Стаж, набутий за кордоном, враховуватимуть при призначенні пенсії в Україні

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Автор
експерт з обліку та оподаткування, Київ
Уряд врегулював питання включення періодів роботи за кордоном для призначення пенсії за віком. Тепер це стосується і роботи у країнах, із якими Україна не має відповідних міжнародних угод

Стаж, набутий за кордоном, враховуватимуть при призначенні пенсії в Україні

Мільйони українців проживають за кордоном через повномасштабну війну, багато з них там працюють і набувають страховий стаж. Завдяки прийнятому раніше Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання питання обчислення страхового стажу та пенсійного забезпечення» від 25.04.2024 № 3674-IX (далі — Закон № 3674) та постанові КМУ «Деякі питання обчислення страхового стажу» від 16.05.2025 № 562, відтепер стаж, який українці набувають за кордоном, включатимуть для визначення права на пенсію за віком в Україні.

До цього часу в Україні діяла норма, що до обрахунку стажу для призначення пенсії враховували тільки стаж, набутий в Україні. Виняток — країни, з якими Україна мали ратифіковані угоди щодо врахування стажів.

Минулого року народні депутати ухвалили Закон № 3674, розроблений Мінсоцполітики, який запровадив так звану пропорційну систему обрахування стажу. Закон № 3674 впроваджує, що для всіх країн застосовують однакові правила: розмір пенсії українців залежатиме від страхових внесків, сплачених в Україні, але водночас, якщо людина працювала за кордоном, то її стаж враховуватимуть при визначенні права на пенсію.

Наприклад, якщо людина пропрацювала в Україні 25 років і ще 5 років — за кордоном, до прийняття Закону № 3674 — вона б не мала права на призначення пенсії за віком. Тепер — вона зможе включити ці 5 років страхового стажу за кордоном до свого стажу в Україні.

Зараз Уряд ухвалив постанову, яка регламентує правила врахування цього стажу незалежно від того, чи уклали з країною угоду про взаємне визнання стажу. Якщо стаж враховувався в стаж за кордоном (і це підтверджується документами), він враховуватиметься для визначення права на пенсію і в Україні.

Також прийняте рішення Уряду врегульовує проблему, з якою зіткнулися громадяни, які набували свій стаж в росії і білорусі. Нагадаємо, що раніше діяла норма, відповідно до якої, щоб отримати в Україні пенсію, треба було надати довідку, що людина не отримує пенсію в рф чи білорусі. З початком повномасштабної війни будь-яка взаємодія з пенсійними органами цих країн була припинена. Через це українці, які працювали в цих країнах, не могли отримати право на призначення пенсії.

Прийнята постанова визначає, що людина може декларативно підтвердити, що не отримує пенсію від органів рф чи білорусі, і це є її юридичною відповідальністю про надання правдивої інформації. Такого засвідчення людиною, що вона не отримує пенсію поза Україною, буде достатньо для призначення пенсії в Україні.

Нагадуємо, що тривалість страхового стажу напряму впливає на розмір майбутньої пенсії. Чим довше людина сплачує страхові внески і чим більшим є їхній розмір, тим більшою буде пенсійна виплата.

Вік виходу на пенсію залежить від тривалості страхового стажу. У 2025 році для призначення пенсії за віком:

  • у 60 років необхідно мати не менше 32-х років страхового стажу,
  • у 63 роки – від 22-х до 32-х років,
  • у 65 років – від 22-х до 15-ти років.

За інформацією Мінсоцполітики


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Як застосовувати міжнародні договори

Подвійне оподаткування — типова проблема міжнародного бізнесу. Уникнути її можна через міжнародні договори про усунення подвійного оподаткування. Тема стає актуальною, якщо маєте справу з нерезидентами, виплачуєте їм доходи (дивіденди, роялті, проценти, дохід від надання послуг), ведете облік в їхніх представництвах чи дочірніх підприємствах, самі здійснюєте бізнес за кордоном. З якими країнами укладені міжнародні договори та як їх застосовувати ― дізнайтеся в цьому огляді
12033

Код УКТ ЗЕД: як знайти

Щоб отримати код УКТ ЗЕД онлайн, скористайтеся навігатором від системи «Експертус Головбух» — знайдіть свій код товару за УКТ ЗЕД
52413

Додаток ПП до Податкової декларації з податку на прибуток

У Додатку ПП «Інформація про суми податкових пільг» прибутківці розкривають інформацію про суми податкових пільг, якими скористалися. Пояснимо, як обчислити суму податкової пільги, як заповнити новий додаток та які штрафи загрожують за його неподання
34018

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді