Законопроєкт від 23.05.2023 № 9319 розробили з метою вдосконалення оподаткування резидентів Дія Сіті та їх спеціалістів.
Доопрацьований до другого читання законопроєкт передбачає, зокрема:
- для резидентів Дія Сіті зі статусом стартапів — скасування норми про незастосування пільгової ставки ПДФО 5 % та мінімального ЄСВ до доходів спеціалістів Дія Сіті, якщо кількість таких осіб у резидента Дія Сіті становить менше 9 осіб. Водночас передбачається запобіжник проти зловживань — якщо стартап не виконав критерії до завершення другого року перебування у статусі резидента Дія Сіті, то треба буде доплатити ПДФО та ЄСВ;
- звільнення від оподаткування Податок на виведений капітал (ПнВК) благодійної допомоги, наданої резидентами Дія Сіті на користь ЗСУ;
- скасування актів наданих послуг для гіг-спеціалістів;
- посилення «антикритеріїв» резидентства Дія Сіті на період дії воєнного стану та післявоєнний період;
- усунення деяких редакційних неточностей профільного Закону України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» від 15.07.2021 № 1667-IX.
Військовий збір за ставкою 5%: утримуємо з 1 грудня
Також документ містить правку, якою виправляли законопроєкт про підвищення податків від 30.08.2024 № 11416-д (він же Закон від 10.10.2024 № 4015-IX). Так, скоригували норму про «заднє число», згідно з якою переносять запровадження сплати військового збору для ФОПів і юросіб на єдиному податку з 1 жовтня 2024 року на 1 січня 2025 року.
Окремою правкою знизили ренту для каоліну та ще раз відмінили штрафи за неподання звітів по КІК до закінчення війни.
Окремим постом у своєму Телеграм-каналі Голова Податкового Комітету ВРУ Данило Гетманцев уточнив, які саме недоліки «ресурсного» Закону № 4015 виправили законопроєктом № 9319.
Він зазначив, що:
- скасували оподаткування заднім числом (з 1 жовтня);
- для платників єдиного податку військовий збір запровадять з 1 січня 2025 року;
- для доходів за результатами річного декларування за 2024 рік застосовуватимуть ставку 1,5% (крім операцій з майном, здійснених у грудні 2024 року);
- передбачили надання пільг по військовому збору для ФОП на тимчасово окупованих територіях, ФОП-військовослужбовців, ФОП на лікарняних та у відпустці за аналогією з єдиним податком;
- скасування військовий збір для е-резидентів;
- надали можливість зарахування сплаченого ФОПами військового збору в рахунок мінімального податкового зобов'язання та інші уточнюючі положення.
Важливо, що ці зміни застосовуватимуть з дня набрання чинності Законом № 4015, тобто з 1 грудня 2024 року.
Наразі текст ухваленого закону з правками також відсутній. Його норми діятимуть лише після підписання його Президентом України та офіційного опублікування.
За інформацією Ярослава Железняка та Данила Гетманцева