Яку оціночну вартість земельної ділянки застосовувати для розрахунку ПДФО

Для оподаткування ПДФО вартості земельної ділянки, як об’єкта подарунку (спадщини), застосовують оціночну вартість

Яку оціночну вартість земельної ділянки застосовувати для розрахунку ПДФО

Правові засади проведення оцінки земель в Україні визначили Законом України «Про оцінку земель» від 11.12.2003 № 1378-IV (далі — Закон № 1378).

Грошова оцінка земельних ділянок залежно від призначення та порядку проведення може бути нормативною і експертною (ст. 5 та ст. 13 Закону № 1378).

Нормативну грошову оцінку земельних ділянок використовують для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковують за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Експертну грошову оцінку земельних ділянок та прав на них проводять, щоб визначити вартість об’єкта оцінки.

Експертну грошову оцінку земельних ділянок використовують при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок та прав на них, крім випадків, визначених Законом № 1378, а також іншими законами.

Об’єкти дарування, що зазначили у пункті 174.1 Податкового кодексу України (ПК), подаровані платнику податку іншою фізичною особою, оподатковують згідно з правилами, що встановили розділом ІV ПК для оподаткування спадщини (п. 174.6 ПК).

Вартість будь-якого об’єкта спадщини, що успадковують спадкоємці (обдаровані), які не зазначені у підпункті 174.2.1 ПК, зокрема, членами сім’ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення, оподатковують за ставкою 5% (пп. 174.2.2 ПК).

Враховуючи викладене, фізособа-резидент, яка отримує подарунок (спадщину ) від фізособи-резидента, але не відноситься до членів сім’ї першого та другого ступеня споріднення, сплачує ПДФО за ставкою 5% від вартості будь-якого подарунку.

З урахуванням норм статті 5 та статті 13 Закону № 1378 з метою оподаткування ПДФО вартості земельної ділянки як об’єкта подарунку (спадщини) застосовують оціночну вартість, яку визначають за допомогою експертної грошової оцінки земельної ділянки.

За інформацією ДПС у Чернівецькій області


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Річний перерахунок ПДФО

Що таке річний перерахунок ПДФО, коли перерахунок ПДФО в кінці року обов’язковий, причини його необхідності, як провести річний перерахунок ПДФО, річний перерахунок ПДФО 2024 (приклад) – у консультації
41319

Як оподаткувати роздачу подарункових сертифікатів працівникам компанії

Продати можна не лише товари, а й право на їх придбання. Носієм такого права є власник подарункового сертифіката. В огляді — корисні підказки для бухгалтера про оподаткування подарункових сертифікатів
13898

Подарунки працівникам: оподаткування

Роботодавці мають добру традицію дарувати своїм працівникам та їхнім дітям подарунки у негрошовій формі, особливо — напередодні зимових свят. Розберемо, які особливості оподаткування подарунків працівникам у натуральній формі
4837

Податкова соціальна пільга: розмір, отримання, застосування

Зміна прожиткового мінімуму на початку року оновлює й податкові соціальні пільги (ПСП). Яким є розмір податкової соціальної пільги у 2024—2025 рр., коли вона нараховується, «дитячі» ПСП, документи для отримання пільги, приклади застосування ПСП, її особливості у одиноких матерів, працюючих студентів, «афганців», «чорнобильців», «АТОвців», пенсіонерів, осіб з інвалідністю – у консультації
351669

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді