З 1 жовтня діють нові правила складання ПН та РК до ПН: офіційний лист ДПС

ДПС листом від 27.09.2024 № 26926/7/99-00-21-03-02-07 інформує про зміни до форми ПН та РК, а також до Порядку, які стосуються всіх платників ПДВ, та не пов’язані з дією режиму експортного забезпечення

З 1 жовтня діють нові правила складання ПН та РК до ПН: офіційний лист ДПС

Лист ДПС від 27.09.2024 № 26926/7/99-00-21-03-02-07

Про зміни до форми податкової накладної (ПН) та розрахунку коригування (РК), а також до Порядку, які пов’язані з дією режимом експортного забезпечення (далі — РЕЗ), ДПС надасть окреме роз’яснення після прийняття Кабміном відповідного рішення.

Наказом Мінфіну від 09.08.2024 № 400 (далі — наказ № 400), зокрема, виклали в новій редакції форми ПН та РК, а також внесли зміни до Порядку заповнення ПН (далі — Порядок). Наказ набрав чинності з 01.10.2024.

Отже, починаючи з 01.10.2024, ПН та РК реєструють в ЄРПН виключно за формами, що виклали у новій редакції наказом № 400, включаючи і ті ПН та РК, дата складання яких припадає на період до 01.10.2024.

Зміни, внесені до форми ПН та РК, а також до Порядку, з метою практичної реалізації податкових механізмів у частині застосування РЕЗ до операцій з вивезення за межі митної території України окремої сільськогосподарської продукції (зернових та олійних культур), перелік якої визначили у статті 192 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» від 16.04.1991 № 959-ХІІ.

ДПС звертає увагу, що для операцій з постачання товарів, які здійснюватимуться в межах РЕЗ, та для інших операцій з постачання товарів/послуг, Порядок визначає різні особливості складання. Для цього ДПС розробила окремі коди електронних форм ПН та РК:

  • J/F1211116, J/F1211216 — коди електронних форм ПН та РК для операцій з постачання товарів/послуг. В цих формах не може відображатись інформація щодо операцій з постачання товарів, які здійснюватимуть в межах РЕЗ;
  • J/F 1211101, J/F1211201 — коди електронних форм ПН та РК для операцій з постачання товарів, які здійснюватимуть в межах РЕЗ. У формах передбачили автозаповнення інформації у заголовній частині ПН щодо типу причини складання ПН — 22, індивідуального податкового номера для блоку «Отримувач (покупець)» — 300000000000, у табличній частині ПН щодо одиниці виміру товару — «кг» у графі 4 та «0301» у графі 5. Ці форми застосовуватимуть з моменту запровадження РЕЗ.

Зміни в заголовній частині ПН/РК

Перелік обов’язкових реквізитів ПН доповнили інформацією, що має вказувати платник в разі складання ПН за операціями з вивезення товарів за межі митної території України. А саме, у такій ПН зазначає дату та номер митної декларації, дату та номер договору (контракту). У ПН, що складає за операціями з вивезення товарів за межі митної території України на підставі форвардного контракту, зазначає відповідну відмітку про форвардний контракт.

Відтак, верхню ліву частину і ПН і РК доповнили блоком «Інформація про операцію з вивезення товарів за межі митної території України:», в якому в окремих рядках зазначають:

  • дату та номер договору (контракту), відповідно до якого здійснюють операцію з вивезення за межі митної території України товарів, та у разі здійснення таких операцій на підставі форвардного контракту у спеціальному полі роблять позначку «X»;
  • дату та номер відповідної митної декларації.

Порядок заповнення цього блоку виклали в абзаці другому пункту 12 Порядку.

При цьому, на перелік товарів, вивезення яких здійснюють з оформленням кількох митних декларацій, не можна скласти одну ПН.

Наприклад, якщо на операцію з вивезення товару № 1 склали митну декларацію № 4, а на вивезення товарів № 2 та № 3 — митну декларацію № 5, то в одній ПН має відображатись Товар № 1 та вказуватись дата і номер митної декларації № 4, а в іншій ПН — товари № 2 та № 3 та дата і номер митної декларації № 5. Разом з тим, платник може також скласти окремі ПН на товар № 2 і на товар № 3, і в кожній з них вказати дату і номер митної декларації № 5. Але складання однієї ПН на операцію з вивезення товару № 1 (митна декларація № 4, та товарів № 2 та № 3 (митна декларацію № 5) неможливе.

У РК, який подаєте на реєстрацію з 01.10.2024, та який склали до ПН, зареєстрованої в ЄРПН:

  • до 01.10.2024, — рядки «договір (контракт)» та «митна декларація» графи «Інформація про операцію з вивезення товарів за межі митної території України:» не заповнюєте;
  • з 01.10.2024, — рядки «договір (контракт)» та «митна декларація» графи «Інформація про операцію з вивезення товарів за межі митної території України:» підлягають обов’язковому заповненню.

Зміни в табличній частині ПН/РК

Графу 3.2 «ознака товару» розділу Б табличної частини ПН (графу 4.2 «ознака товару» розділу Б табличної частини РК) розділили на дві різні частини: 3.2.1 та 3.2.2. (4.2.1 та 4.2.2 відповідно).

Встановили, що у графі 3.2.1 «Імпорт» розділу Б табличної частини ПН (4.2.1 розділу Б табличної частини РК) у разі постачання товару, ввезеного на митну територію України, проставляють позначка «X». Цю графу заповнюйте на всіх етапах постачання товару (пп. 2 п. 16 Порядку).

Крім того, наказом № 400 внесли ряд змін до правил складання ПН, складених у зв’язку з використанням виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг не в господарській діяльності.

Це ПН, які складають відповідно до пункту 8 Порядку, і в яких зазначають тип причини 13.

У ПН, складених у зв’язку з використанням виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг не в господарській діяльності:

  • у графі 2 зазначайте опис (номенклатуру) товарів/послуг постачальника (продавця);
  • у графі 4 вказуйте одиницю виміру товару/послуги;
  • обов’язково заповнюйте графи 3.1, 3.2.1, 3.3, 5—9 (пп. 3 та 9 п. 16 Порядку).

Водночас у РК, що складаються починаючи з 01.10.2024 до ПН, які склали відповідно до пункту 8 Порядку з типом причини 13, та які зареєструали в ЄРПН до 01.10.2024, у графі 2 зазначайте ту ж інформацію, яку вказали в зареєстрованій ПН (дати складання та номери ПН, складених постачальниками на платника податку при постачанні йому виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг, які такий платник використав не в господарській діяльності).


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Реєстрація податкової накладної в ЄРПН

Реєстрація податкових накладних обов'язкова, адже без неї вони фактично недійсні. А ще ― загрожує штрафом несвоєчасна реєстрація податкових накладних. Однак в умовах воєнного стану правила дещо змінилися. В огляді експерт розбирає строки реєстрації податкових накладних, порядок реєстрації податкових накладних та граничний термін реєстрації податкових накладних
235568

Бухгалтерський та податковий облік експортних операцій

Як розпочати експорт товарів, про його документальне оформлення, дата визнання доходу від експорту товарів, вплив умов Інкотермс, курсові різниці та інші облікові нюанси експортних операцій, а також оподаткування експортних операцій – у цьому огляді
80556

Податок на додану вартість

В аналітиці експерт розбирає, що таке ПДВ, все про ПДВ 2024 – ставки, платники, бюджетне відшкодування, податкові пільги, призупинення перебігу строків давності, звільнення від ПДВ товарів, необхідних на фронті
74699

Штраф за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної

ПДВ, безумовно, є найбільш штрафонебезпечним податком, що вимагає складного обліку та адміністрування. У цьому огляді ми розглянемо можливі штрафи за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних або коригування розрахунків
59821

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді