Як оцінюватимуть ефективність податкових пільг: Мінфін затвердив Методологію

30 вересня, в останній день дедлайну по маяку МВФ, Мінфін опублікував наказ «Про затвердження Методології проведення оцінювання інструментів податкової політики, які призводять до податкових видатків» від 27.09.2024 № 474

Як оцінюватимуть ефективність податкових пільг: Мінфін затвердив Методологію

Наказ Мінфіну від 27.09.2024 № 474

Наявність такої Методології дозволить Уряду оцінити які пільги є дійсно дієвими та корисними для економіки країни, а які створюють зайві та обтяжуючі витрати для Державного бюджету. Оцінка дозволить збільшити ефективність використання обмеженого фінансового ресурсу, що є особливо актуальною в умовах воєнного стану.

Затвердження Методології є одним зі структурних маяків (до кінця вересня 2024 року) до п’ятого перегляду програми Механізму Розширеного Фінансування (Extended Fund Facility — EFF) Міжнародного валютного фонду (МВФ).

Відповідно до Національної стратегії доходів передбачили:

  • більш адресно та раціонально надавати податкові пільги;
  • мінімізувати втрати надходжень до бюджету;
  • не допускати порушення принципу справедливості та економічної ефективності.

Меморандумом про економічну та фінансову політику між Україною та МВФ передбачили застосування поетапного підходу. Після розробки та затвердження Методології оцінки податкових пільг її поетапно впроваджуватимуть і поступово застосовуватимуть до всіх відповідних питань, що призведе до регулярного циклу оцінювання всіх аспектів упродовж кількох років.

Чому прийняття цього документу є важливим для розвитку податкової політики України?

Податкові видатки — це сума недоотриманих податкових надходжень внаслідок застосування будь-якого положення податкового або митного законодавства, яке визначає податкову пільгу.

Документ визначає єдиний підхід до проведення оцінювання інструментів податкової політики, який призводить до податкових витрат на етапі його розробки – шляхом проведення прогнозного (ex-ante) оцінювання (для визначення вартості відповідної пільги для бюджету у майбутньому, з урахуванням потреб бюджетного планування на середньостроковий період), та після запровадження — шляхом проведення систематичних ретроспективних (ex-post) оцінювань (для визначення ефективності таких інструментів, наскільки вони досягають заявленої мети і чи потребують удосконалення).

Стимулювання через податкові пільги має бути ефективним з точки зору витрачання коштів. Методологія дозволить виявити неефективні та застарілі інструменти і замінити їх на більш ефективні. Це не означає, що скасують податкові пільги. Це означає, що особа якій призначили обґрунтовану пільгу отримуватимуть від неї максимальну користь.

Оцінювання та моніторинг наслідків застосування податкових інструментів, які призводять до податкових видатків — це стала практика в інших країнах, зокрема в країнах-членах Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР). Серед країн для яких таке оцінювання є систематичним та прозорим — США, Великобританія, Ірландія, Канаду, Нідерланди, Німеччина тощо.


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Клуб білого бізнесу: які переваги статусу учасника

Розглянемо, як функціонує Клуб білого бізнесу. Особливу увагу приділимо перевагам, ризикам та зобов’язанням учасників. Проаналізуємо причини, через які частину підприємств у переліку приховують
1502

Форма 20-ОПП: актуальний зразок і порядок заповнення

Існує спеціальна обов’язкова заява про об’єкти, які є джерелом доходу платника податку, або такі, що пов’язані з оподаткуванням, наприклад легкові автомобілі, земельні ділянки, а також кіоски, магазини та інші торговельні точки тощо. Це так звана форма 20-ОПП. Коли її подавати, які наслідки за неподання, невірну чи помилкову інформацію в ній, як її слід заповнювати та коли оновлювати, – у консультації експерта на конкретних зразках для різних ситуацій
361116

Календар бухгалтера на лютий 2025

2025-й рік розпочинає свій другий місяць. Аби він не був найлютішим через неподані звіти й несплачені податки, варто проглянути виробничий календар на лютий 2025 та податковий календар 2025
41519

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді