Чи передбачили встановлення єдиної норми тривалості робочого часу: роз’яснення Мінекономіки

Законодавство не встановлює єдиної норми тривалості робочого часу на рік. Вона залежить від графіку роботи роботодавця

Чи передбачили встановлення єдиної норми тривалості робочого часу: роз’яснення Мінекономіки

Лист Мінекономіки від 29.10.2024 № 4701-05/77010-09

У Кодексі законів про працю України (далі — КЗпП) визначили для працівників я п'ятиденний робочий тиждень з двома вихідними днями (ст. 52 КЗпП).

На тих підприємствах, в установах, організаціях, де за характером виробництва та умовами роботи запровадження п'ятиденного робочого тижня є недоцільним, встановлюють шестиденний робочий тиждень з одним вихідним днем.

У Мінекономіки зазначили, що чинне законодавство не передбачає встановлення єдиної норми тривалості робочого часу на рік. Така норма може бути відмінна залежно від того:

  • який робочий тиждень встановили на підприємстві (п'ятиденний чи шестиденний);
  • яка тривалість щоденної роботи;
  • коли передбачені вихідні дні.

Саме тому, на підприємствах, в установах і організаціях рішення про встановлення норми тривалості робочого часу на рік приймають самостійно за умови дотримання вимог статей 50, 51, 52, 53, 67 та 73 КЗпП.

Так, при розрахунку робочих днів до закінчення воєнного стану слід врахувати положення Закону «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.02.2022 № 2136-IX щодо особливостей встановлення та обліку часу роботи і часу відпочинку в період дії воєнного стану.

Водночас у період дії воєнного стану не застосовують норми статті 53, частини 1 статті 65, частини 3—5 статті 67, статей 71, 73, 781 КЗпП та частини 2 статей 5 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР.

Оплата праці в умовах повітряних тривог і відключення світла

Отже, на період дії воєнного стану, положення КЗпП щодо скорочення роботи на одну годину напередодні святкових і неробочих днів, перенесення вихідного дня на наступний після святкового або неробочого, перенесення вихідних та робочих днів відповідно до рекомендації Кабміну, заборони залучення до робіт у вихідні, святкові і неробочі дні, не застосовують.

Збільшення кількості годин роботи, що мають відпрацювати працівники у період воєнного стану у порівнянні з мирним часом, не призводить до збільшення нормальної тривалості робочого часу на тиждень, встановленого частиною 1 статті 50 КЗпП.

Отже, як зазначили у Мінекономіки, законодавство не встановлює єдиної норми тривалості робочого часу на відповідний період, вона може бути різною залежно від графіку роботи роботодавця, тому обраховується ним самостійно.


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Мінімальна зарплата 2025: на які виплати впливає

Мінімальна зарплата на весь 2025 рік визначена у розмірі 8000 грн на місяць та 48 грн на годину. На що впливає мінімальна зарплата у 2025 році, зокрема податки, ЄСВ, розрахунок лікарняних і декретних, «трудові» штрафи — в огляді
15206

Продовження воєнного стану і мобілізації: що треба знати бухгалтеру

Війна триває, тому воєнний стан продовжують до 6 серпня 2025 року. Разом з ним триватиме й мобілізація. Про особливості в роботі, які очікують на бухгалтера через продовження воєнного стану і мобілізації, ― в коментарі експерта
8214

Підакцизні товари в Україні 2025

Які товари потрапляють під оподаткування акцизом у 2025 році, про підакцизні товари та непідакцизні операції – у цьому огляді. Також про максимальні і мінімальні ціни на підакцизні товари в Україні, проблеми ідентифікації підакцизних товарів, штрафи за продаж підакцизних товарів неповнолітнім, ліцензування підакцизних товарів
65745

Штучний інтелект в роботі бухгалтера: так, ні чи можливо

Штучний інтелект (ШІ), зокрема його чат-бот ChatGPT, впевнено проникає у наше професійне життя. Не виняток — і бухгалтерія. Безперечно, є спокуса делегувати свої рутинні завдання комусь, хто може безвідмовно і точно провести розрахунки, без помилок заповнити і вчасно подати податкові звіти і декларації. Проте, чи безпечно це? Адже сам ШІ застерігає, що може помилятися і всю важливу інформацію потрібно перевіряти. Та й сумнівно, що податкова не випише штраф, бо «помилився ШІ, а не я». Розбираємо, яку частину своєї роботи бухгалтер може доручити штучному інтелекту, а яку — не варто
63

Компенсація комуналки від орендарів і підрядників: ПДВ наслідки для ЗОЗ

Розв’яжемо кейс: як оподаткувати ПДВ компенсацію комунальних витрат від орендаря або підрядника. Знатимете, чи буде право на податковий кредит, які ПДВ-зобов’язання матиме ЗОЗ та що записати в податкових накладних
1546

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді