Робоча ситуація дня: Правомірність перевірки підрозділом податкової міліції податкової адреси підприємства

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Новозареєстровану неприбуткову організацію — обслуговуючий кооператив (типу ОСББ) перевіряє податкова міліція. Кооператив знаходиться в квартирі, що належить одному із засновників кооперативу. Перевіряють наявність договору оренди місця державної реєстрації юридичної особи та вивіски підприємства за вказаною адресою. Чи має право податкова міліція просити надати договір оренди приміщення та зробити фотографію вивіски?

Новозареєстровану неприбуткову організацію — обслуговуючий кооператив (типу ОСББ) перевіряє податкова міліція. Кооператив знаходиться в квартирі, що належить одному із засновників кооперативу. Перевіряють наявність договору оренди місця державної реєстрації юридичної особи та вивіски підприємства за вказаною адресою. Чи має право податкова міліція просити надати договір оренди приміщення та зробити фотографію вивіски?

Податкова міліція може попросити надати копію договору оренди місцезнаходження юридичної особи.

Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності

Пунктом 61.3 Податкового кодексу України (ПК) встановлено, що органи податкової міліції не можуть брати безпосередньої участі в проведенні перевірок, що здійснюються податковими органами, та проводити перевірки суб’єктів підприємницької діяльності з питань оподаткування.

Відповідно до пункту 78.3 ПК перевірки платників податків податковою міліцією проводяться у межах повноважень, визначених законом, та в порядку, передбаченому Законом України «Про оперативно-розшукову діяльність» від 18.02.1992 № 2135-XII, Кримінально-процесуальним кодексом України та іншими законами України.

Якщо підприємству було направлено поштою з податкового органу довідки, свідоцтва, листи, інші документи, але підприємство їх не отримало, податковий орган оформляє довідку про неможливість вручення документа із зазначенням причин.

У тому разі, якщо за результатами перевірки буде підтверджено відсутність такої юридичної особи за місцезнаходженням або встановлено, що фактичне місцезнаходження не відповідає зареєстрованому, — керівник податкового органу приймає рішення про направлення державному реєстратору повідомлення про відсутність юридичної особи за податковою адресою.

Податковою адресою юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців (п. 45.2 ПК). Місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку (ст. 93 Цивільного кодексу України). Підтвердженням того, що фактичне місцезнаходження підприємства відповідає зареєстрованому (тобто — податковій адресі) є договір оренди приміщення. Тому посадові особи підрозділу податкової міліції мають право попросити його надати.

Що стосується наявності вивіски, то вимагати її фото підрозділ податкової служби не має права. Про необхідність вивіски підприємства вказує частина 3 статті 17 Закону України «Про захист прав споживачів» від 12.05.1991 № 1023-XII (далі — Закон № 1023). Якщо підприємство не має вивіски, то воно не надає споживачеві достовірну й доступну інформацію про найменування, належність та режим своєї роботи.

Стаття 23 Закону № 1023 передбачає відповідальність за порушення законодавства про захист прав споживачів. Проте за порушення частини 3 статті 17 Закону № 1023 прямо відповідальність не передбачена. Однак, якщо буде припис посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів (зверніть увагу — не податкових органів) про встановлення вивіски, а підприємство його не виконає, за це передбачено штраф у розмірі 20 нмдг (340 грн.) (п. 9 ст. 23 Закону № 1023).

Ще більше робочих ситуацій ви знайдете в системі актуальних консультацій «Експертус Податки»


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Середня зарплата для відпускних: як розрахувати у нестандартних ситуаціях + приклади

Як розрахувати середню зарплату для відпускних у складних ситуаціях? У цій статті пояснюємо, як враховувати місячні, квартальні та річні премії, як діяти, якщо у розрахунковому періоді був простій, відпустка за власний рахунок, неповний робочий тиждень або призупинення дії трудового договору. Також розглядаємо, як обчислити середню зарплату для відпускних, якщо втрачено облікові дані через війну
34

Положення про преміювання у 2025 році: зразок, структура, обов’язкові пункти

У положенні про преміювання фіксують, за які досягнення й у якому порядку працівники отримують премії. Такий документ захищає роботодавця і пояснює працівнику, коли чекати додаткової оплати. У статті — структура положення, обов’язкові формулювання, типові помилки та зразок на 2025 рік
39374

Нарахування розрахункових при звільненні у 2025 році: як і що виплатити працівнику

У день звільнення роботодавець повинен провести остаточний розрахунок із працівником та виплатити йому всі належні суми. Цей матеріал — покроковий гід для бухгалтера: як підготувати наказ, розрахувати всі виплати й правильно оформити розрахунковий листок
126478

Відрядження за кордон 2025: як оформити, провести в обліку та не порушити правила виїзду

У 2025 році відрядження за кордон потребує особливої уваги: і через воєнний стан, і через нові обмеження на виїзд. У цьому матеріалі — як правильно оформити закордонне відрядження, які документи підготувати, як обліковувати витрати та добові, а також які обмеження і дозволи діють під час війни. Усе — з прикладами й поясненнями для бухгалтера
300943

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді