Яку оціночну вартість земельної ділянки застосовувати для розрахунку ПДФО

Для оподаткування ПДФО вартості земельної ділянки, як об’єкта подарунку (спадщини), застосовують оціночну вартість

Яку оціночну вартість земельної ділянки застосовувати для розрахунку ПДФО

Правові засади проведення оцінки земель в Україні визначили Законом України «Про оцінку земель» від 11.12.2003 № 1378-IV (далі — Закон № 1378).

Грошова оцінка земельних ділянок залежно від призначення та порядку проведення може бути нормативною і експертною (ст. 5 та ст. 13 Закону № 1378).

Нормативну грошову оцінку земельних ділянок використовують для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковують за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Експертну грошову оцінку земельних ділянок та прав на них проводять, щоб визначити вартість об’єкта оцінки.

Експертну грошову оцінку земельних ділянок використовують при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок та прав на них, крім випадків, визначених Законом № 1378, а також іншими законами.

Об’єкти дарування, що зазначили у пункті 174.1 Податкового кодексу України (ПК), подаровані платнику податку іншою фізичною особою, оподатковують згідно з правилами, що встановили розділом ІV ПК для оподаткування спадщини (п. 174.6 ПК).

Вартість будь-якого об’єкта спадщини, що успадковують спадкоємці (обдаровані), які не зазначені у підпункті 174.2.1 ПК, зокрема, членами сім’ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення, оподатковують за ставкою 5% (пп. 174.2.2 ПК).

Враховуючи викладене, фізособа-резидент, яка отримує подарунок (спадщину ) від фізособи-резидента, але не відноситься до членів сім’ї першого та другого ступеня споріднення, сплачує ПДФО за ставкою 5% від вартості будь-якого подарунку.

З урахуванням норм статті 5 та статті 13 Закону № 1378 з метою оподаткування ПДФО вартості земельної ділянки як об’єкта подарунку (спадщини) застосовують оціночну вартість, яку визначають за допомогою експертної грошової оцінки земельної ділянки.

За інформацією ДПС у Чернівецькій області


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Декларація про майновий стан і доходи 2025: як і коли подати

Декларація про майновий стан, декларація про доходи — це назви однієї і тієї ж декларації, яку подають фізособи в податкову. Розповімо, коли й кому подати декларацію про доходи. Також розглянемо приклад, як заповнити декларацію про доходи фізичної особи та фізичних осіб-підприємців за оновленою формою
457866

Виправлення помилок у Додатку Д6 Податкового розрахунку

Через Додаток Д6 об’єднаного звіту з ЄСВ, ПДФО та військового збору роботодавці подають відомості за місяці звітного кварталу про спеціальний стаж працівників. У консультації мова піде про загальні правила та конкретні приклади виправлення помилок у цьому додатку
13917

Помилки у податковому звіті з ЄСВ та ПДФО, ВЗ: виправляємо з експертом

Хоча Податковий розрахунок з ПДФО, ВЗ та ЄСВ уже давно існує та об’єднаний, але питання щодо нього все ще залишаються. Серед таких — як виправити помилки у цьому податковому звіті. Про способи виправлення помилок у Податковому розрахунку та приклади — у консультації
244213

Виправлення помилок у Додатку Д5 Податкового розрахунку

Через Додаток Д5 об’єднаного звіту з ЄСВ, ПДФО та військового збору роботодавці подають відомості за звітний місяць про трудові відносини осіб, зокрема період їхнього початку та закінчення. У консультації знайдете як загальні правила, так і приклади виправлення помилок у додатку Д5
60598

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді