Стаж, набутий за кордоном, враховуватимуть при призначенні пенсії в Україні
Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму
Мільйони українців проживають за кордоном через повномасштабну війну, багато з них там працюють і набувають страховий стаж. Завдяки прийнятому раніше Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання питання обчислення страхового стажу та пенсійного забезпечення» від 25.04.2024 № 3674-IX (далі — Закон № 3674) та постанові КМУ «Деякі питання обчислення страхового стажу» від 16.05.2025 № 562, відтепер стаж, який українці набувають за кордоном, включатимуть для визначення права на пенсію за віком в Україні.
До цього часу в Україні діяла норма, що до обрахунку стажу для призначення пенсії враховували тільки стаж, набутий в Україні. Виняток — країни, з якими Україна мали ратифіковані угоди щодо врахування стажів.
Минулого року народні депутати ухвалили Закон № 3674, розроблений Мінсоцполітики, який запровадив так звану пропорційну систему обрахування стажу. Закон № 3674 впроваджує, що для всіх країн застосовують однакові правила: розмір пенсії українців залежатиме від страхових внесків, сплачених в Україні, але водночас, якщо людина працювала за кордоном, то її стаж враховуватимуть при визначенні права на пенсію.
Наприклад, якщо людина пропрацювала в Україні 25 років і ще 5 років — за кордоном, до прийняття Закону № 3674 — вона б не мала права на призначення пенсії за віком. Тепер — вона зможе включити ці 5 років страхового стажу за кордоном до свого стажу в Україні.
Зараз Уряд ухвалив постанову, яка регламентує правила врахування цього стажу незалежно від того, чи уклали з країною угоду про взаємне визнання стажу. Якщо стаж враховувався в стаж за кордоном (і це підтверджується документами), він враховуватиметься для визначення права на пенсію і в Україні.
Щоб визначити право на індексацію у травні та червні 2025року, треба знати індекси інфляції за лютий— квітень 2025-го. 09.05.2025 оприлюднили останній із них. У якому місяці чекати на повернення індексації зарплат?
Також прийняте рішення Уряду врегульовує проблему, з якою зіткнулися громадяни, які набували свій стаж в росії і білорусі. Нагадаємо, що раніше діяла норма, відповідно до якої, щоб отримати в Україні пенсію, треба було надати довідку, що людина не отримує пенсію в рф чи білорусі. З початком повномасштабної війни будь-яка взаємодія з пенсійними органами цих країн була припинена. Через це українці, які працювали в цих країнах, не могли отримати право на призначення пенсії.
Прийнята постанова визначає, що людина може декларативно підтвердити, що не отримує пенсію від органів рф чи білорусі, і це є її юридичною відповідальністю про надання правдивої інформації. Такого засвідчення людиною, що вона не отримує пенсію поза Україною, буде достатньо для призначення пенсії в Україні.
Нагадуємо, що тривалість страхового стажу напряму впливає на розмір майбутньої пенсії. Чим довше людина сплачує страхові внески і чим більшим є їхній розмір, тим більшою буде пенсійна виплата.
Вік виходу на пенсію залежить від тривалості страхового стажу. У 2025 році для призначення пенсії за віком:
- у 60 років необхідно мати не менше 32-х років страхового стажу,
- у 63 роки – від 22-х до 32-х років,
- у 65 років – від 22-х до 15-ти років.