Закриваєте господарську одиницю: як бути з РРО
Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму
Закриття господарської одиниці, де використовувався реєстратор розрахункових операцій (РРО), потребує обов’язкового врегулювання його статусу. Інакше — ризик неузгодженостей із податковим органом. Розглянемо, як діяти правильно, згідно з нормами Податкового кодексу України (ПК) та Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Мінфіну від 14.06.2016 № 547 (далі — Порядок № 547).
Реєстрація РРО діє до дати скасування реєстрації РРО, що відбувається у випадках, визначених Порядком № 547, зокрема, підпунктами 1 та 13 пункту 1 глави 4 розділу ІІ Порядку № 547, коли:
- суб’єкт господарювання (СГ) подав заяву про скасування реєстрації РРО за формою № 4-РРО (додаток 4 до Порядку № 547);
- щодо господарської одиниці, де використовують РРО, СГ повідомив про такий об’єкт оподаткування контролюючий орган відповідно до вимог пункту 63.3 ПК у формі Заяви № 20-ОПП як про закритий або такий, що не експлуатує СГ.
Роз’яснюємо, що нового в порядку подання контролерам інформації про об’єкти оподаткування і коли використовувати оновлену форму № 20-ОПП
Скасування реєстрації РРО на підставі, визначеній підпунктом 1 пункту 1 глави 4 розділу ІІ Порядку № 547, здійснюється за заявою суб’єкта господарювання, а на підставі визначеній підпунктом 13 пункту 1 глави 4 розділу ІІ Порядку № 547, примусово за рішенням контролюючого органу (п. 2 гл. 4 розд. ІІ Порядку № 547).
Якщо господарська одиниця закривається або припиняє діяльність, платник зобов’язаний подати Заяву № 20-ОПП (п. 8.1 розділу VIII Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Мінфіну від 09.12.2011 № 1588).
У випадку із програмним РРО (ПРРО) — все простіше. Якщо платник повідомляє про закриття об’єкта у Заяві № 20-ОПП, система автоматично скасовує реєстрацію ПРРО через фіскальний сервер.
Таким чином, податковий орган за місцем реєстрації РРО має право скасувати його реєстрацію, якщо отримав Заяву № 20-ОПП відповідно до пункту 63.3 ПК, в якій господарську одиницю, на яку зареєстрували РРО, зазначили як закриту або таку, що не використовується у діяльності платника.