Передбачено, що зазначений держнагляд здійснюється Укрдержреєстром шляхом проведення перевірок, у тому числі:
- перевірок розгляду документів, що надійшли до державних реєстраторів, щодо проведення державної реєстрації юридичних осіб, розмір статутного (складеного) капіталу яких або їх засновників (учасників) становить понад 10 млн. грн., — на наявність підстав для залишення документів без розгляду та відмови у проведенні державної реєстрації юридичних осіб;
- перевірок розгляду судових рішень, якими визнано неправомірним/незаконним вчинення державним реєстратором дій, та судових рішень про визнання повністю або частково недійсними рішень загальних зборів засновників (учасників) юридичної особи, що набрали законної сили, — на предмет змін у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців шляхом внесення відповідних записів.
Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності
Крім того, перевіряти роботу держреєстраторів можуть реєстраційні служби головних управлінь юстиції Мін’юсту в АР Крим та областях.
Підставою для проведення таких перевірок слугують:
- доручення Президента України, уряду, Мін’юсту, Укрдержреєстру;
- звернення депутатів;
- звернення органів державної влади, органів місцевого самоврядування, правоохоронних органів, державних реєстраторів;
- скарги та звернення фізичних і юридичних осіб тощо.
При цьому перевірка проводиться у формі:
- виїзної перевірки (виїзд до реєстраційних служб за місцезнаходженням реєстраційної справи);
- невиїзної перевірки («витребовування» та збирання інформації, необхідної для висновків про стан дотримання законодавства у сфері державної реєстрації суб’єктів господарювання).
Нове Положення діє з 18.02.2014.