розглядаючи справу за позовом підприємства до свого працівника про відшкодування шкоди, завданої злочином.

Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності

При цьому ВССУ посилався на пункт 9 постанови Пленуму ВСУ від 29.12.1992 № 14 «Про судову практику у справах про відшкодування шкоди, заподіяної підприємствам, установам, організаціям їх працівниками», згідно з яким до позовних заяв про матеріальну відповідальність у повному розмірі шкоди, заподіяної діями працівника, які мають ознаки діянь, переслідуваних у кримінальному порядку (п. 3 ст. 134 КЗпП), повинні додаватись докази, які підтверджують, що вчинення працівником таких діянь встановлено у порядку кримінального судочинства.

Судом установлено, що відповідачка на підставі наказу працювала бухгалтером на підприємстві, проте, маючи реальну можливість діяти у відповідності до покладених на неї обов’язків, виконувала їх неналежно. Зокрема, до функціональних обов’язків бухгалтера належали: ведення бухобліку майна, зобов’язань і господарських операцій; здійснення прийому й контролю первинної документації по відповідних ділянках бухгалтерського обліку; відображення на рахунках бухгалтерського обліку операцій, пов’язаних з рухом основних засобів, товарно-матеріальних цінностей і коштів; виконання функцій касира з прийому, обліку й зберігання коштів; забезпечення безпеки зберігання й передача грошових коштів.

За службову недбалість та неналежне виконання своїх посадових обов’язків, унаслідок несумлінного ставлення до своїх посадових обов’язків працівницю було притягнуто до кримінальної відповідальності за частиною 2 статті 367 Кримінального кодексу України (КК). Її вина у вчиненні службової недбалості була доведена під час розслідування кримінальної справи та підтверджується доказами, перерахованими в обвинувальному висновку кримінальної справи, а саме: функціональними обов’язками, договором про повну матеріальну відповідальність, актом перевірки за окремими аспектами фінансово-господарської діяльності підприємства, фінансовими документами, показаннями свідків. Крім цього, сама обвинувачена у ході розслідування кримінальної справи та її судового розгляду вину свою визнавала та не оспорювала суму завданих нею збитків.


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Середня зарплата для відпускних: як розрахувати у нестандартних ситуаціях + приклади

Як розрахувати середню зарплату для відпускних у складних ситуаціях? У цій статті пояснюємо, як враховувати місячні, квартальні та річні премії, як діяти, якщо у розрахунковому періоді був простій, відпустка за власний рахунок, неповний робочий тиждень або призупинення дії трудового договору. Також розглядаємо, як обчислити середню зарплату для відпускних, якщо втрачено облікові дані через війну
52

Положення про преміювання у 2025 році: зразок, структура, обов’язкові пункти

У положенні про преміювання фіксують, за які досягнення й у якому порядку працівники отримують премії. Такий документ захищає роботодавця і пояснює працівнику, коли чекати додаткової оплати. У статті — структура положення, обов’язкові формулювання, типові помилки та зразок на 2025 рік
39387

Нарахування розрахункових при звільненні у 2025 році: як і що виплатити працівнику

У день звільнення роботодавець повинен провести остаточний розрахунок із працівником та виплатити йому всі належні суми. Цей матеріал — покроковий гід для бухгалтера: як підготувати наказ, розрахувати всі виплати й правильно оформити розрахунковий листок
126501

Відрядження за кордон 2025: як оформити, провести в обліку та не порушити правила виїзду

У 2025 році відрядження за кордон потребує особливої уваги: і через воєнний стан, і через нові обмеження на виїзд. У цьому матеріалі — як правильно оформити закордонне відрядження, які документи підготувати, як обліковувати витрати та добові, а також які обмеження і дозволи діють під час війни. Усе — з прикладами й поясненнями для бухгалтера
300988

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді