Стаж, набутий за кордоном, враховуватимуть при призначенні пенсії в Україні

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Автор
експерт з обліку та оподаткування, Київ
Уряд врегулював питання включення періодів роботи за кордоном для призначення пенсії за віком. Тепер це стосується і роботи у країнах, із якими Україна не має відповідних міжнародних угод

Стаж, набутий за кордоном, враховуватимуть при призначенні пенсії в Україні

Мільйони українців проживають за кордоном через повномасштабну війну, багато з них там працюють і набувають страховий стаж. Завдяки прийнятому раніше Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання питання обчислення страхового стажу та пенсійного забезпечення» від 25.04.2024 № 3674-IX (далі — Закон № 3674) та постанові КМУ «Деякі питання обчислення страхового стажу» від 16.05.2025 № 562, відтепер стаж, який українці набувають за кордоном, включатимуть для визначення права на пенсію за віком в Україні.

До цього часу в Україні діяла норма, що до обрахунку стажу для призначення пенсії враховували тільки стаж, набутий в Україні. Виняток — країни, з якими Україна мали ратифіковані угоди щодо врахування стажів.

Минулого року народні депутати ухвалили Закон № 3674, розроблений Мінсоцполітики, який запровадив так звану пропорційну систему обрахування стажу. Закон № 3674 впроваджує, що для всіх країн застосовують однакові правила: розмір пенсії українців залежатиме від страхових внесків, сплачених в Україні, але водночас, якщо людина працювала за кордоном, то її стаж враховуватимуть при визначенні права на пенсію.

Наприклад, якщо людина пропрацювала в Україні 25 років і ще 5 років — за кордоном, до прийняття Закону № 3674 — вона б не мала права на призначення пенсії за віком. Тепер — вона зможе включити ці 5 років страхового стажу за кордоном до свого стажу в Україні.

Зараз Уряд ухвалив постанову, яка регламентує правила врахування цього стажу незалежно від того, чи уклали з країною угоду про взаємне визнання стажу. Якщо стаж враховувався в стаж за кордоном (і це підтверджується документами), він враховуватиметься для визначення права на пенсію і в Україні.

Також прийняте рішення Уряду врегульовує проблему, з якою зіткнулися громадяни, які набували свій стаж в росії і білорусі. Нагадаємо, що раніше діяла норма, відповідно до якої, щоб отримати в Україні пенсію, треба було надати довідку, що людина не отримує пенсію в рф чи білорусі. З початком повномасштабної війни будь-яка взаємодія з пенсійними органами цих країн була припинена. Через це українці, які працювали в цих країнах, не могли отримати право на призначення пенсії.

Прийнята постанова визначає, що людина може декларативно підтвердити, що не отримує пенсію від органів рф чи білорусі, і це є її юридичною відповідальністю про надання правдивої інформації. Такого засвідчення людиною, що вона не отримує пенсію поза Україною, буде достатньо для призначення пенсії в Україні.

Нагадуємо, що тривалість страхового стажу напряму впливає на розмір майбутньої пенсії. Чим довше людина сплачує страхові внески і чим більшим є їхній розмір, тим більшою буде пенсійна виплата.

Вік виходу на пенсію залежить від тривалості страхового стажу. У 2025 році для призначення пенсії за віком:

  • у 60 років необхідно мати не менше 32-х років страхового стажу,
  • у 63 роки – від 22-х до 32-х років,
  • у 65 років – від 22-х до 15-ти років.

За інформацією Мінсоцполітики


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Звіт про відповідність резидента Дія Сіті: як заповнити і коли подати

1 червня — дедлайн подання Звіту про відповідність резидента Дія Сіті та незалежного висновку. У цій консультації знайдете все, на що треба зважити, аби не втратити правових та податкових преференцій
25

Як відобразити в обліку та оподаткувати спецодяг

Безплатно забезпечити працівника спецодягом, спецвзуттям та іншими засобами індивідуального захисту (ЗІЗ) на роботі — це обов’язок роботодавця. Правильно відобразити це в обліку — обов’язок бухгалтера. У консультації — як придбати та оформити ЗІЗ, як їх облікувати і списати з різними варіантами оподаткування
65181

Малоцінні необоротні матеріальні активи: відображаємо в обліку

Малоцінні, але необхідні, особливо в офісі. Хто відмовиться в спеку від кондиціонера чи в холод від обігрівача? Принтери, сканери, ксерокси, меблі, кондиціонери — більшість офісного обладнання належить до малоцінних необоротних матеріальних активів. Сьогодні про основні нюанси обліку малоцінних необоротних матеріальних активів
275233

Малоцінні швидкозношувані предмети (МШП)

Малоцінний в обліку не означає не потрібний у господарстві. Без цих дрібниць взагалі може зупинитися виробничий процес, оскільки без спецодягу та інструментів робітники не будуть працювати. Такі об’єкти, як правило, відображаються в обліку як малоцінні швидкозношувані предмети (МШП). У консультації — про визначення, облік та списання МШП
311261

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді