Нещодавно, ДПС оприлюднила проєкт постанови КМУ «Про внесення змін Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» та проєкт наказу Мінфіну «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України».
Як зазначають експерти Європейської Бізнес Асоціації (ЄБА) і, зокрема, Комітету зернових та олійних культур, запропоновані в документах нововведення фактично створять значні ризики для нормального та безперебійного функціонування аграрної галузі. Адже запропонована редакція змін до постанови КМУ від 11.12.2019 № 1165 ускладнюватиме адміністрування ПДВ в частині реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування (далі — ПН та РК) на експортні операції з кількох причин.
По-перше, підприємства, що виконують умову щодо повернення експортної виручки у розмірі не менше 80%, повинні будуть реєструвати ПН та РК в загальному порядку та втрачати час та ресурси на такі дії.
По-друге, перевірка на безумовну реєстрацію таких ПН та РК в більшості випадків у великих підприємств не буде позитивною, оскільки можуть не виконуватися дрібні умови, як от невчасна подача звітності та наявність незначної суми податкового боргу, що відображається в інтегрованій картці платника органами ДПС у період переходу від адміністративного оскарження рішень ДПС до судового.
По-третє, формула, яку використовують для обрахунку загального обсягу операцій із вивозу за межі митної території України, містить показник суми придбання у ризикового контрагента, рішення про ризиковість якого в подальшому може скасувати ДПС або суд.
На переконання бізнесу, запропонований підхід до змін фактично переведе в ручне керування експорт зернової та олійної продукції шляхом можливого блокування ПН та РК до них. Адже відсутня будь-яка відповідальність посадових осіб ДПС за винесення помилкових або завідомо неправомірних рішень щодо визнання ризиковості підприємств чи операцій, що призвело до втрат підприємства-експортера унаслідок блокування ПН та РК.
Дані нововведення можуть посилити загрозу непрогнозованих та непомірних втрат бізнесу, зокрема:
- на додаткове та об’ємне окреме адміністрування експортних операцій в частині ПДВ;
- розблокування ПН та РК та процедура надання пояснень/оскаржень рішень територіальної комісії до ДПС чи до суду призведе до зриву контрактів, до непрогнозованих витрат на оплату простоїв транспорту, витрат на зберігання зерна в терміналах та його псування;
- додавання часу на процедуру розблокування ПН та оскарження відмов призведе до втрати економічного сенсу операції;
- оскарження відмов у розблокуванні може призвести до тривалої процедури зміни ціни контракту та реєстрації нових ПН.
Бізнес вбачає доцільною пропозицію про виключення з механізму блокування ПН експортерів, які мають позитивну історію та не здійснювали зловживань з неповерненням валютної виручки за експортований товар.
В цьому контексті бізнес Європейської Бізнес Асоціації пропонує 2 аспекти.
Передбачити безумовну реєстрацію ПН/РК для добропорядних експортерів, що виконують умову про повернення не менше ніж 80% валютної виручки протягом законодавчо встановлених строків.
Для всіх інших експортерів передбачити безумовну реєстрацію ПН у разі наявності позитивної податкової історії. Зокрема, в такому випадку перевірки на відповідність ризиковості операцій та платника не здійснюються.