Нові правила оплати лікарняних: що змінилось

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Автор
експерт з обліку та оподаткування, Київ
Із 4 квітня в Україні діють нові правила оплати лікарняних. Раніше виплати здійснювалися лише за основним місцем роботи. Тепер допомогу призначають також і за сумісництвом. Детальніше — в інфографіці

Із 1 січня 2023 року до 3 квітня 2025 року виплати здійснювались лише за основним місцем роботи. Тепер допомогу призначають як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом. Виплати стосуються і підприємців, які одночасно працюють за трудовим договором. Закон не обмежує кількість місць роботи, за якими можна отримати виплати.

Як це працює?

Перші 5 днів непрацездатності (якщо захворів працівник) за сумісництвом оплачує роботодавець.

Із 6-го дня — виплати здійснює Пенсійний фонд України (ПФУ), лікарняні по догляду за хворою дитиною та інші з 1-го дня оплачує ПФУ.

Розмір — 50—100% середньої зарплати працівника залежно від страхового стажу (однаково з основним місцем роботи), але в сукупності в розрахунку на місяць не має перевищувати максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, з якої сплачені страхові внески (ЄСВ).

Максимальна база для нарахування ЄСВ у 2025 році — 160 000 грн (20 МЗП).

Якщо нещасний випадок стався на роботі

Виплати здійснює той роботодавець, де стався випадок.

Перші 17 днів: за рахунок роботодавця.

Із 18-го дня: оплачує ПФУ.

Якщо нещасний випадок стався за іншими місцями роботи

Якщо потерпілий працює за сумісництвом, у тому числі здійснює підприємницьку чи іншу діяльність та одночасно працює за наймом, роботодавець оплачує 5 днів непрацездатності.

Із 6-го дня — оплачує ПФУ.

Розмір виплати — 100% середньої зарплати потерпілого незалежно від страхового стажу, але в розрахунку на місяць не вище розміру максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, з якої сплатили ЄСВ (160 000 грн).

Важливо!

Жодних обмежень на кількість місць роботи для отримання виплат.

Участь у програмі також для ФОПів, які одночасно працюють за наймом.

Ці правила застосовуються лише до страхових випадків, що настали з 4 квітня 2025 року.

Такі зміни розширюють права застрахованих осіб і забезпечують підтримку з усіх місць офіційної зайнятості.

За інформацією КМУ


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Єдиний податок 2025: ставки, групи, ліміти, звітність і сплата для ФОП

Що таке єдиний податок? Єдиний податок передбачає звільнення від сплати деяких податків, більш прості підходи до ведення обліку та звітності. На ньому можуть перебувати як юрособи, так і фізособи-підприємці. Про групи єдиного податку в 2025 році, про єдиний податок і воєнний стан, хто може перебувати на кожній з них та за яких умов, а хто взагалі не має права бути єдинником — у цьому огляді
305864

Головне для бухгалтера в липні 2025

В огляді — найважливіше, що маєте врахувати у липні. Це нові або оновлені консультації, форми із зразками заповнення, довідники і найважливіші новини, які вплинуть на роботу бухгалтера у липні. Ми постійно актуалізуємо дані в огляді. Роботи, як завжди, багато, але разом ми впораємось! Стежте за оновленнями і листами від Експертно-правової системи «Експертус Головбух» , щоби не пропустити важливе для себе
637

Трудовий договір в умовах воєнного стану: як оформити призупинення

Війна, на жаль, внесла зміни в наше життя. І трудове законодавство теж. З’явилася та процедура, якої раніше не було, ― призупинення трудового договору. Що це? Чим призупинення відрізняється від зупинення трудового договору та простою, як його оформити й показати у табелі та звітності ― у консультації
79181

Розрахунок коригування до податкової накладної: оновлена форма

У консультації про розрахунок коригування до податкової накладної та причини коригувань, які податкова визначила для його складання. Наведемо умовні коди в розрахунку коригування, їхнє призначення та приклади складання розрахунків коригування з різними кодами («101», «102», «103», «104» і «301»)
721518

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді