Орендар відшкодовує суму комунальних платежів: чи включати до доходу ФОП-єдинника

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Відшкодовані орендарем суми комунальних платежів не включають до доходу ФОП-платника єдиного податку другої та третьої груп, якщо вони не є послугами, які надає ФОП орендарю

Орендар відшкодовує суму комунальних платежів: чи включати до доходу ФОП-єдинника

Оскільки отримання ФОП-єдинником доходу у вигляді відшкодування суми комунально-житлових послуг не передбачає надання зазначених послуг таким підприємцем на користь юридичної особи або ФОП (орендарів), то такий дохід не включають до доходу ФОП, але оподатковують за загальними правилами, встановленими Податковим кодексом України (ПК) для платників податку — фізичних осіб.

Порядок оподаткування доходів фізичних осіб регулює розділ IV ПК. Так, платником податку, зокрема, є фізична особа — резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні (п. 162.1 ПК).

Об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід (пп. 163.1.1 ПК).

Виключний перелік доходів, які не включають до загального (місячного) річного оподатковуваного доходу платника податків визначили статтею 165 ПК.

Водночас до загального місячного (річного) оподаткованого доходу платника включають, зокрема:

  • дохід, отриманий таким платником як додаткове бліго (крім випадків, передбачених ст. 165 ПК) у вигляді суми грошового або майнового відшкодування будь-яких витрат або втрат платника, крім тих, що обов’язково відшкодовують згідно із законом за рахунок бюджету або звільняють від оподаткування згідно з розділом IV ПК (пп. «г» пп. 164.2.17 ПК);
  • інший дохід, крім зазначених у ст. 165 ПК (пп. 164.2.20 ПК).

Ставка податку становить 18% бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику (крім випадків, визначених у пп. 167.2 — 167.5 ПК).

Також зазначені доходи є об’єктом оподаткування військовим збором (пп. 1.2 п. 16-1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПК).

Ставка військового збору становить 1,5% об’єкта оподаткування, визначеного пп. 1.2 п. 16-1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПК (пп. 1.3 п. 16-1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПК).

Тож, у разі якщо орендар (юрособа або ФОП) виплачують на користь фізичної особи суму відшкодованих комунальних послуг, то таку суму включають до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу фізичної особи з відповідним оподаткуванням.

За інформацією ДПС у Дніпропетровській області


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Трудовий договір в умовах воєнного стану: як оформити призупинення

Війна, на жаль, внесла зміни в наше життя. І трудове законодавство теж. З’явилася та процедура, якої раніше не було, ― призупинення трудового договору. Що це? Чим призупинення відрізняється від зупинення трудового договору та простою, як його оформити й показати у табелі та звітності ― у консультації
79181

Загальна система оподаткування ФОП 2025

Розповімо про особливості перебування ФОП на загальній системі оподаткування у 2025 році: облік доходів і витрат, про книгу обліку, перехідні витрати між ІII та IV кварталом, графік обов’язкових платежів (ЄСВ, ПДФО, військовий збір). Чи варто переходити на загальну систему у 2025 році? Відповіді — в огляді
708119

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді