НАЗК про корупційні ризики у блокуванні ПН та РК

НАЗК має вдосконалити систему СМКОР, щоб унеможливити блокування діяльності та завдання шкоди репутації доброчесного бізнесу. Відповідальність платників ПДВ та надання їм статусу ризикових повинно наставати після збору належної доказової бази

НАЗК про корупційні ризики у блокуванні ПН та РК

СКАЧАЙТЕ ПАМ'ЯТКУ: Граничні строки реєстрації ПН/РК

У НАЗК відбувся круглий стіл на тему «Блокування податкових накладних: корупційні ризики та шляхи їх подолання», на якому були представлені дослідження щодо вказаної проблеми.

В дискусії взяли участь народні депутати, представники Ради бізнес-омбудсмена, ДПС, бізнес-асоціацій, судді та члени профільних громадських організацій. Одним із завдань агентства є стратегічний аналіз корупційних ризиків у пріоритетних сферах правового регулювання, а також імплементації рекомендацій за його результатами.

«Зміна правил у таких сферах є важливим пріоритетом для НАЗК. Ми вже забезпечили аналіз в галузях будівництва, інфраструктури, закупівель в умовах воєнного стану, призначень на посади у публічному секторі, а сьогодні презентуємо результати по ще одній темі, вкрай болючій для платників ПДВ. Ситуація з блокуванням податкових накладних тривалий час турбує український бізнес, тому Національне агентство прагне об’єднати зусилля ключових стейкхолдерів для чіткої ідентифікації проблем та формування спільних рекомендацій для їх вирішення», – заявив під час круглого столу Голова НАЗК Олександр Новіков.

Фахівці НАЗК ідентифікували такі корупційні ризики:

  • непрозора робота системи автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків (СМКОР) на користь «ручного режиму» регулювання;
  • необґрунтоване зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування;
  • неврахування таблиць даних платника ПДВ;
  • невиконання судових рішень щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування;
  • наявність корупціогенних факторів у роботі комісій податкових органів регіонального рівня після зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування.

Учасники круглого столу обговорили можливі шляхи подолання або мінімізації ідентифікованих корупційних ризиків. Одним із важливих кроків для вирішення проблеми є розвиток комплаєнсу для платників податків, оскільки, чим більше підприємці обізнані з усіма правилами заповнення, подання та коригування податкових накладних, тим менша ймовірність зіткнутися з негативними наслідками блокування. 

За підсумками обговорення були напрацьовані спільні рекомендації, які можуть стати базою для вдосконалення законодавства у податковій сфері.

Слід зазначити, що в разі недотримання рекомендацій з мінімізації корупційних ризиків держава може втратити доброчесних активних платників податків через релокацію господарської діяльності за кордон.

За матеріалами НАЗК


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Оновлені довідники податкових пільг

Податкова оприлюднила оновлений довідник податкових пільг станом на 31.03.2025. Там знайдете перелік пільг із податку на прибуток, оподаткування неприбуткових установ й організацій, плати за землю, ПДВ, державного мита тощо
14094

Як отримати витяг платника ПДВ 2025

Де взяти витяг з реєстру платників ПДВ? У статті знайдете алгоритм отримання витягу з реєстру платників ПДВ, а також бланк запиту про отримання витягу з реєстру платників податку на додану вартість (Форма № 1-ЗВР)
21602

Реєстрація податкової накладної в ЄРПН

Реєстрація податкових накладних обов'язкова, адже без неї вони фактично недійсні. А ще ― загрожує штрафом несвоєчасна реєстрація податкових накладних. Однак в умовах воєнного стану правила дещо змінилися. В огляді експерт розбирає строки реєстрації податкових накладних, порядок реєстрації податкових накладних та граничний термін реєстрації податкових накладних
291718

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді