Робоча ситуація дня: Податкова міліція — новостворений платник: тет-а-тет

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

У новоствореного підприємства обсяг реалізації за місяць перевищив 1 млн. грн. Директора було запрошено по телефону до податкової міліції для «розмови» та надання пояснень щодо господарської діяльності. Запитання були поставлені в письмовому вигляді на бланку. Чи правомірні дії посадових осіб податкової міліції та як діяти в цій ситуації директору? Чи мав право директор відмовитись відповідати на запитання письмово?

У новоствореного підприємства обсяг реалізації за місяць перевищив 1 млн. грн. Директора було запрошено по телефону до податкової міліції для «розмови» та надання пояснень щодо господарської діяльності. Запитання були поставлені в письмовому вигляді на бланку. Чи правомірні дії посадових осіб податкової міліції та як діяти в цій ситуації директору? Чи мав право директор відмовитись відповідати на запитання письмово?

Так, правомірні.

Перевірки платників податків проводяться у відповідності з планом-графіком. Періодичність проведення документальної планової перевірки залежить від ступеня ризику платника. Перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлено наказом ДПА України «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо складання плану-графіка проведення документальних планових перевірок суб’єктів господарювання» від 01.04.2011 № 190.

Підрозділи податкової міліції діють у складі відповідних податкових органів. Їх основним завданням є боротьба з податковими правопорушеннями. Серед основних функцій податкової міліції є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, виконання оперативно-розшукових робіт (п. 41.1, 348.1 Податкового кодексу України; ПК).

Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності

Для виконання покладених на них обов’язків посадові особи податкової міліції мають право отримувати від платників податків довідки, копії документів про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки та іншу інформацію, пов’язану з обчисленням та сплатою податків (пп. 20.1.2, п. 351.1 ПК).

Посадові особи податкової міліції можуть отримувати від платників податків інформацію, пов’язану з веденням їх фінансово-господарської діяльності, щодо їх контрагентів, але в межах повноважень, визначених Податковим кодексом, Законом України «Про оперативно-розшукову діяльність» від 18.02.1992 № 2135-XII, Законом «Про міліцію» від 20.12.1990 № 565-XII (далі — Закон про міліцію).

При цьому письмової форми виклику платника податків до податкової міліції для надання пояснень щодо ведення господарської діяльності діючим законодавством прямо не передбачено. Так, згідно з пунктом 3 статті 11 Закону про міліцію працівникам міліції надано право викликати громадян і службових осіб у зв’язку з матеріалами, що знаходяться в їх провадженні.

Тобто в даному випадку явних порушень з боку працівників податкової міліції не спостерігається. Діюче законодавство не забороняє їм викликати в телефонному режимі посадових осіб підприємств для отримання більш детальної інформації щодо ведення господарської діяльності, у т. ч. у письмовому вигляді.

Однак, директор підприємства має право відмовитись від надання письмових пояснень. Це право закріплено Конституцією України. Згідно зі статтею 63 Конституції України особа не несе відповідальності за відмову давати показання або пояснення. Але в документі, наданому директору для підпису, слід послатись на дану норму і поставити підпис. Це унеможливить підробку його підпису.

Ще більше робочих ситуацій ви знайдете в системі актуальних консультацій «Експертус Податки»


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Як привести статут у відповідність до Закону про ТОВ

Чи обов’язковим є приведення статуту ТОВ у відповідність з вимогами Закону про ТОВ, які вимоги до статуту ТОВ діють тепер, чи треба вносити до вже існуючого модельного статуту зміни? Ці та пов’язані з ними питання — в огляді
19027

Новий порядок атестації працівників охорони здоров’я: головні акценти

Нові правила атестації працівників охорони здоров’я змінюють підходи до стажу, категорій і відповідальності. Розповідаємо, як саме оновилася процедура, хто за що відповідатиме, як обчислювати стаж і що тепер буде з кваліфікаційними категоріями
47

10 ситуацій із ТТН, про які варто знати бухгалтеру

До ТТН прискіпливо ставляться як податківці, так і представники Укртрансбезпеки. Аби убезпечити вас від помилок, тримайте відповіді на запитання, з якими читачі зверталися до редакції
48

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді