СКАЧАЙТЕ ПАМ'ЯТКУ: Граничні строки реєстрації ПН/РК і штрафи за їх порушення 📝
У НАЗК відбувся круглий стіл на тему «Блокування податкових накладних: корупційні ризики та шляхи їх подолання», на якому були представлені дослідження щодо вказаної проблеми.
В дискусії взяли участь народні депутати, представники Ради бізнес-омбудсмена, ДПС, бізнес-асоціацій, судді та члени профільних громадських організацій. Одним із завдань агентства є стратегічний аналіз корупційних ризиків у пріоритетних сферах правового регулювання, а також імплементації рекомендацій за його результатами.
«Зміна правил у таких сферах є важливим пріоритетом для НАЗК. Ми вже забезпечили аналіз в галузях будівництва, інфраструктури, закупівель в умовах воєнного стану, призначень на посади у публічному секторі, а сьогодні презентуємо результати по ще одній темі, вкрай болючій для платників ПДВ. Ситуація з блокуванням податкових накладних тривалий час турбує український бізнес, тому Національне агентство прагне об’єднати зусилля ключових стейкхолдерів для чіткої ідентифікації проблем та формування спільних рекомендацій для їх вирішення», – заявив під час круглого столу Голова НАЗК Олександр Новіков.
Фахівці НАЗК ідентифікували такі корупційні ризики:
- непрозора робота системи автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків (СМКОР) на користь «ручного режиму» регулювання;
- необґрунтоване зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування;
- неврахування таблиць даних платника ПДВ;
- невиконання судових рішень щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування;
- наявність корупціогенних факторів у роботі комісій податкових органів регіонального рівня після зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування.
Учасники круглого столу обговорили можливі шляхи подолання або мінімізації ідентифікованих корупційних ризиків. Одним із важливих кроків для вирішення проблеми є розвиток комплаєнсу для платників податків, оскільки, чим більше підприємці обізнані з усіма правилами заповнення, подання та коригування податкових накладних, тим менша ймовірність зіткнутися з негативними наслідками блокування.
За підсумками обговорення були напрацьовані спільні рекомендації, які можуть стати базою для вдосконалення законодавства у податковій сфері.
Слід зазначити, що в разі недотримання рекомендацій з мінімізації корупційних ризиків держава може втратити доброчесних активних платників податків через релокацію господарської діяльності за кордон.
Підприємство реалізувало товари і показало нарахування ПДВ на рахунках обліку. Проте під час реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) оформлену податкову накладну заблокувала система. Якими записами в обліку продавця і покупця показати заблоковані податкові накладні?