Головне управління юстиції у Харківській області надало роз’яснення щодо необхідності проведення оцінки корпоративних прав (часток у статутному капіталі) для нотаріального посвідчення правочинів з ними.
На думку відомства, не можна ототожнювати корпоративні права і з майновими правами на рухому річ, оскільки останніми визнаються суб’єктивні права учасників правовідносин, пов’язані з володінням, користуванням і розпорядженням майном. У свою чергу, корпоративне право є сукупністю майнових та немайнових прав учасника господарського товариства, що по своїй суті не може бути річчю матеріального світу, яку можна переміщувати у просторі.
Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності
Не ототожнюються корпоративні права з рухомим майном також при визначенні порядку їх оподаткування (зокрема, в рамках регулювання ст. 173 Податкового кодексу України; ПК).
Нагадаємо, що відповідно до цієї норми дохід від продажу (обміну) об’єкта рухомого майна визначається виходячи з ціни, зазначеної у договорі купівлі-продажу (міни), але не нижче оціночної вартості цього об’єкта, визначеної згідно із законом. Крім того, пунктом 173.4. ПК передбачено, що під час проведення операцій з відчуження об’єктів рухомого майна нотаріус посвідчує відповідний договір виключно за наявності оціночної вартості такого рухомого майна.
Отже, дохід, отриманий платником податку — фізичною особою від продажу інвестиційного активу (зокрема, корпоративних прав), буде оподатковуватися не у порядку статті 173 ПК, а відповідно до пункту 170.2 ПК, який не вимагає надання незалежної оцінки корпоративних прав для визначення об’єкта оподаткування.
Що ж до справляння та нарахування державного мита з операцій з відчуження інвестиційного активу, то управління нагадало, що держмито за посвідчення інших договорів, які підлягають оцінці, стягується у розмірі 1% суми договору, але не менше 1 нмдг (17 грн.). При цьому, нараховуючи держмито за нотаріальне посвідчення таких правочинів, нотаріус не повинен вимагати оціночну вартість предмету правочину.