Робоча ситуація дня: Чи повинен підприємець вести облік товарних запасів на складах

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Чи зобов’язаний підприємець — платник єдиного податку вести облік товарних запасів на складах або за місцем їх реалізації та здійснювати продаж лише тих товарів, які відображено в такому обліку?

Чи зобов’язаний підприємець — платник єдиного податку вести облік товарних запасів на складах або за місцем їх реалізації та здійснювати продаж лише тих товарів, які відображено в такому обліку?

Згідно з пунктом 12 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95-ВР суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахунки за готівку при продажу товарів чи наданні послуг, зобов’язані вести облік товарних запасів на складах або за місцем їх реалізації та здійснювати продаж лише тих товарів, які відображено у такому обліку. Але з цього правила є виняток. Вести облік товарних запасів не зобов’язані особи, які здійснюють діяльність за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів або наданих послуг.

Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності

Платники єдиного податку 1, 2, 3 та 5 групи, які не є платниками ПДВ, ведуть Книгу обліку доходів, а платники 3, 5 груп — платники ПДВ ведуть Книгу обліку доходів і витрат, які затверджено наказом Мінфіну від 15.12.2011 № 1637 (далі — Наказ № 1637). Будь-якого іншого обліку єдиноподатники вести не зобов’язані. При цьому записи у відповідні графи зазначених Книг обліку здійснюються загальним підсумком за день, а облік обсягів реалізованих товарів чи послуг у Книгах не ведеться.

Отже, ні ПК, ні Наказ № 1637 не передбачають ведення платниками єдиного податку обліку товарних запасів. Аналогічну позицію викладено в ухвалі Одеського апеляційного адміністративного суду від 16.06.2011 у справі № 2-а-4190/10/2170.

У той же час відсутність обов’язку ведення обліку товарних запасів не звільняє підприємця — платника єдиного податку від обов’язку мати первинні документи, що підтверджують доходи та витрати, пов’язані з визначенням об’єктів оподаткування.

Незважаючи на те, що документи щодо витрат єдиноподатників не беруть участі у визначенні розміру єдиного податку, належного до сплати у бюджет, у разі відсутності первинних документів, що підтверджують походження товарів, податкова служба застосовує до платників єдиного податку штраф у розмірі:

510 грн. — за перше та 1020 грн. — за повторне протягом року порушення, пов’язане з незабезпеченням таким платником податків зберігання первинних документів, облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів (п. 121.1 ПК);

від 51 грн. до 136 грн. — за перше та від 85 грн. до 136 грн. — за повторне протягом року порушення ведення обліку доходів та витрат (ст. 164-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення).

Також слід звернути увагу, що з такою позицією погоджуються суди. Як приклад можна навести постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 09.12.2011 у справі № 2а-0870/9826/11.

Ще більше робочих ситуацій ви знайдете в системі актуальних консультацій «Експертус Податки»


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Новий порядок атестації працівників охорони здоров’я: головні акценти

Нові правила атестації працівників охорони здоров’я змінюють підходи до стажу, категорій і відповідальності. Розповідаємо, як саме оновилася процедура, хто за що відповідатиме, як обчислювати стаж і що тепер буде з кваліфікаційними категоріями
33

10 ситуацій із ТТН, про які варто знати бухгалтеру

До ТТН прискіпливо ставляться як податківці, так і представники Укртрансбезпеки. Аби убезпечити вас від помилок, тримайте відповіді на запитання, з якими читачі зверталися до редакції
35

Зміни в Законі про бухоблік: акценти для ЗОЗ

Уряд підготував нову редакцію для Закону про бухоблік. Зміни стосуються переважно звітування, деякі — вимог до посад головбухів. Поінформуємо про головні новації з акцентом на ті, що актуальні для ЗОЗ
47

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді