Відповідальність за несвоєчасне подання декларації про майновий стан
Обов’язки платника податків визначили статтею 16 Податкового кодексу України (ПК), в якій зазначили, що платник зобов’язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов’язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Одночасно пунктом 179.1 ПК передбачили, що платник податку зобов’язаний подавати річну податкову декларацію відповідно до ПК.
Платники податків, податкові агенти, а також інші суб’єкти у випадках, прямо передбачених ПК, несуть фінансову відповідальність за вчинення податкових правопорушень (п. 110.1 ПК).
Фізична особа — платник податку несе фінансову відповідальність за умови наявності на момент вчинення податкового правопорушення повної цивільної дієздатності (п. 110.2 ПК).
Законні представники платників податків — фізичних осіб згідно зі статтею 242 Цивільного кодексу України у разі невиконання обов’язків, визначених ПК, несуть фінансову відповідальність, встановлену для платників податків (п. 110.4 ПК).
За порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладений на контролюючі органи, застосовують такі види юридичної відповідальності, як фінансова, адміністративна та кримінальна. Зокрема, фінансову відповідальність застосовують у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені (ст. 111 ПК).
Неподання (крім випадків, якщо податкова декларація не подається відповідно до п. 49.2 ПК) або несвоєчасне подання платником або іншими особами, зобов’язаними нараховувати і сплачувати податки та збори, платежі, контроль за сплатою яких покладений на контролюючі органи, податкових декларацій (розрахунків), а також іншої звітності, обов’язок подання якої до контролюючих органів передбачено ПК, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 340 грн за кожне таке неподання або несвоєчасне подання (п. 120.1 ПК).

- Приклад 1. Утримуємо ПДФО і ВЗ із зарплати, нараховуємо ЄСВ та застосовуємо ПСП
- Приклад 2. Утримуємо ПДФО і ВЗ із винагороди за ЦПД та нараховуємо ЄСВ
- Приклад 3. Утримуємо ПДФО і ВЗ із додаткового блага у натуральній формі й нараховуємо ЄСВ
- Приклад 4. Утримуємо ПДФО і ВЗ із несвоєчасно повернених підзвітних сум
- Приклад 5. Утримуємо ПДФО і ВЗ з орендної плати за земельний пай
Таким чином, громадянин України (платник податку — фізична особа), в якого виникає об’єкт оподаткування ПДФО та військовим збором, зобов’язаний подати податкову декларацію (крім випадків, передбачених п. 179.2 ПК) та сплатити відповідні податкові зобов’язання.
Водночас, несвоєчасне подання платником-фізособою податкової декларації, обов’язок подання якої до контролюючих органів передбачили ПК, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 340 грн.
За неподання або несвоєчасне подання громадянами декларацій про доходи чи включення до декларацій перекручених даних, неведення обліку або неналежне ведення обліку доходів і витрат, для яких законами України встановили обов’язкову форму обліку, тягне за собою попередження або накладення штрафу в розмірі від трьох до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (ст. 164-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення).