Негативні наслідки несплати ЄСВ

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Автор
експерт з обліку та оподаткування, Київ
Несплачена сума ЄСВ може призвести до блокування рахунків, арешту майна та штрафів і пені

Негативні наслідки несплати ЄСВ

Єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (ЄСВ) є важливим платежем для кожного підприємця та роботодавця. Він забезпечує фінансування пенсій, лікарняних, страхових виплат і соціального захисту найманих працівників. Проте несвоєчасна або несплачена сума ЄСВ може мати серйозні наслідки як для роботодавців, так і для громадян.

Насамперед, це нарахування штрафів і пені:

  • штраф 20% від несвоєчасно сплаченої суми;
  • 10% — якщо після перевірки податкової виявлять неправильне нарахування;
  • пеня в розмірі 0,1% від суми боргу з першого дня прострочення та за кожен день такого прострочення.

Чим довше роботодавець чи підприємець не сплачує ЄСВ, тим більшою буде сума до сплати.

Крім того, несплачена сума ЄСВ може призвести до блокування рахунків та арешту майна.

Податкова служба має право примусово стягнути борг через Державну виконавчу службу. Якщо боржник не сплачує внесок добровільно, гроші можуть списати з рахунків без його згоди. Також податкова служба може звернутися до виконавчої служби, яка за рішенням суду накладе арешт на майно боржника.

І основне — це втрата страхового стажу для працівників. Несвоєчасна або відсутня сплата ЄСВ означає, що період несплати не зараховують до страхового стажу. Якщо ЄСВ не сплачували кілька років, це може вплинути не тільки на розмір майбутньої пенсії, а й взагалі на право на її отримання.

Крім того, існує обмеження для виїзду за кордон: якщо сума заборгованості велика, боржнику можуть обмежити виїзд за кордон на підставі рішення виконавчої служби.

tg_4.png

Окрім того, закрити ФОП не зможете, якщо не анулюєте борг. Навіть після припинення діяльності підприємець залишається боржником. Для закриття ФОП потрібно повністю погасити борг по ЄСВ, інакше продовжуватимуть нараховувати санкції.

Як уникнути проблем з ЄСВ? Насамперед, необхідно своєчасно сплачувати внесок — навіть якщо діяльність не ведете. Крім того, перевіряти стан розрахунків в електронному кабінеті платника — щоб уникнути непередбачених боргів.

Тож, борги по сплаті ЄСВ можуть призвести до значних фінансових втрат, втрати страхового стажу, блокування рахунків і навіть судових справ. Уникнути цих проблем можна лише своєчасною сплатою внесків та контролем своєї податкової історії.

За інформацією ДПС у Рівненській області


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

ЄСВ: ставки, сплата, строки звітування

Єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, єдиний соціальний внесок (ЄСВ), як постановляє Закон про ЄСВ, сплачують роботодавці за своїх працівників, коли нараховують заробітну плату, винагороди за цивільно-правовими договорами, а також деякі інші виплати. Ще його сплачують «за себе» фізособи-підприємці. Усе про останні зміни щодо ЄСВ — читайте у статті
147509

Сплата ЄСВ у 2025 році

Єдиний соціальний внесок сплачують роботодавці за своїх працівників після нарахування заробітної плати, винагороди за цивільно-правовими договорами, а також деяких інших виплати. Ще його сплачують фізособи-підприємці — «за себе». Усе про ЄСВ — в огляді
33730

Сплата ЄСВ з мінзарплати: ситуації з практики

Прийняття на роботу не в перший календарний день місяця, перехідні лікарняні, неповний робочий час, внутрішнє сумісництво — ситуації, коли зарплата працівника може бути менша за мінімальну. Чи потрібно в таких випадках виконувати вимогу про сплату ЄСВ з мінзарплати? У консультації детально розглянемо кожну зі цих ситуацій і з’ясуємо, коли все ж потрібно сплачувати ЄСВ з мінзарплати, а коли — з фактично нарахованої
8884

Календар бухгалтера 2025: червень

Виробничий календар на червень 2025 та податковий календар на червень допоможуть бухгалтеру вчасно подати звітність та сплатить податки
26897

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді