Платник податку, який є експортером, у зв’язку з чим податковий кредит перевищує його податкові зобов’язання. Таблицю 1 додатку 2 до декларації з ПДВ заповнює платник за принципом, згідно з яким податкові зобов’язання поточного звітного (податкового) періоду зменшуються на суму податкового кредиту такого поточного звітного (податкового) періоду. Платник просить надати ІПК щодо правомірності зміни, починаючи з одного зі звітних (податкових) періодів 2024 року, принципу розрахунку та відображення від’ємного значення ПДВ у таблиці 1 додатку 2 до декларації, а саме зменшення податкових зобов’язань поточного звітного періоду на суму від’ємного значення у хронологічному порядку його виникнення — від найдавнішого до найновішого.
Податківці в ІПК від 12.06.2024 № 3185/ІПК/99-00-21-03-02 пояснили, що Податковим кодексом України та Порядком заповнення і подання податкової звітності з ПДВ при здійсненні обрахунку різниці між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду не передбачили вимог щодо черговості врахування від’ємного значення (податкового кредиту) поточного звітного (податкового) періоду в погашення податкових зобов’язань такого звітного (податкового) періоду.
Отже, платник податку може самостійно визначати черговість врахування від’ємного значення в погашення таких податкових зобов’язань. Водночас при такому обрахунку доцільно враховувати від’ємне значення у хронологічному порядку його виникнення — від найдавнішого до найновішого.
Якщо у результаті вищезазначеного розрахунку отримали від'ємне значення ПДВ, яке зараховуєте до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, то таке від'ємне значення відображайте у таблиці 1 додатка 2 до декларації (графи 2—4) у хронологічному порядку його виникнення, починаючи зі звітного (податкового) періоду, який є найближчим до дати подання декларації (найновіший звітний (податковий) період), та закінчуючи найбільш давнім звітним (податковим) періодом.