Робоча ситуація дня: Застосування штрафу до ФОП за відсутність платіжного терміналу

Чи будуть до підприємців застосовані штрафні санкції за відсутність платіжних терміналів для приймання до оплати спеціальних платіжних засобів (банківських платіжних карток)? Якщо так, то у яких випадках?

Чи будуть до підприємців застосовані штрафні санкції за відсутність платіжних терміналів для приймання до оплати спеціальних платіжних засобів (банківських платіжних карток)? Якщо так, то у яких випадках?

Ні, не будуть за умови, що законодавством дозволено не використовувати РРО.

Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності

Обов’язок щодо проведення розрахунків з покупцями за допомогою електронних платіжних засобів встановлено частиною 2 статті 17 Закону України «Про захист прав споживачів» від 12.05.1991 № 1023-XII (далі — Закон № 1023), пунктом 14.19 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» від 05.04.2001 № 2346-III (далі — Закон № 2346).

За обмеження або відмову в реалізації прав споживачів щодо використання електронних платіжних засобів на суб’єктів господарської діяльності накладається штраф у розмірі 500 нмдг (8500 грн.). Таку вимогу містить пункт 2 Положення про порядок накладення та стягнення штрафів за порушення законодавства про захист прав споживачів, затвердженого постановою КМУ від 17.08.2002 № 1177 (зі змінами, внесеними постановою КМУ від 02.10.2013 № 727).

Контроль за дотриманням суб’єктами господарювання вимог щодо здійснення розрахунків з використанням електронних платіжних засобів здійснює податковий орган. Контроль за забезпеченням захисту прав держателів електронних платіжних засобів на здійснення зазначених розрахунків — Держспоживінспекція України (п. 14.19 Закону № 2346).

Це передбачено частиною 2 статті 17 Закону № 1023, пунктом 1 постанови КМУ «Про здійснення розрахунків за продані товари (надані послуги) з використанням спеціальних платіжних засобів» від 29.09.2010 № 878.

Правові засади застосування РРО визначає Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95-ВР (далі — Закон № 265).

Відповідно до статті 9 Закону № 265 не застосовують РРО фізособи-підприємці на єдиному податку при здійсненні продажу товарів.

Фізособи-підприємці на загальній системі оподаткування повинні здійснювати розрахунки у сфері торгівлі із застосуванням РРО (п. 177.10 Податкового кодексу України). А тому при здійсненні розрахунків з покупцями повинні використовувати електронні платіжні засоби.

Таким чином, у разі відсутності електронних платіжних засобів при розрахунках з покупцями штрафні санкції будуть застосовуватись до фізосіб-підприємців на загальній системі оподаткування. До фізосіб-підприємців на єдиному податку штрафи не застосовуватимуться.

Ще більше робочих ситуацій ви знайдете в системі актуальних консультацій «Експертус Податки»


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Дебіторська заборгованість

Довіряй, але перевіряй. Ця приказка відображає суть обліку дебіторської заборгованості, яку треба не тільки визнати, але й контролювати на кожну дату балансу щодо можливості бути сплаченою. Визнання та списання дебіторської заборгованості, її розкриття у фінансовій звітності — у консультації
111470

Ліцензія на зберігання пального 2025: як отримати

Кому потрібна ліцензія на зберігання пального, скільки за неї доведеться заплатити і які документи зібрати за оновленими правилами 2025 року, який бухгалтерський облік таких ліцензій — розбираємо
100514

Зразок заяви на відпустку 2025

Як правильно скласти заяву на відпустку за різних обставин, що в ній бажано проконтролювати бухгалтеру, зразок заяви на відпустку — все у консультації
241499

Програмний РРО (ПРРО): як працювати у 2025 році

Програмний реєстратор розрахункових операцій (ПРРО) — альтернатива старому доброму касовому апарату. Адже за допомогою програмних РРО розраховуватися з покупцями і зручніше, і дешевше. Все про ПРРО: кому і коли застосовувати, як зареєструвати та працювати
23002

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді